תחקיר: מה היה יעד התקיפה בהפצצה האווירית על סוריה בינואר 2013?

07/03/2013 ב- 12:17 | פורסם בהמדור לשירות הציבור, ענייני דיומא | סגור לתגובות על תחקיר: מה היה יעד התקיפה בהפצצה האווירית על סוריה בינואר 2013?
תגים:

בשעת צהרים מאוחרת רכב נ' על סוסו בשדות המשתרעים בין סער וגשר הזיו. קבוצת עורבים אפורים התרוממה פתאום השמימה. הוא נשא את עיניו לכיוון מזרח. שלושה מטוסי קרב חגו מעל כברי ואז אחד מהם שב על עקבותיו והשניים האחרים חלפו מעל ראשו והמשיכו צפונה אל עבר לבנון. לדבריו היו אלה F-16. היה זה יום ג', 29 בינואר 2013.

איתרתי את נ' בעזרת חבר משותף מן הגליל המערבי. כשדיווח לי אודות מה שראה נזכרתי באירוע בלתי רגיל שקרה לפני שנים רבות לא הרחק משם. קמילה היתה אחת החוליות הראשונות בשרשרת הנורבגית הבלתי נגמרת בחיי. היא ואני השתרענו פרקדן על מהמורה חשופה בלב הפלחה, ובמשך דקות ארוכות התבוננו יחדיו בצמד מטוסי קרב שחג בשמיים והנמיך טוס מדי פעם. לפתע מילטה קמילה את עצמה מכל בגדיה ונופפה לשלום לעבר הטייסים. מיד זינקתי עליה וכיסיתיה בגופי מחשש אמיתי כי עוד תבלבל את מיטב בחורינו על ההגאים, ושני המטוסים עלולים להתנגש זה בזה או להתרסק על הקרקע.

נ' לא הקדיש מחשבה רבה לפעילות חיל האוויר בצפון הארץ ביום ההוא. בשעה ארבע אחר הצהרים, כך סיפר, כבר יצא מביתו מחדש ונסע לקנות מזון לדגי נוי אצל מיכאל ממושב לימן. ברגעים ההם דיווח ה'דיילי סטאר' הלבנוני כי מטוסי קרב ישראליים נראו בשמי ארץ הארזים. הידיעה הופצה בכלי תקשורת נוספים והגיעה גם לעיניו של תושב באר טוביה. אכן, ביממה האחרונה ישנה פעילות חריגה. יותר מדי מטוסים מצויים באוויר, אמר בליבו. המושבניק פנה אליי ביוזמתו וסיפר לי אודות הדבר.

Airstrike-1

מטוסי קרב ישראליים בשמי לבנון ב-29 בינואר.

באותו לילה, בין יום ג' ליום ד', נשמעה מעל גבעת אורן בראש פינה שאגת מטוסי קרב. דיירים רבים במושבה הוחרדו משנתם ולמחרת בבוקר שוחחו ביניהם במרכז המסחרי על אותה יקיצה מבהילה. כלי הטיס נעו מערבה. הם נשמעו גם בעתלית כשפנו ממנה לכיוון הים. הבוקר עמד להאיר את שמי ישראל. 30 בינואר 2013.

יומיים לפני כן, בקרבת ג'מראיא שממערב לדמשק, גילה אחד המורדים הסוריים כי בחניון שמחוץ למרכז האימונים הצבאי התכנסו כלי רכב שנושאים עליהם טילים נגד מטוסים. הוא תיאר אותם באתר אינטרנט שמשמש אותו ב-28 בינואר בשעת בוקר מוקדמת. להערכתו, כלי הרכב הגיעו למקום יום אחד קודם לכן. הוא ציין כי אף אחד מהם לא היה מאויש, אך בקצה החניון התיישבה קבוצת לובשי מדים. איש לא עמד, כך כתב.

אין לדעת אם המורד הסורי צילם אחרי כן את כלי הרכב הצבאיים שהתכנסו בחניון. גם לא קראתי את הדברים במקורם. מישהו מן המורדים שב עליהם באתר אינטרנט אחר ב-1 בפברואר, וארבעה נוספים, שכפי הנראה התוודעו אף הם לדבריו, הביעו הסכמה. בדיון בין שניים מהם שנמשך עד ה-6 בפברואר משכו את תשומת ליבי שתי סוגיות מרובות חשיבות. ב-1 בפברואר הם פענחו את התיאור מפי המורד וגרסו כי כלי הרכב ששהו בחניון השתייכו למערכת נ"מ SA-8. אני מסכים לדעתם. על פי ניסוח המילים, ברי שהם לא הסתמכו על ראות עיניהם. רק יומיים אחרי כן תוצגנה בטלוויזיה הסורית תמונות מן החניון ההוא. ב-4 בפברואר אזכרו השניים את "החבילה" ותו לא. ב-5 בחודש לא כתבו מאומה, ולמחרת, ב-6 בפברואר, שניהם הסכימו כי "החבילה" שהתה בחניון ב-29 בינואר.

