מי מסתיר את האמת אודות ביצועיה של 'כיפת ברזל'?

29/03/2013 ב- 13:53 | פורסם בהמדור לשירות הציבור, ענייני דיומא | סגור לתגובות על מי מסתיר את האמת אודות ביצועיה של 'כיפת ברזל'?
תגים: ,

לפני ארבעה חודשים, ב-2 בדצמבר 2012, חיברתי מאמר מפורט אודות חוסר יעילותה הכלכלית של מערכת היירוט 'שרביט קסמים', מפני שמדע הפיסיקה אינו מאפשר לה להצליח בשיעור גבוה. זהו מאמר על מדע בעיקרו, אך מקפל בתוכו את האסטרטגיה החדשה של צה"ל: רק לא לנצח – להתגונן, ובכל מחיר! אבל המחיר הוא כבד מנשוא, ומדינת ישראל אינה מסוגלת לשאת בעלות הזאת. למשל, יירוט רבבת רקטות ארוכות-טווח שישגר חזבאללה לעבר ערינו יצריך טילי יירוט שמחירם הכולל הוא עשרה מיליארד דולרים. אכן, כל טיל יירוט כזה מחירו הוא מיליון דולרים, טבין ותקילין.

אחרי פרסום המאמר הפניתי שאלות לגורמים המתאימים. קיבלתי תשובות. אלה היו תשובות בלתי מספקות מן ההיבט המדעי. אי אפשר שמישהו המציא פיסיקה חדשה. המדע עליו מבוססת מערכת היירוט פותח בידי אייזק ניוטון בשנת 1687. אלברט איינשטיין הכניס תיקונים במהירויות רלטיביסטיות וביקש שנתחשב בעקמומיות המרחב. גאון מדעי חדש טרם הפציע. אז שאלתי שוב. נעניתי על ידי תשובה קצרה מן ההיבט הכלכלי. טיל היירוט יהיה זול יותר, ולכן הדברים שכתבתי, נאמר לי, יתבררו כריקים ממשמעות.

ב-19 במרץ 2013 קראתי כי ב'טיים' נאמר שמחירו של טיל 'כיפת ברזל' צנח פתאום. "במקום מאות אלפי דולרים – אלפי דולרים בלבד לכל טיל", לפי הציטוט. בימים ההם נמלט המממן אובמה מן הצרות הכלכליות שאופפות אותו ונחת בארץ הקודש. מבחינה תדמיתית היה צורך להעביר לו מסר כי בישראל עושים ככל שנדרש כדי לבזבז כמה שפחות כספים אמריקניים ומנסים להוזיל את העלות.

ואני רציתי להאמין. אומנם מחירו הרשמי של טיל 'כיפת ברזל' הוא חמישים אלף דולרים, אבל אם רוצים לתאר בדרך הגזמה את ההורדה הדרסטית בעלות, אין סיבה שלא אשמח למען צה"ל. תיארתי לתומי כי בפריצת הדרך הטכנולוגית (להבדיל ממדעית) שהושגה אפשר יהיה להוזיל גם את עלות טיל 'שרביט קסמים'.

ברם, היום בבוקר נגלה לעיניי תו מחיר חדש. לא אלפי דולרים לכל טיל 'כיפת ברזל', לא חמישים אלף הדולרים שנקבו בהם בכל השנים עד מלפני שבועיים, אלא עלות גבוהה כפליים. פתאום מודיעה מערכת הביטחון כי כל טיל מחירו מאה אלף דולרים. הרקע: משרד האוצר חפץ לקצץ בתקציב הביטחון, ופתאום מחיר הטיל נסק לגבהים אדירים.

וכך, מתנדנד לו המחיר בהתאם לאווירה ששוררת באותו יום, ואנו נחשפים שוב ושוב למערכת תעמולה משומנת ושקרים שמשוגרים לאוויר פעם אחר פעם, מבלי שהציבור ידע מהי האמת.

האם הושגה פריצת דרך טכנולוגית? כנראה, לא. מחירו של טיל 'כיפת ברזל' היה ונותר חמישים אלף דולרים. מחירו של טיל 'שרביט קסמים' נותר מיליון דולרים. מאמרי נותר תקף.

בעיית האמינות של מערכת הביטחון תהיה בעוכריה בסופו של דבר. אם נורגל לשקרים בלבד, מדוע שלא נפקפק בביצועי 'כיפת ברזל' כפי שעושה פרופ' תיאודור פוסטול. הוא טוען כי שיעור ההצלחה של מערכת היירוט עומד על 10 אחוזים בלבד! אין לי את הכלים לבחון ולהכריע האם הצדק עימו או עם מערכת הביטחון, שטוענת להצלחה של 84 אחוזים ביירוטים.

ברשותכם, אסתמך על המקורות הרשמיים. חיל האוויר טוען שניסה ליירט 479 רקטות ששוגרו לאזורים בנויים. המשטרה מוסרת כי 109 רקטות נפלו שם. לפי נוסחה מתמטית סודית בת אלפי שנים, עוד מבבל עתיקה, גיליתי כי שיעור ההצלחה, לפי גרסת ישראל, הוא 77 אחוזים.

עדכון (דצמבר 2014): אלוף (מיל') ידידיה יערי, מנכ"ל רפאל, חושף כי עלות הטיל המיירט של כיפת ברזל היא 80 אלף דולרים.

ראו גם:

דוקטרינת הגשרים השרופים: מדוע 'שרביט קסמים' ימנע מישראל לנצח במלחמה הבאה?

על 'כיפת ברזל' ואד הומינם

שדות תעופה לנצח: מערכת הביטחון מתקשה לפתור את הבעיה העיקרית של כיפת ברזל

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.