הערכה: גם בגלגולה החדש תקפיד סוריה להיאבק נגדנו מגבול לבנון

12/03/2013 ב- 09:51 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על הערכה: גם בגלגולה החדש תקפיד סוריה להיאבק נגדנו מגבול לבנון
תגים:

השבוע ילך לביתו האיש שטען לפני שנתיים כי לנשיא אסד נותרו כמה שבועות לשרוד בכיסאו. אהוד ברק היה הערום בשרי הביטחון בימות חיי – מההפצצה הפתאומית והברוטאלית על תחנות המשטרה בעזה בתחילת 'עופרת יצוקה', ועד החיסול האלגנטי של אחמד ג'עברי בתחילת 'עמוד ענן'. בשאר אל-אסד עודנו נשיא סוריה. הוא אינו פחות ערמומי מאהוד ברק. הישארותו על כיסאו אינה אמורה להפתיע איש. אינני מסוגל לחזות מתי הוא ייפול. הוא נשען על תמיכתן של שתי מעצמות עולמיות, ודומה כי למערב אין יכולת כעת להשפיע, ודאי לא להכפיף, את רצונותיו על רוסיה וסין. אבל, מתישהו הוא ייפול.

כיצד תיראה סוריה בגלגולה החדש? רבות סופר לנו כי עיראק ולוב אינן יחידות מדינתיות טבעיות, ומשום כך צפויות היו להתפרק. עד כה, לא התחולל הפירוק המדובר. כל מדינה התחלקה לאזורי השפעה שמקיימים ביניהם שיווי משקל עדין. לכאורה, איזון כזה מסוגל להישמר עוד שנים ארוכות. על כן, אינני מתיימר לדעת את עתידה של סוריה. על סמך ניסיון העבר, ישנה אפשרות סבירה שהיא תמשיך להתקיים כיחידה מדינתית אחת גם לאחר נפילת אסד. אחרים בוחרים באפשרות סבירה פחות ומנבאים את התפרקותה.

מנבאי השחורות חוזים הסלמה בגבול סוריה אם לא יתקיים שם שלטון יציב בעידנה החדש. הם מבססים את תחזיתם על סמך פגזים תועים שנופלים עתה ברמת הגולן, חוסר אינטרס סורי-לאומי בעתיד לשמור על גבול שקט, הסתננות גורמי טרור בינלאומי לשטח סוריה, הצהרות של מקצת מן המורדים שאחרי שחרור סוריה ישחררו את ירושלים, ובראש ובראשונה הם מסתמכים על חוסר רצון הדדי של ישראל וסוריה להסכים על שלום ביניהן.

מנוי וגמור עם החוזים למיניהם כי במידה שיתקיים שלטון יציב בסוריה לאחר עידן אסד, תמשיך היא לנהל את מלחמותיה נגדנו דרך לבנון. כך נוהגים הסורים מאז 1974. הגבול בינינו לביניהם נותר שליו למדי, ואילו הגזרה הלבנונית מסבה לנו צרות איומות.

ברם, מנבאי השחורות אינם נוטלים בחשבון את התסריט הצפוי בארץ הארזים: בעקבות נפילת פטרונו של חזבאללה, יהיה עסוק ארגון זה במגננה ובהישרדות ולא יוכל להבטיח את האינטרסים הטקטיים שלו, וביניהם שמירה אבסולוטית על גבול דומם עם ישראל עד המלחמה הבאה. לא יהיה עוד בכוחו של חזבאללה למנוע הוצאת פיגועים אל הפועל דרך לבנון. הכנופיות הסוריות לא רק שאינן סרות למרותו של נסראללה, אלא מתכוונות למרר את חייו, כמו גם את חייה של ישראל. הכנופיות לא תרצנה להותיר חתימה של פעילותן דרך סוריה, אשר עלולה לסבך את מדינתן. הן תעדפנה לפעול, בעידוד השלטונות החדשים בדמשק, בדרך הנושנה של הטרדת ישראל מכיוון השטח הלבנוני. לפני הסורים היתה זו שיטתם של הפלשתינים.

למעשה, בשנה החולפת איבד חזבאללה נתחים מכוחו במלחמתו בצד אסד, עד כי אפילו היום היו מסוגלות הכנופיות שמצויות בסביבות דמשק לפגוע בנו דרך לבנון, אלמלא אזור החיץ שהקים הצבא הסורי לאורך הגבול של ארצו עם לבנון על מנת למנוע זליגת כוחות וכלי נשק מן החוץ לידי המורדים. לא מן הנמנע שהתפוררות השליטה הסורית על גבולה עם לבנון, והתפוררות שליטת חזבאללה על הגבול עם ישראל, תבאנה למתקפות נגד ישראל מכיוון ארץ הארזים. על שלווה במזרח התיכון דומה כי יוכלו לחלום רק אופטימיים חסרי תקנה.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.