Airstrike-2

מערכת טילים נגד מטוסים מדגם SA-8.

אינני יודע ערבית. אין לי מגע כלשהו עם המורדים בסוריה. צעירה מרדנית ממג'דל שמס היתה זו שהפנתה אותי למידע החשוב ולאחר תחינה קצרה גם תרגמה אותו למעני. מי שיחפש בגוגל את שמה יגלה בשבריר שניה את עקבותינו ברשת האינטרנט. היא יודעת זאת, ואף על פי כן עשתה את אשר עשתה. אפילו לא הציעה שאסתיר את קיומה מעיני קוראיי (ואילו אני מכונה "of the" כדי להיעלם ממנועי החיפוש).

את המידע שהשגתי דרך המקורות החסויים הצלבתי עם מקורות גלויים על מנת לאששם, לפיכך, מקורות גלויים אלה ישמשו באופן חלקי אסמכתאות לטיעוניי. בין כה וכה, התמונה השלמה כולה אינה ידועה לי. וכמו כן, כמה פרטים עיקריים איאלץ להשמיט בגלל היותם סודות מדינה.

המקורות הגלויים החשובים ביותר הם הדיווחים הרשמיים של סוריה. ב-30 בינואר פרסמה הטלוויזיה הסורית הודעה כי לפנות בוקר תקפו מטוסי קרב ישראליים מרכז צבאי למחקר מדעי ליד ג'מראיא, קילומטרים ספורים מן הבירה. ב-31 בינואר פרסמה את דבר אותה ידיעה גם סוכנות הידיעות הסורית. ב-3 בפברואר הפיצה הטלוויזיה הסורית תמונות מהמקום שהופצץ מן האוויר.

Airstrike-3

.

Airstrike-4

מערכת נ"מ SA-8 שהופצצה בחניון, משידורי הטלוויזיה הסורית.

תושבת סורית כתבה באחד מאתרי האינטרנט בבוקר ה-30 בינואר: "היתה התפוצצות אדירה לפני כמה שעות. לא יודעת מה זה". בחור מזוקן עם משקפי שמש כהים ופאה ורודה או כתומה הגיב: "זה יהיה האסון שלהם". איזהו האסון שהתכוון אליו? דבר זה נעלם מבינתי. דיווחים בתקשורת הזרה סיפרו למחרת כי בלילה ההוא הופצץ יעד נוסף, בקרבת הגבול בין סוריה ולבנון. אני לא מצאתי אף דיווח מקומי שהתייחס להפצצה שניה. להיפך, כל הדיווחים המקומיים אחרי כן שבים וטוענים בלהט כי היתה הפצצה יחידה בלבד, ליד ג'מראיא. ניתן לשער כי זוהי האמת. בסוריה של ימינו, המשוסעת כל כך, המשטר אינו מסוגל להסתיר מאורע כביר מבלי שאיש ידווח אודותיו. אם לא היה דיווח עד כה בשום אמצעי תקשורת, משמע הדבר כי מאורע שכזה לא התקיים.

מה הופצץ בחניון שליד ג'מראיא?

תחילה עלינו להסתייג מן הדיווח הסורי כי הופצצה סביבתו של מרכז צבאי למחקר מדעי. עד כה, לא נעשה ניסיון להפריך את הדיווח על ידי התקשורת הישראלית והבינלאומית. ברם, אחרי התקיפה האווירית התעקשו המורדים כי החניון שהופצץ נמצא בסמיכות למרכז האימונים המיוחד של צבא סוריה, מצפון-מזרח לג'מראיא. לעומת זאת, המרכז הצבאי למחקר מדעי גובל בג'מראיא ממזרח.

Airstrike-5

הנקודה הכחולה מציינת את ג'מראיא במפה. היא מוקפת בשטח צבאי.

Airstrike-6

ממערב לחץ הכחול מצוי החניון שהופצץ. המרכז הצבאי למחקר מדעי נמצא הרחק דרומה ממנו.

Airstrike-7

ממערב לחץ הצהוב מצוי החניון שהופצץ.

Airstrike-8

תצלום לוויין של החניון בימים שלפני הפצצתו.

