מה היו הכשלים בפרשת האסיר איקס?

24/02/2013 ב- 23:08 | פורסם בהמדור לשירות הציבור, ענייני דיומא | סגור לתגובות על מה היו הכשלים בפרשת האסיר איקס?
תגים: , ,

א. בשנת 2003 הטיל אריאל שרון על המוסד את המשימה הכבירה לסיכול התגרענותה של איראן. בדיעבד נתברר כי המוסד לא צלח במשימתו. כיום איראן היא מדינת סף גרעינית. ברצותה תהיה גרעינית, ברצותה תימנע מכך. המוסד עיכב את התגרענות איראן בשנים אחדות. לאמיתו של דבר, עיכוב זה הוא הגורם המרכזי שהביא להתגרענות איראן. אם איראן של היום היתה במצבה כבר בשנת 2007, היה הנשיא ג'ורג' בוש מצווה להפציץ את כל מתקניה הגרעיניים. עתה, בעידן אובמה, אין הדבר קורה. אומנם המוסד ביקש לפעול לטובת ישראל, אך יצא שהוא גרם את הנזק האסטרטגי הקשה ביותר למדינה מאז ומעולם. אילולא פעילות המוסד נגד התגרענות איראן, לא היתה איראן היום מדינת סף גרעינית. חיל האוויר האמריקני היה תוקף אותה בעשור הקודם.

ב. עד שנת 2002 מיעט המוסד להשתמש ביהודים בעלי נתינות זרה, והתמקד במתן שוחד לתושבים מקומיים כדי שישמשו סייענים עבורו. בעקבות אירועי ה-11 בספטמבר 2001, כשהמלחמה בטרור נעשתה גלובלית, סבר ראש המוסד כי בנות בריתה של ישראל תעצומנה עין ביחס לשימוש בדרכונים זרים לצורך פעילותה נגד איראן. כך סיבך המוסד יהודים אוסטרליים בסוגיית הנאמנות הכפולה, מפני שלממשלת אוסטרליה ישנם אינטרסים שאינם זהים לאינטרסים של ממשלת ישראל. כתוצאה מניגוד אינטרסים זה מתעצמת האנטישמיות אפילו במדינות ידידותיות לישראל. לפעמים, הנזק רב יותר מן התועלת.

ג. בשנת 2003 החליט מאיר דגן להוריד את תנאי סף הקבלה לשורות המוסד עבור תושבי חוץ ובעלי אזרחות זרה. אם היה ברשותם דרכון נכסף שאינו מעורר חשד, כמו האוסטרלי, אז ערך חשיבותו בהצטרפות לארגון לא היה פחות מאישיותו של המועמד. מבחינת אופיו, בן אלון-זיגייר לא התאים כלל לפעילות בארגון חשאי. הוא סבל בשירות הצבאי מטראומה נפשית קשה ונזקק לטיפול ממושך. הוא היה רברבן במידה בלתי נסבלת. אין ברייה אחת שהכיר ופגש ולא סיפר לה אודות מעלליו במוסד. אלמלא הפחתת תנאי הקבלה היה בן אלון-זיגייר עודו בחיים.

ד. במלבורן התיידד בן אלון-זיגייר עם אזרח מקומי ואחרי כן החל לחשוד בו. הוא פנה לאיש מודיעין אוסטרלי כדי לברר אודותיו, ורק בדרך זו נתברר למודיעין המסכל האוסטרלי (ASIO) אודות עיסוקיו של בן אלון-זיגייר בשירות המוסד. בניגוד לפרסומים קודמים, המודיעין המסכל לא עלה על עקבותיו של בן אלון-זיגייר בעקבות החלפת שמותיו מדי שנה. הוא גם לא זימן אותו מעולם לחקירה. הוא שילח בו עיתונאים כדי שיבין לבדו כי נחשף. זוהי שיטה שגורה בקרב סוכנויות מודיעין ידידותיות כדי לאותת זו לזו על חציית גבול הטעם הטוב. המודיעין המסכל גילה כי במילאנו פועל מתחזה בשם בנג'מין זיגייר שסוחר עם איראן. אבל המוסד בכלל לא ידע – עד שבן אלון-זיגייר דיווח למפעילו כי נחשף – שארגון זר גילה, בדק ובחן את פעילותו החשאית בחו"ל. זהו הכשל העיקרי בפרשת האסיר איקס שהמוסד מבקש להסתיר מנימוקים מצוצים מן האצבע של בטחון המדינה. המוסד מקפיד לנטר מעקבים אחריו בכל משימה, אחרת היא אינה יוצאת אל הפועל. הניטור הוא חלק בלתי נפרד מן הפעילות. במילאנו היה כשל חמור בניטור שסיכן את חייהם של עשרות אנשי מוסד באירופה. על מחדל בסדר גודל כזה הולך ראש מוסד הביתה! אבל במקום להיחקר על הכשל, מתאר המוסד סכנה לביטחון המדינה, למרות שהפעילות במילאנו נעצרה כבר לפני שלוש שנים.

ה. בן אלון-זיגייר הצליח לתלות את עצמו על סורג החלון. שטח זה מצולם כל העת בגלל היותו אזור התורפה בתא, שדרכו ניתן להכניס חפצים פנימה או להוציאם. בניגוד גמור למסופר, חלק זה אינו שייך לשטח הבלתי מצולם במקלחת בשל צניעות הפרט. אם כך, מדוע לא השגיח איש במעשה ההתאבדות?

ו. יש לסייג ולומר על סמך הדו"ח המצונזר, עד היום לא נעשתה שום בדיקה חוזרת כדי לגלות מהו התסמין הנפשי שממנו סבל בן אלון-זיגייר בשבוע האחרון לחייו. לפיכך, איש אינו שם לב כי היתה שגיאה קשה באבחונו של רופא הכלא, וכתוצאה מן האבחון השגוי סופקה לבן אלון-זיגייר תרופת הרגעה בלתי נכונה. תרופה זו, במקום להפחית את הסימפטומים של התסמין הנפשי, המיטה על בן אלון-זיגייר רוגע אינסופי, וכך החלישה ודיכאה את ייצר ההישרדות שמונע מאדם להתאבד כשהוא מהרהר על מעשה שכזה.

ז. יש לסייג ולומר על סמך הדו"ח המצונזר, השופטת שחקרה את נסיבות מותו של בן אלון-זיגייר לא עשתה ניסיון ממשי להגיע לחקר האמת. לא ניכר שום מאמץ מיוחד מצדה לערער על התוצאות שהוצגו בפניה, שמא הן מסתירות מציאות אחרת. אומנם היא צפתה בהקלטות של שידורי התא, אך לא ביקשה לחקור חשדות בדבר זיוף הסרטים. היא גם לא ביקרה בזירת האירוע כדי להתרשם באופן בלתי אמצעי ממראה עיניה. אין לה תהיות ביחס למעשיהם של אנשי שב"כ בזירת האירוע מיד לאחר ההתאבדות, שמא חיבלו בראיות על מנת לשנות את תוצאותיה של חקירה עתידית. השופטת גם לא ניסתה לברר מדוע נטל האסיר איקס תרופות הרגעה. היא לא ביקשה להתחקות ברצינות אחר הלך רוחו בימיו האחרונים, על מנת להבין מה היו העילות להתאבדותו. דומה כי השופטת ביכרה להתרחק מכל גילוי של אמת כאילו תפוח אדמה לוהט הונח על ידיה.

הערה: כל הסעיפים שנכתבו לעיל מבוססים על מקורות זרים, מקורות גלויים, דמיון עשיר ופרשנות המותרת לפי חופש הביטוי.

קראו גם את רשימותיי:

הסיפור האמיתי אודות האסיר איקס: כרוניקה של מוות ידוע מראש

בלעדי: גילויים חדשים בפרשת האסיר איקס

הסיפור שלא ידעתם: כך גויס האסיר איקס למוסד הישראלי ונתפס

תעלומה אמיתית: האם האסיר איקס בדה את א' מליבו כסיפור כיסוי לפעילות במילאנו?

הותר להביע: נתבררה אשמתו של האסיר איקס

מדוע חידת מותו של האסיר איקס לא רצתה להתברר?

פרשת האסיר איקס: הקללות, חומרי החיטוי, והאמת שצצה פתאום

כיצד שר האוצר יאיר לפיד קשור אל האסיר איקס?

מה אינני יודע על האסיר איקס?

דר שפיגל יצא מדעתו: האם האסיר איקס הוא הבוגד הגדול בתולדות המדינה?

חיוכו המבויש של האסיר איקס ואז הוא נעלם

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: