כיצד ניתן לקבוע לפי הדנ"א האם נמצאה אלכסנדרה ברנדט?

26/02/2013 ב- 17:10 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על כיצד ניתן לקבוע לפי הדנ"א האם נמצאה אלכסנדרה ברנדט?
תגים:

מקרה היעלמותה של אלכסנדרה ברנדט בת ה-10 אולי לא יפוענח לעולם. היא נראתה בפעם האחרונה בגן ציבורי ברמת גן ביום חורף גשום בשנת 1994. מאז לא נודעו עקבותיה. לפני שבועיים חלה התפתחות דרמטית בפרשה. בשעת לילה מאוחרת נשמעו דפיקות רמות על אחת הדלתות באשדוד. הבחורה המבוהלת שנעמדה בפתח הבית נדהמה לראות את אמה ואחותה של אלכסנדרה נופלות על צווארה כשהן בוכיות.

שתיהן סיפרו לה שהיא נעדרת כמעט עשרים שנה. היא לא האמינה למשמע אוזניה. בינתיים הצטרפו אליהן שוטר ושוטרת. אנשי המשטרה העידו כי הצעירה מאשדוד ואמה של אלכסנדרה דומות זו לזו כמו שתי טיפות מים. גם הצעירה אולי חשבה כך לתומה, אבל התעקשה שהיא אינה הנעדרת. היא סיפרה כי הינה מכירה היטב את ההיסטוריה המשפחתית שלה. למרות זאת, הסכימה לעשות בדיקת סמני דנ"א כדי להשוות את ממצאיה עם אלה של משפחת ברנדט. היום התבררו התוצאות. אין קשר גנטי של אחאים בין הצעירה מאשדוד לאחותה של אלכסנדרה. אמה של הנעדרת סירבה להיבדק.

הקרבה הגנטית בין שתי אחיות להורים משותפים היא מחצית בממוצע בגנום הגרעיני. אך לעיתים, אלה שהן אחיות לפי סברתן הינן בנות לאב שונה מבלי ידיעתן. לכן יתכן שהבדיקה השוותה גם בין הגנום המיטוכונדריאלי של שתיהן. כרומוזום יחיד זה עובר בתורשה בשלמותו (למעט מוטציות) מאם לצאצאיה. קרי, אם שתי הצעירות היו אחיות, הגנום המיטוכונדריאלי שלהן היה זהה. עם זאת, אי אפשר עדיין לדעת האם הבחורה מאשדוד אינה אלכסנדרה הנעדרת. אפשרות אחת היא כי מי שנחשבת כיום אחותה אינה בעצם כזאת. לפיכך, ברי שהגנום המיטוכונדריאלי של שתיהן יהיה שונה זה מזה. משום כך, מחויבת להיערך השוואה עם הגנום המיטוכונדריאלי של אם הנעדרת. אם תימצא ביניהן אותה הזהות, אז תתגלה הנעדרת, אך בו בזמן תאבד האם את בתה האחרת במובן הגנטי. קרי, היא אינה בתה באמת. אפשרות שניה היא כי אותה אשה אינה כלל אמה הגנטית של אלכסנדרה. במקרה כזה, לא תימצא אותה זהות גנטית ביניהן, חרף העובדה כי יתכן שהבחורה מאשדוד היא הנעדרת!

מדוע אמה של הנעדרת מסרבת לתת דגימת דנ"א? אולי מכיוון שעשוי להתברר לרשויות כי היא איננה אמה של הבת האחרת, המוצגת כאחותה של הנעדרת. כמו כן, אביה של הנעדרת עשוי לבקש גם כן להיבדק, ובהשוואה של הגנום הגרעיני אולי יתברר כי אותה אחות אינה בתו שלו וכי אשתו נאפה עם זר.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.