מיד כשנודע דבר התקיפה, דווח בתקשורת הזרה כי הופצצה מערכת טילים נגד מטוסים מדגם SA-17. מקור ידיעה זו מעולם לא פורסם. לפי בדיקותיי, ניתן לקבוע בסבירות הגבוהה ביותר כי המערכת SA-17 לא היתה יעד התקיפה.

Airstrike-9

מערכת טילים נגד מטוסים SA-17, כפי שיש לסורים. היא אינה דומה בחזותה לדגם SA-8.

לפי מקורות חסויים של המורדים מוצבות שלוש סוללות SA-17 בפרישה הגנתית לאורך הגבול של סוריה עם לבנון. אחת מהן מוצבת ממש ליד מעבר הגבול הראשי בין שתי המדינות בכביש ביירות-דמשק. הצלבת המידע עם מקורות גלויים מאששת את דבריהם. הג'רוזלם פוסט דיווח באפריל 2012 כי שתי סוללות SA-17 כבר פעילות לאורך הגבול הסורי עם לבנון, ואחת תוצב בקרוב. העיתון אל-אכבר הלבנוני בגרסתו האנגלית דיווח באוגוסט 2012 כי סוללת נ"מ סורית חדישה נפרשה ליד מעבר הגבול עם לבנון על כביש ביירות-דמשק.

לאור הדיווח של מורד סורי כי מערכת מדגם SA-8 שהתה בחניון טרם הפצצתו; לאור התצלומים שמראים כי מערכת SA-8 נפגעה בתקיפה; לאור הדיווחים של המורדים הסוריים כי שלוש סוללות SA-17 מוצבות ליד הגבול עם לבנון; לאור הידיעה החדשותית כי שתי סוללות SA-17 מוצבות ליד הגבול עם לבנון; ולאור הידיעה החדשותית כי סוללה שלישית חדישה נפרשה בכביש ביירות-דמשק ליד מעבר הגבול עם לבנון, ניתן להניח ללא שום ספק, כי מטרת התקיפה הלילית בחניון לא היתה מערכת SA-17 שנועדה להישלח ללבנון. לסורים ישנה ברגעים אלה ממש מערכת SA-17 שנמצאת ליד מעבר הגבול עם לבנון, במרחק של 65 ק"מ מביירות. הם יכולים להעבירה לידי חיזבאללה אימתי שיחפצו בגלל קלות הדבר. והנה, מערכת SA-17 זו שנמצאת במרחק נסיעה בת שעה ומחצה מביירות כלל לא הותקפה!

מדוע דיווחה התקשורת הבינלאומית מידע מסולף על אודות התקיפה האווירית בסוריה?

א. ניתן לשער כי מקור בטחוני הזין את התקשורת בדיווח השקרי, שלא לייחוס, על מנת לזרוע דיסאינפורמציה ביחס ליעד התקיפה. זוהי שיטה הסברתית שנוהגים להשתמש בה בשכיחות רבה מאד, ופעם אחר פעם היא הוכיחה את יעילותה: גורם בטחוני מזוהה מוסר באופן אנונימי פרטי מידע ביחס לתקיפה כלשהי – התקשורת הבינלאומית מצטטת אותו כדברי אלוהים על הר סיני – פרשני צבא ישראליים עטים על הציטוט ומנתחים אותו בכוח דמיונם – ויקיפדיה מנציחה את הציטוט והפרשנות – הציבור מסתמך על המידע הממוסמך בויקיפדיה.

מאוחר יותר, כאשר מכריז אחד מתושבי כדור הארץ כי פרטי המידע הראשוניים היו מסולפים, אין הציבור נוטה להאמין לדבריו, חרף הוכחותיו החד-משמעיות. ומדוע שיאמין לו הציבור? הרי המידע המופיע בויקיפדיה אינו תלוש מן המציאות. ידוע כי חזבאללה מעוניין להצטייד במערכת SA-17.

אולם, מדוע התקשורת ממשיכה לדבוק במידע המסולף? האם בגלל מבוכתה כי הנה שוב הצליח גורם בטחוני להתל בה? האם בגלל שאינה חפצה כי ידע הציבור עד כמה היתה עצלה וכי ציטטה דברי הבל מבלי שום בדיקה? הרי כל זב-חוטם מסוגל לחשוף באמצעות מקורות גלויים כי מערכת SA-17 נמצאת בהישג ידו של חזבאללה, אם אך ירצו הסורים להעבירה לתוככי לבנון. מערכת הנ"מ הזאת שוהה ממש מעבר לגבול כבר מזה ימים רבים.

ב. במשך תקופה ארוכה מזהירה ישראל את הסורים דרך רוסיה, יצואנית הנשק, לבל יעבירו את מערכת הנ"מ SA-17 לידי חזבאללה. ניתן לשער כי כתב בסוכנות ידיעות זרה החליט על דעת עצמו לקשר בין התקיפה האווירית ובין אותה אזהרה מפורשת, ובדה מליבו את "דבריו" של מקור בטחוני בכיר. הרי המקור הביטחוני לא נחשף בידיעה, ובשמו הבלתי ידוע ניתן לדווח כמעט כל דבר אפשרי, אפילו לומר כי יעד התקיפה היתה משלחת חייזרים שהגיעה מן החלל החיצון כדי לסייע לכוחות אסד.

אינני יודע איזוהי משתי ההשערות הינה נכונה, אך לידיעתי אין חשיבות כלל. נהיר לי היטב כי המידע של אותו מקור בטחוני ימשיך לככב בהזיות הבריות, ואילו הוכחותיי תיעלמנה בתהומות האמת הבלתי רצויה.

מה היה יעד התקיפה בלילה ההוא בסוריה?

ב-29 בינואר העסיקו מטוסי קרב ישראליים את מערכות הנ"מ הסוריות במשך היום כולו. זו היתה פעולת הסחה אופיינית לחיל האוויר, וניתן להניח כי המטוסים שהשתתפו בגיחות האוויריות מעל שמי לבנון לא נמנו על הכוח שהפציץ את החניון בלילה ההוא ליד דמשק. שתי רביעיות אחרות המריאו מתישהו בחשכה במטרה להשמיד את היעד הנסתר.

אינני סבור כי מערכת הנ"מ SA-8 היתה יעד התקיפה האווירית. הפגיעה בה היתה תוצאת לוואי. החניון המופצץ הינו מוקף בשטחים צבאיים. יתכן כי הצבא הסורי החנה את מערכת SA-8 במיקומה האחרון לצורך אימון עתידי, פרישה הגנתית באתר כלשהו, או שהוציאה מאחד ממחנות הצבא מסביב לדמשק לפני שתיפול בידי המורדים. השתלטות כזאת כבר אירעה לא פעם אחת. אינני מניח שהיא נועדה להישלח ללבנון באותה עת. זוהי מערכת נ"מ מיושנת למדי, ואפילו מערכת SA-17 אינה מדירה שינה מעיני הטייסים. מערכת נגד מטוסים מתוצרת רוסית שמטרידה ביותר את חיל האוויר הישראלי היא S-400. מצרים שלפני ההפיכה ביקשה להצטייד בה בתגובה לרכש מטוסי חמקן F-35 בידי צה"ל. על פי מידע חלקי שמצוי ברשותי, ביקורו החשאי של נתניהו במוסקבה בשנת 2009 נועד לסכל את המגעים המתקדמים שהתקיימו אז בין מובארק לקרמלין. את המידע הזה השגתי ממקור שניוני מן המעלה הראשונה.

ב-12 בפברואר כתב אחד המורדים הסוריים באתר אינטרנט כי "החבילה" היתה יעד התקיפה ב-30 בינואר וכי המידע אודות שהייתה בחניון הועבר לשירות מודיעין זר (לא אוכל לפרסם את זהותו). אינני יודע האם "החבילה" אכן היתה מטרת הכוח המפציץ. אין לי גם מושג מהי אותה "חבילה", והאם בכלל נפגעה בהפצצה האווירית או שהצליחה לחמוק מן המהלומה. אף אין לדעת לפי שעה האם "החבילה" נועדה להישלח ללבנון. את זאת עודני מנסה לברר. מכל מקום, אם אצליח לגלות באחד הימים מהו יעד התקיפה, אזי אנצור את המידע רק בזיכרונותיי. טיבם של סודות להישאר כאלה.

תודות לצעירה הדרוזית שללא עזרתה היה דף זה נותר ריק ברובו.

ראו גם: בתקיפה המיוחסת לחיל האוויר לא נפגעו טילי נ"מ SA-17

עדכון (27 באוגוסט 2013): רוסיה מפרסמת בריש גלי כי לרשות הנשיא אסד עומדות היום עשר סוללות טילים נגד מטוסים מסוג SA-17. השם הנוסף של מערכת נ"מ זו הינו BUK-M2E. מכיוון שנודע לאחרונה כי סוריה רכשה לבסוף רק עשר סוללות כאלה, אין אלא להסיק באופן חד-משמעי: חיל האוויר הישראלי לא השמיד אף אחת מהן.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: