זוועה: דייגים מעזה רצחו בדם קר מאות דגי ענק שמצויים בסכנת הכחדה!

01/03/2013 ב- 13:30 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על זוועה: דייגים מעזה רצחו בדם קר מאות דגי ענק שמצויים בסכנת הכחדה!

ב-22 בנובמבר 2012 הגיח פתאום נער מתוך בית מרוסק למחצה, פניו שחורות מפיח, עשן רב היתמר סביב. חורבן מוחלט. ואז הבחין במצלמה, חייך אליה, והניף אצבעותיו לאות V. גם אם תיפול פצצת אטום על עזה, יצא מישהו מבין ההריסות, ינער את האבק מעליו, ויכריז "ניצחנו". כך בא לקיצו מבצע 'עמוד ענן'.

הסכם הפסקת האש בין צבא ההגנה לישראל לממשלת חמאס נשמר בסודיות. עד היום אסורים פרטיו לפרסום. בקשה לתת פומבי לאחד הסעיפים השנויים במחלוקת נדחתה על ידי המדינה, למרות שהסתרתו נובעת רק ממניע פוליטי ולא מצורך בטחוני. עם זאת, אחד השינויים שהותוו בהסכם והתברר אחרי הפסקת האש היה הרחבת רצועת הים המותרת לדיג פי 2, עד מרחק של כאחד-עשר קילומטר מן החוף העזתי.

חיל הים הישראלי אוכף בקפדנות את הסגר הימי על עזה מאז נפילת הרשות הפלשתינית ביוני 2007 וממשיך גם לאחר הפסקת האש האחרונה. אבל בתחומי המים הטריטוריאליים של עזה אין דין ואין דיין וכל דייג עושה כרצונו, גם אם הללו מעשים מרושעים מאין כמותם שהעיניים אינן מסוגלות לראותן מחמת הזוועה.

ביום רביעי האחרון התרחש מחזה אימים בימה של עזה. סירות דיג מקומיות הגיחו לפתע אל החוף, ועשרות דייגים באכסטזה המונית החלו לגרור מתוכן מאות דגים גדולים, שחטו אותם באכזריות לעיני כל, ואחרי כן סידרו בדייקנות את הגופות המעונות על החולות כשפרצופיהם קורנים מאושר עצום. טבח שיטתי כזה לא נראה מעולם בארצנו.

דגי הענק הנדירים הללו משתייכים כולם למין כנפן שדי (Mobula mobular). זהו מין שנמצא בסכנת הכחדה חמורה ואסור לצוד אותו במים העמוקים. כל פרט שנעלם מן הטבע מפחית עוד יותר את הסיכויים להציל את המין. אבל, האיסור הזה, שידוע לכל דייגי עזה, בכלל אינו מעניין אותם, ולישראל לא אכפת. בספינות חיל הים מתבוננים היטב בדייג הבלתי חוקי ומעלימים עין.

Mobula_mobular

למראה המספר העצום של הדגים הגדולים התפתחה סנסציה תקשורתית. התעלומה סקרנה את כולם. כל מיני טיפוסים התראיינו והסבירו כי הכנפנים הגיעו בהמוניהם אל קרבת החוף בכוחות עצמם, ולדייגים רק נקרתה ההזדמנות לשלות אותם מן המים. לא היה זה לכאורה דיג בלתי חוקי. הם תיארו את המאורע כאילו היו אלה לווייתנים מתאבדים. מכיוון שאני חוקר ללא לאות את התאבדות הלווייתנים, וכותב על כך ללא הפסק, ידעתי כמובן שהכנפנים אינם מתאבדים. אין שום תיאור מתועד כזה לאורך ההיסטוריה. מידיעה כללית, ידעתי כי בעונה זו של השנה הכנפנים מתאספים למטרת הזדווגות הרחק מהחוף, והדייגים ארבו להם במים העמוקים ולכדו את כולם, עד האחרון שבהם. כך השמידו גם את הבוגרים וגם את הדור הבא של הצאצאים.

אבל לא הסתפקתי בידיעתי הכללית. יצרתי קשר עם סוכנות ידיעות אירופית דרך הכתב שלהם בירושלים, וביקשתי לקבל פרטים נוספים מן הכתב שנמצא בעזה. כך התברר לי, ללא שום ספק וכפי שניחשתי, כי זו לא היתה "התאבדות". כמה מן הדייגים הודו בפה מלא כי אחד מהם גילה את התקבצות הדגים הגדולים, הזעיק את האחרים, וכולם נהרו לתפוס אותם. אלה תולדותיה של הטרגדיה.

שמירת הטבע קרובה לליבי. 

לחצו לתמונות מוגדלות של AFP (אלה תצלומים קשים לצפייה).

.Mobula_Massacre-1

Mobula_Massacre-2

Mobula_Massacre-5

Mobula_Massacre-4

Mobula_Massacre-3

Mobula_Massacre-6

Mobula_Massacre-7

Mobula_Massacre-8

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.