סקירה: כיצד המתנחלים מוכרים לנו את אשליית ניצחונם הכביר חרף כישלונם החרוץ?

16/03/2013 ב- 19:55 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על סקירה: כיצד המתנחלים מוכרים לנו את אשליית ניצחונם הכביר חרף כישלונם החרוץ?

ביום רביעי ינחת בישראל הנשיא ברק אובמה. זהו ביקור מרגש מבחינה היסטורית. בפעם האחרונה בהחלט בדור הזה יגיע אלינו מנהיגה של מעצמת-העל היחידה בתבל. את אשר לא נצליח להשיג ממנו עתה, לא נוכל לקבל אצל הנשיא הבא – כשסין תשתווה לארצות הברית בעוצמתה העולמית, וברזיל תזנב בחצר האחורית שלה. לשמחתנו, נציגה עלי-אדמות של האומה האמריקנית האדירה חפץ למלא את מבוקשנו. הזדמנות זו לא תשוב בקרוב או אי-פעם. הסדר העולמי עומד להשתנות לרעתנו.

מה אנו, הישראלים, רוצים באמת? אנו רוצים לחיות בשלום ובשלווה בארץ הזאת, יהודים ולא-יהודים כאחד. שבעי תלאות אנחנו. אובמה חפץ למלא את מבוקשנו זה. הוא מציע דרך להגשים את משאלתנו. ברצוננו נוכל לקבל את הצעתו, וברצוננו נוכל לדחותה.

אובמה מציע שנוותר על אידיאת ארץ-ישראל השלמה לטובת הקמת פלשתין ברת קיימא, למען נחיה בשלום ובשלווה במדינה קטנה יותר. ואובמה מבקש מאיתנו להזדרז. בכוחו למצוא למעננו בן-שיח פלשתיני לדון על גבולות הקבע של שתי מדינות המתקיימות בשלום זו בצד זו. יתכן כי הנשיא הבא של ארצות הברית כבר לא יוכל לעשות זאת. יתכן כי נשיא הרפובליקה של סין יסכל את מאווייו.

זוהי מטרת בואו של הנשיא אובמה לישראל. הוא מבקש לשכנע אותנו, בגובה העיניים, כי בכוחו למצוא בן-שיח כזה אם אך נרצה. הוא רוצה לומר כי הדבר תלוי רק בנו. נוכל להמשיך ולדבוק בייאושנו כי רב ולספר זה לזה כי אין פרטנר לשלום, או שנסמוך על האיש החזק בעולם כיום. הברירה היא בידינו.

העמדה הרשמית של הבית הלבן גורסת כי לטובתה של ישראל יש להקים מדינה פלשתינית בשטחי עזה, יהודה ושומרון עם תיקוני גבול וחילופי שטחים בהתאמה. מה משמע הדבר?

ב"אל-ג'זירה ליקס", מסמכי הרשות הפלשתינית שהודלפו מן המשא ומתן עם ישראל, הובהר מה היה הקו הירוק דה פקטו עבור הפלשתינים. הם לא דרשו לקבל לידיהם את השטח שסופח לירושלים, בעקבות מלחמת ששת הימים, ושהוקמו בו שכונות יהודיות. מנגד, הם דרשו לקבל לידיהם את הכפרים הערביים ממזרח לירושלים שסופחו אל העיר מבלי תושביה (הם אינם אזרחים). הם דרשו את חלוקת העיר העתיקה או קיום ריבונות משותפת בחסות בינלאומית. כמו כן, הם דרשו שטח חלופי מתוך גבולות ישראל בתמורה לאזורים ששוכנים בהם גושי ההתיישבות מעבר לקו הירוק.

קיים ויכוח קשה בין ישראל לפלשתינים ביחס לגבעת זאב (13995 תושבים), אריאל (18638 תושבים) ומעלה אדומים (38647 תושבים). דעת האמריקנים ביחס לאריאל נאמרה לי. גורמים בלתי-רשמיים, עימם שוחחתי לפני שנתיים באחד הכינוסים למען השלום, סיפרו כי הפלשתינים אינם מגזימים באומרם כי תהא תקועה כעצם בגרונם. האמריקנים מייחלים שהעיר לא תפונה מיהודיה, אך תיפתח להתיישבות של ערבים בתוכה, תחת ריבונותם, כדי שתהא סמל לדו-קיום. היהודים יוכלו לשמור על אזרחותם הישראלית ויהיו כפופים לחוקי מדינת ישראל בלבד, בתוך אריאל ובכביש הגישה אליה.

לפיכך, האמריקנים מבקשים מישראל לפנות רק את 43 ההתנחלויות שמוקפות ביישובים פלשתיניים או שאינן מצויות בגושי ההתיישבות. בשנת 2012 גרו בהן 64465 תושבים בלבד.

אכן, זהו המספר הזעום שממעטים לדבר עליו. תמורת שלום אמת עם הפלשתינים וכל מדינות ערב, מציע הנשיא אובמה שנפנה 64465 איש מבתיהם, חרף הקושי הנפשי האדיר שילווה אותם כיחידים. והוא מסתמך על ההיסטוריה: בתום מלחמת העולם השנייה התבצעו העברות אוכלוסין בכפייה בהיקפים אדירים יותר תמורת כינון השלום האירופי. שלום זה לא הופר עד ימינו.

באותו כינוס, בהשתתפות האמריקנים, אמרתי כי ניתן לשכן את התושבים שיפונו מיהודה ושומרון ביישובים קהילתיים חדשים בנגב. אני רואה בפיתוח הנגב להתיישבות צורך אסטרטגי של מדינת ישראל. חייבים אנו לפזר את האוכלוסייה בשטח גדול ככל האפשר, במקומם של הריכוזים העירוניים שמצויים בימינו, ואשר מהווים סיכון קיומי במקרה של תקיפתם בנשק להשמדה המונית. 64465 איש יהוו אפוא את חלוצי הנגב בדורנו.

לראייתי האסטרטגית מסכימים רבים (אפילו המתנחלים). אולם, המספר 64465 הוא בלתי נתפש בעיניהם. הוא קטן מדי לתפישתם. רוב הציבור סמוך ובטוח שניאלץ לעקור בכוח מאות אלפי יהודים מבתיהם, ואיש אינו מעלה בדעתו כי יפונה חלק קטן מהם בלבד. מהי סיבתה של התפישה השגויה?

גורמי הסברה פוליטיים נוהגים לדווח על אודות מיליון יהודים ביהודה ושומרון. לא פחות! כשמתווכחים עימם ביחס לנתון זה, הם שבים לקרקע המציאות ומדברים על 555 אלף יהודים שמתגוררים מעבר לקו הירוק. הם צודקים ביחס למספר זה. אולם, מספר זה כולל 20 אלף יהודים ברמת הגולן שהינם מחוסרי זיקה להסדר מדיני עם הפלשתינים, ו-185 אלף יהודים שמתגוררים בשכונת גילה ודומות לה בירושלים, וגם להם אין זיקה ממשית להסדר המדיני.

ראשית, הפלשתינים עצמם, על פי "אל-ג'זירה ליקס", ויתרו על אותן שכונות במשא ומתן עם ישראל תמורת שטח חלופי. הם מבדילים בין ההתנחלויות מיהודה ושומרון ובין השכונות היהודיות בירושלים שמעבר לקו הירוק. שנית, תושבי השכונות הללו אינם מגדירים את עצמם כמתנחלים, וגם יתר תושבי ישראל אינם מוצאים זיקה כלשהי ביניהם לבין שאר המתנחלים. אף תל-אביבי או ירושלמי אינו סבור כי שכונת גילה היא התנחלות. לפיכך, ראוי לציין רק את המספר הרלוונטי היחיד ביחס להסדר מדיני עם הפלשתינים. בהתנחלויות שביהודה ושומרון מתגוררים 350143 נפש בלבד. האמריקנים מציעים לפנות 64465 מהם. כל השאר ימשיכו לגור בבתיהם כבימים ימימה. יישוביהם יסופחו למדינת ישראל בהסכמה פלשתינית.

ברם, גם המספר 350143 הוא כמעט בלתי נתפש. זהו מספר המתנחלים שמתגוררים בשטח של 5830 קמ"ר – שטחם של יהודה ושומרון. רק 350 אלף נפש, לעומת 6.4 מיליון אזרחי ישראל שמתגוררים בשטח של 9000 קמ"ר בתוככי המדינה, ממערב ומצפון ליהודה ושומרון (קרי, ללא הנגב מדרום והגולן ממזרח). מה פירוש הדבר? במדינת ישראל כולה, לפני מלחמת ששת הימים, התגוררו 2.7 מיליון אזרחים. מאז כמעט שילשה אוכלוסיית ישראל את עצמה, ואילו מאז הוקם כפר עציון בשנת 1967 מתגוררים ביהודה ושומרון רק 350 אלף נפש, למרות ששיעור הריבוי הטבעי שם הוא בין הגבוהים בעולם. אלה הן עובדות מסמרות שיער. חרף הפצת האידיאולוגיה באין מפריע, חרף האקלים הנוח, חרף הנופים המרהיבים, חרף הרקע ההיסטורי, לא הצליחו ההתנחלויות להושיב בתוכן אפילו 6 אחוזים מיהודי ישראל, שמספרם הוא ששה מיליון כיום. זהו אפוא כישלון קולוסאלי של המפעל ההתיישבותי ביהודה ושומרון.

אי אפשר לתרץ זאת בפיגועי טרור, כמובן. ראשית, טרור אינו מסוגל לעצור אנשים המונעים מתוך אידיאולוגיה. שנית, ערים בישראל סבלו מן הפיגועים פי כמה וכמה וההמונים המשיכו לנהור אליהן. מאידך, ממשלות ישראל פעלו בכל מאודן כדי להעלות את איכות החיים ורמת החיים בהתנחלויות באמצעות מענקים כלכליים, פיתוח תשתיות, מודרניזציה ואבטחה חסרת תקדים בהיסטוריה האנושית. והאנשים לא באו. יהודה ושומרון עודם ארץ כמעט ריקה מיהודים.

עלי זהב ממוקמת במרחק של רבע שעת נסיעה מרמת השרון. בדרך אל ההתנחלות מן המחסום הצבאי בשערי ישראל אין אף יישוב ערבי. בתיה רחבי-ידיים ונאים. הטבע בסביבתה מרהיב עין, ולמרות שהוקמה בשנת 1982 מתגוררים בה רק 1088 איש. כמה מהם הינם פולשים שחדרו לבתים הריקים מאיש והמשיכו להתגורר בהם לאחר תשלום קנס סמלי. האם זוהי הצלחה?

בהתנחלות החרדית מודיעין עלית מתגוררים 55672 נפש. בהתנחלות החרדית ביתר עלית מתגוררים 43257 נפש. יחדיו, כמאה אלף נפש. זהו ציבור אנטי-ציוני שהתיישב ביהודה ושומרון בגלל מחירי הדיור הנמוכים שהוענקו לו, ולא בגלל האידיאולוגיה של יישוב הארץ כולה. מאה אלף איש נמצאים שם במקרה. באותה מידה הם יכלו להיות במקום אחר. לפיכך, אין זו קטנוניות לטעון כי הציבור האמיתי של המתנחלים כולל 250 אלף נפש בלבד. במקום מיליון נפש, כפי שתואר, רק רבע ממנו גר ביהודה ושומרון. במילים אחרות, כישלון בן 43 שנה שממשיכים לשווק אותו לישראלים כהצלחה גמורה. כשמסירים את התחפושת מתגלית הבושה.

אינני בא לטעון כי ניתן לכונן שלום עם הפלשתינים בימינו. לפעמים, אני תוהה ביני לביני כי אפילו פינוי תל-אביב לא יספק אותם. גם אינני יריב של המתנחלים. אני מוקיר את גבורתם. אני מעריץ את הלהט השוכן בליבם. אלה הם אחיי. כולנו בני עם ישראל. אולם, האם בגלל 64465 איש שעשויים להתפנות מביתם נדחה על הסף את הצעת אובמה? האם לא כדאי שנתהה ברצינות על הדרך לשלום שהוא מציע?

האידיאולוגיה של יישוב יהודה ושומרון מתבררת ככישלון מוחלט. עם ישראל הצביע ברגליים. אזרחי המדינה אינם רוצים לגור שם. כולם מבינים את החשיבות הביטחונית של גב ההר ושל בקעת הירדן, אבל לצרכים הביטחוניים הללו נדרוש פתרונות במשא ומתן עם הפלשתינים. אם לא יימצאו הפתרונות, לא נפנה אפילו איש אחד מביתו. אובמה יודע את הדבר. הוא מציע שנתמוך בחלוקת הארץ תמורת שלום וביטחון בלבד.

אבל 250 אלף מתנחלים ודאי אינם רוצים בחלוקת הארץ. למעשה, הארץ כבר חולקה. ברצועת עזה מתקיימת מדינה ערבית להלכה. על כן, מבקשים המתנחלים עתה למנוע מסירת שטחים ביהודה ושומרון לידי הפלשתינים. לשם כך, הם יוצרים הרתעה תודעתית בדברם על מיליון יהודים שיפונו בכוח מבתיהם. על 64465 איש בלבד הם אינם מדברים לעולם.

לדידי, חמור הוא ביותר העיוות שיוצרים המתנחלים בתודעת אזרחי המדינה באמצעות תעמולה משוללת אמת. בסופו של דבר, אם תסכים ישראל למסור לידי הפלשתינים 5830 קמ"ר, על פי הצעת אובמה לחילופי שטחים, יתכן כי חלקים בלתי מבוטלים מיהודה ושומרון יסופחו למדינה, למרות שהישראלים מדירים את עצמם משם, ובמקום זאת ניאלץ לקרוע משטחנו חבלי מולדת שיקרים לליבנו. מי קבע שזכותם של המתנחלים על אדמתם קודמת לזכותם של תושבי עוטף עזה ליישב את אדמת הארץ? מי רוצה שסיפורי הבדים על מיליון מתיישבים ביהודה ושומרון יגברו על כל אמת אחרת?

הנשיא אובמה מגיע לישראל כדי לספר על המתווה האמריקני לשלום בינינו לבין הערבים. הבה נקשיב לו. הבה נבחן את דבריו ונחליט. בפעם הבאה שיגיע נשיא אמריקני אחר, אולי כבר לא תהיה עוד ההחלטה בידינו. הסדר העולמי עומד להשתנות. העולם לא יישאר כפי שהיה. עם כל רצוני לכבד את מבטחנו באלוהי ישראל, מי ידע האם הסינים לא יעשו ככל העולה ברוחם ויכפו עלינו הסדר קבע גרוע ביותר.

אלה הן 43 ההתנחלויות שתושביהן יפונו בעקבות הסכם שלום עם הפלשתינים (למ"ס 2012):

אבני חפץ –  1638, אדורה – 291, איתמר – 986, אלון מורה – 1605, אספר מיצד – 444, בית אל – 5984, ברכה  – 1817, גבע בנימין – 4584, דולב – 1370, חברון – 599, חגי – 564, חלמיש – 1170, חרמש – 228, טלמון – 3370, יצהר – 1201, כוכב יעקב – 6895, כפר אלדד – 120, כפר תפוח – 1195, כרמי צור – 859, כרמל – 468, מבוא דותן – 365, מגדלים – 150, מעון – 487, מעלה לבונה – 635, מעלה מכמש – 1499, מעלה עמוס – 452, נגוהות – 260, נוקדים – 1306, נחליאל – 525, עטרת – 520, עלי – 3220, עלמון – 1170, ענב – 722, עפרה – 3199, עתניאל – 731, פני חבר – 396, פסגות – 1894, קדומים – 4081, קדר – 1148, שבי שומרון – 821, שילה – 2771, תלם – 255, תקוע – 2470

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.