הברירה הטבעית בשיא יופייה כפי שלא ראיתם אותה מעולם

12/03/2013 ב- 17:23 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם, הספרייה המדעית | סגור לתגובות על הברירה הטבעית בשיא יופייה כפי שלא ראיתם אותה מעולם

ישנן תופעות טבע כה ייחודיות בעולמנו, עד שאין להתכחש כי הן מביאות להסכמה נדירה בויכוח הנצחי בין שוחרי האבולוציה לחסידי הבריאה האלוהית. מבלי שנסטה מעקרון הברירה הטבעית ניתן להדביק להן את הכינוי "אלוהי" כדרך לתאר את פליאתנו הרבה ואת יראת הכבוד שאנו רוחשים כלפיהן.

snake_caterpillar-2

הדוגמה המרהיבה של ברירה טבעית אלוהית מצויה אצל הזחל של העש Hemeroplanes triptolemus החי ביערות אמריקה המרכזית. מרוב שזוהי דוגמה קיצונית בהווייתה, יצירת מופת של הטבע ממש, הן האבולוציוניסטים והן התיאולוגים עלולים להתרשם שהיא פרי תעלול ואינה מציאותית. ברם, היא אמיתית לגמרי. זחלו של העש מחקה את מראהו של נחש ארסי, ואוי לו למי שיתקרב אליו. האם באמת?

לא. הזחל איננו רעיל כלל וכלל. במקום שתתפתח אגירת ארס בגופו, או צבעי אזהרה משוללי יסוד, התפתחה דמותו למראה של נחש מאיים. ציפור, אם תרצה לעוט עליו, תחשוב פעמיים לפני כן, ולבסוף תימנע מאכילתו. איננו צריכים לבחון בתנאי מעבדה את הדבר. תנאי השדה מהווים את ההוכחה הטובה ביותר. אם הזחל היה נטרף באופן תדיר, אזי לא היתה מתפתחת חזותו הנחשית.

בתחילה נמנעו ממנו כל אותן ציפורים שסבורות היו כי זחלים הם סוג של נחשים קטנים. אחרי כן, שינויים גנטיים אקראיים ששיפרו אט-אט את חיקויו של הזחל לנחש, גרמו למינים אחרים של ציפורים להימנע מטריפתו. כך מסוגלים היו המוטנטים לשרוד בקרב האוכלוסייה בזמן שהזחלים בעלי החזות השגרתית נאכלו בזה אחר זה. השיפור האקראי המשיך להתרחש במרוצת הדורות, עד שבימינו אפילו אדם מיומן כמותי עשוי היה להתבלבל בשניות הראשונות של מפגש כזה. אולי לא הייתי נרתע, אבל ודאי הייתי נדהם מן הנחש הקטנטן, עד שהייתי תופש כי זהו זחל, למעשה.

snake_caterpillar-1

יש לתת את הדעת שראשו של ה"נחש" הוא בעצם הזנב של הזחל, והוא מנפח את זנבו בעת סכנה כאילו היה צפע העומד להכיש את קרבנו.

ראו גם:

כיצד התפתחו צבעי אזהרה ליצורים עם טעם מבחיל?

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.