מה אינני יודע על האסיר איקס?

28/03/2013 ב- 08:37 | פורסם בהמדור לשירות הציבור, ענייני דיומא | סגור לתגובות על מה אינני יודע על האסיר איקס?
תגים: , ,

אתמול פנתה אליי אחת הקוראות ושאלה האם אני יודע דברים נוספים על פרשת האסיר איקס ועד כה נמנעתי מלפרסמם. חשבתי לרגע אחד, ואז השבתי לה את האמת כולה, שאינני יודע כמעט דבר. אכן, זוהי האמת.

אני יודע על דברים עקיפים שקשורים לפעילותם של ארגונים חשאיים. ידע זה אסור לפרסום, כמובן, אבל מסייע להבין מה התחולל בפרשה טוב יותר מאחרים. אולם, על שירותו של בן זיגייר במוסד ועל שהותו בכלא אינני יודע אלא במקצת, וגם חלק מן הפרטים הללו אולי אינו נכון.

עד היום לא פנה אליי אף איש מוסד שהכיר את בן זיגייר מפעילותו בארגון. גם לא היה לי כל מגע עם איש שב"ס שהכיר את זיגייר משהותו בכלא. אני מוצא בכלי התקשורת דיווחים מפי "מקורות" בשב"ס על תקופת מעצרו, אבל אלה אינם אמינים. שב"כ הזהיר את כל המעורבים בדבר כי הם נתונים במעקב חריף ומי שידליף פרטים כלשהם ימצא עצמו בתא מבודד גם כן. אף אחד לא יסתכן ויספר לעיתונאי כלשהו את מה שקרה שם. ואם שמעתם דיווחים מפי אותם "מקורות", דעו נא שזוהי המצאה עיתונאית או דיס-אינפורמציה שנזרעה במטרה לבלבל את היוצרות עוד יותר.

הדברים שאני יודע על בן זיגייר הם אלה שסיפר לחבריו ולקרוביו, ורוב מה שסיפר היה רווי בשקרים, לא מחמת אישיותו הפזיזה, אלא כי כך אמור לנהוג איש העובד בשירות ביון. אפילו אם אדם סיים את שירותו בארגון חשאי לפני עשרים שנה, הוא עדיין ימשיך ליצור ביוגרפיות רבות בפני הזולת, לא מפני שהוא שקרן מועד, אלא על מנת שתוסח דעתן של הבריות המבקשות לברר עליו, ובכדי שהאמת אודותיו לא תתברר. תהיינה הרבה אמיתות, ואף אחת מהן אינה האמת.

לוחמת מוסד סיפרה כי הושיבו אותה בכלא נווה תרצה תקופה מסוימת בגין פשע מפוקפק על מנת שפרט זה יופיע בביוגרפיה שלה. כתם בלתי נעים בביוגרפיה אבל הכרחי. ואכן, מי שבקיא במעללים הללו יוכל למצוא אנשי מוסד שרישיון הנהיגה שלהם נפסל בגין שתיית אלכוהול מופרזת, אפילו שהם סולדים מן הטיפה המרה; נשות מוסד שנקלעו לחובות קשים שהצריכו אותן לעבוד כקופאיות בסופרמרקט במשך שנה; מריבות חמורות שלא היו ולא נבראו בין בני זוג (המועסקים בשירות הארגון) שהגיעו לכדי תלונות הדדיות במשטרה, ועוד ועוד. כך נוצרות ביוגרפיות אמיתיות לכאורה שאינן אומרות דבר על בעליהן. רוב הציבור לא ידע לעולם כי פושע מהולל היה אחד מגיבורי המוסד, וכל פשעיו היו מוזמנים בידי המדינה במטרה ליצור לו תדמית של קרימינל.

יצירת הביוגרפיות השערורייתיות הללו היא כמעשה "שלח לחמך על פני המים". אי אפשר לדעת לעולם לאן תגענה. ישראל היא מדינה פצפונת, וכולם קשורים זה לזה בחבלים עבותים או בחוטים דקיקים. מסיבה זו, הביוגרפיות הללו הן בלתי רגילות. לא תמצאו אצלן פקיד במשרה רמה אשר חייו משמימים. חייבים להיות בהן דברים קיצוניים שישבשו את דעת קוראיהן ויפנו את תשומת ליבם לכיוונים אחרים בתכלית.

אכן, למרות שכתבתי רבות על פרשת האסיר איקס, אני יודע מעט מאד על בן זיגייר. ואפילו אם סבור אנוכי כי אני יודע מה הם כל חטאיו, יתכן שזוהי רק אמת מזערית. סופר לי מה היו ההאשמות נגדו בכתב האישום ותו לא. אך כידוע, כתבי אישום מכילים רק את החשדות אשר בית המשפט יוכל לקבלם, לדעת הפרקליטות. לפיכך, כתבי אישום עשויים להכיל רק אמת מצומצמת שניתן להשיג בה הרשעה. בהשוואה בין דו"ח החקירה של שב"כ לבין כתב האישום שהוגש אחרי כן, אולי ישנו מעט המכסה על דברים גדולים בהרבה. רוצה לומר, יתכן בהחלט כי פשעו של זיגייר חמור הרבה יותר ממה שידוע לי, אבל הפרקליטות לא סברה כי תשיג הרשעה ביחס אליו.

יתכן גם שפשעיו של זיגייר חמורים אפילו יותר משיודעת המדינה אודותיהם. האם סיפר הכול לחוקריו? האם ישנם דברים שהצליח להסתיר מהם? אולי לא נדע לעולם. את סודותיו לקח עימו אל הקבר.

מכל מקום, אין זאת אומרת שלא נוכל לתהות על מכלול פשעיו. התחקיר של דר שפיגל ופיירפאקס משרטט את דמותו של איש מוסד זוטר שבזוטרים, כזה שנשלח להיות פקיד אפור בחברת מכירות, וכשנכשל בעבודתו שוגר הביתה. אם יורשה לי לומר, זוטר כזה אינו מסוגל להעלות על דעתו הפעלת רשת של סייענים בלבנון, מפני שמעשה כזה דורש קורסי הכשרה נוספים, וגם פעילות צמודה לאורך שנים עם מפעילי-סייענים ותיקים כדי ללמוד את שיטותיהם. זיגייר, כזוטר במוסד, גם לא היה חשוף למידע שהיה מביא אותו ליצירת קשר עם הסייענים. המידור בארגון הוא ברמה גבוהה מאד, ואין שום נגישות לסייענים מלבד למפעיליהם. בדו"חות המוסד הם מופיעים בשמות קודים בלבד, הן הסייענים והן המפעילים.

על כן, אין לי מושג כיצד פורסם בעיתון הגרמני כי זיגייר ביקש להפעיל על דעת עצמו רשת ריגול משלו בלבנון. בכתב האישום לא מופיעה עלילת הדם הזאת. האם העיתונאים החליטו להדק כל מיני ידיעות בלתי קשורות לכדי תצרף אחד, מתוך ניחוש כי זהו הסיפור האמיתי בפרשה? או שמא גורמים במוסד מדליפים סיפורים איומים מתוך כוונה ליצור דעת קהל בלתי אוהדת כלפי זיגייר, על מנת לסכל חקירה ציבורית? האמינו לי, אם במוסד היו רוצים שהפרשה תיחקר היא היתה נחקרת. אבל הם אינם מעוניינים בזאת. הם רוצים לקבור אותה יחד עם המחדלים הרבים. והם יעשו ככל שיידרש כדי שתישאר עמוק באדמה. הגורם הכי בעייתי כבר שם, להזכירכם.

ובכלל, אם עיתונאי שנשואי סיקורו ארגוני מודיעין והוא קרוב לצלחת, ופתאום כנגד הזרם, הוא מספר כי גורם בטחוני העביר לו את הידיעה האמיתית שסותרת את כל הממצאים המוכרים לפני כן, אז ברור מאליו כי המערכת פועלת דרכו כדי שכולנו נתרצה ונרד מהסיפור. זוהי שיטה מטומטמת, אבל היא עובדת!

העיתונאי אורי משגב, עימו אני משתף פעולה בפרשת האסיר איקס, כתב אתמול: "על שולחנה של מערכת המשפט הישראלית מונחות מספר עתירות שקבלתן תאפשר לציבור הישראלי לדעת יותר על הפרשה. ביניהן נמצאת כמובן גם עתירה של 'הארץ'. כבר בשלב הזה ברצוני להזכיר שאותה מערכת משפט עומדת בעצמה בפני ביקורת בנוגע להליכים המשפטיים שננקטו נגד החשוד והעציר זיגייר-אלון".

אל תתפלאו אם אחרי שהודלפו פשעיו האיומים לכאורה של זיגייר, אם אכן הודלפו, גורם עלום מן המערכת המשפטית יתחיל להפיץ הכפשות הזויות על אורי משגב ועיתונאים אחרים. אין לקנא בהם, אבל זה יהא קרבנם למען שמירת הדמוקרטיה בישראל. אני עצמי חסין מהכפשות. למעט האשמתי ברצח הבל, כבר נאמר עליי הכול.

דעתי היא כי רק ועדת חקירה חיצונית תוכל להגיע לחקר האמת. בית המשפט, במקרה הטראגי של זיגייר, הוא אולי שותף עיקרי למחדלים שהביאו למותו. אינני יודע זאת בוודאות, אבל דבר זה חייב להתברר למען האיקסים הבאים.

להזכירכם: גם בפרשת דיראר אבו-סיסי דיווח דר שפיגל דברי הבל. כולם ציטטו אותם מלבדי. אני סיפרתי את האמת אודותיה.

הבהרה: אתמול בבוקר פרסמתי כי כרמל שאמה, לפי אתר הכנסת, שירת ביחידת סיכול הריגול של אמ"ן. אבל לא יותר מכך. ברשימתי סיפרתי גם על כתבה אודות יחידה סודית ביותר במשרד הביטחון. נודע לי כי דבריי אודות כרמל שאמה התגלגלו אתמול אחר הצהרים כפרסום בלעדי בבלוג אמריקני, ושם יוחס לו שירות באותה יחידה סודית אודותיה דיברתי. למותר לציין, אין לי מגע עם אותו בלוגר אמריקני. הוא מעולם לא פנה אליי, ואם היה פונה הייתי אומר לו כי הדברים שרשם הינם בגדר ספקולציה. היא עשויה להיות נכונה, אך סיכויים רבים שהיא איננה כזו.

ובשולי היממה החולפת: התראיינתי אתמול לרשת שידור זרה בעניין חטיפתם בסיני של הבחור מנצרת והרופאה הנורבגית. סיפרתי את אשר בליבי כי אם הבחור היה יהודי היתה הארץ נרעשת כולה. היותו ערבי גרמה לאיבוד ההתעניינות הציבורית בחטיפה.

קראו גם את רשימותיי:

הסיפור האמיתי אודות האסיר איקס: כרוניקה של מוות ידוע מראש

בלעדי: גילויים חדשים בפרשת האסיר איקס

הסיפור שלא ידעתם: כך גויס האסיר איקס למוסד הישראלי ונתפס

תעלומה אמיתית: האם האסיר איקס בדה את א' מליבו כסיפור כיסוי לפעילות במילאנו?

הותר להביע: נתבררה אשמתו של האסיר איקס

מדוע חידת מותו של האסיר איקס לא רצתה להתברר?

מה היו הכשלים בפרשת האסיר איקס?

פרשת האסיר איקס: הקללות, חומרי החיטוי, והאמת שצצה פתאום

כיצד שר האוצר יאיר לפיד קשור אל האסיר איקס?

דר שפיגל יצא מדעתו: האם האסיר איקס הוא הבוגד הגדול בתולדות המדינה?

חיוכו המבויש של האסיר איקס ואז הוא נעלם

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: