מדוע חידת מותו של האסיר איקס לא רצתה להתברר?

22/02/2013 ב- 19:33 | פורסם בהמדור לשירות הציבור, ענייני דיומא | סגור לתגובות על מדוע חידת מותו של האסיר איקס לא רצתה להתברר?
תגים: , ,

עקבות רגליי הינן ייחודיות. מידת נעליי היא 43, למרות שגברים בגובהי משתמשים במידה 47. משום הגובה הרב ומשום ששרירים הינם כבדים יותר משומנים, אני מותיר אחריי עקבות עמוקות. כאלה השארתי השבוע באתר בנייה בגוש דן. ביקשתי לבדוק באמצעות קרעי סדין כיצד מסוגל אדם לתלות את עצמו מסורג המקובע בחלון. לדאבונם של רבים אני נכשלתי. לא היה די חלל בין הקיר לגופי כדי שמלאכתי תצלח. לטענת המדינה, האסיר איקס היטיב לבצע זאת. נבצר ממני לדעת כיצד.

קריאת הדו"ח המצונזר של נסיבות מותו היתה מאכזבת. עוד לפני פרסומו נודע לי כי תלה את עצמו באמצעות מגבת, הבד שהיה ברשותו בתא המקלחת, ונתברר כי היה זה דווקא סדין שנטלו אל הכיור על מנת לכבסו לכאורה. אף אני נטלתי אל אתר הבנייה סדין שהוטבל במי כביסה, שמא יוכלו להקל על מלאכת הביצוע. לא היה בהם די. אולי זקוק הייתי לנס.

למעט כישלוני להיתלות בסדין ישנן כמה קושיות שמטרידות את מחשבותיי. איקס תלה את עצמו על סורג וכתוצאה מכך מת בחנק. האם היה זה סורג גבוה והוא נעזר בשרפרף? בדרך כלל, לפיתת הבד סביב הצוואר אינה גורם המוות, אף על פי שהסיבה הינה חנק. צניחת הגוף הפתאומית לאחר בעיטה בשרפרף היתה מביאה לשבירת המפרקת, ובעקבותיה היה התלוי נעשה משותק. הריאות היו חדלות לפעול והמוות היה נגרם כתוצאה מהיעדר נשימה. לאסיר איקס לא נשברה המפרקת.

הובא לידיעתי כי בתא המבודד מותקנים כיום חיישני מערכת שרגישים לפעילות נשימתית וקולטים את היעדרה מיד. אינני יודע האם בשנת 2010 היתה מותקנת שם מערכת זו, או שמא הותקנה ונותרה כבויה בשעת ההתאבדות. מכל מקום, ישנן מספר מצלמות שמסקרות בשידור ישיר את המתרחש בתא המקלחת, למעט אזור הביניים שמוצנע באמצעות יריעת פלסטיק מפאת הצורך בפרטיות. החלון המסורג מצולם כל העת מפני שהוא מהווה את אזור התורפה שבתא. דרכו ניתן להוציא חפצים או להכניסם פנימה. האם הסוהר לא השגיח כי אדם תלה את עצמו על הסורג?

בדו"ח המצונזר מצוין כי השופטת צפתה בהקלטות של שידורי התא. אולם כפי שכל דרדק בן ימינו יודע, ניתן לערוך את הסרטים או לביים אחרים במקומם. אין שום אזכור לחקר חשדות בדבר זיוף הסרטים. דומה כי השופטת קיבלה את מהימנות הסרטים כדבר המובן מאליו ומבלי כל פקפוקים. יתרה מכך, בדו"ח לא מצוין אפילו פעם אחת שהשופטת ביקרה בזירת האירוע כדי להתרשם באופן בלתי אמצעי ממראה עיניה. מדוע לא טרחה לעשות זאת?

התבוננתי בעקבותיי בשימת לב יתרה ולפתע צצו בזיכרוני ימיי בבית הספר היסודי. ילד קט מצא עצמו נעול באחת הכיתות והחל לצרוח. עד שאותר השרת אני הספקתי לנפץ את דלת העץ באמצעות בעיטות. כששאלה אותו המנהלת מדוע צרח הסביר כי נבהל מעוצמת הבעיטות. כך מצאתי את עצמי מואשם הן בזריעת פחד והן בשבירת דלת. מאז אני מברר לעצמי מהו צדק. האם בדו"ח נסיבות המוות נעשה צדק עם הקרבן?

בבדיקת הדם שלאחר המוות נמצאו שרידיה של תרופת הרגעה. זוהי הסיבה שהתרשמותו של אביגדור פלדמן – כי האסיר איקס היה רגוע ושליו יממה לפני מותו – סתרה את ידיעתי שהיה נסער למדי בימים האחרונים לחייו. בתו השנייה נולדה בשבוע ההוא ואיקס החל מתחנן שדבר מעצרו יפורסם בפומבי. המעצר לא הביס את רוחו, תא הבידוד לא הכריע אותו. המצוקה שהכניעה אותו היתה תסמונת האי הבודד. מלחים שספינתם נטרפה ושהו יחדיו על אי בודד זמן רב מדי נתקפו בתסמונת זו. אף אחד מהם לא היה לבדו שם, אבל הקבוצה היתה מנותקת מן העולם. כך גם החבורה שידעה על אודות איקס היתה מבודדת מן הציבור הרחב. לידת התינוקת הלמה באסיר איקס, המצוקה הלחיצה אותו בצורה מוחלטת, והדרך היחידה שיכול היה להיחלץ ממנה היתה לדעת כי הציבור מתעניין בגורלו. הוא היה חייב להשתחרר מתסמונת האי הבודד. רופאיו לא אבחנו כי הוא סובל ממנה. אם היו מבחינים אולי שיחת נפש עמוקה היתה משקיטה את ייסוריו. לעת עתה ממאנת המדינה לספר כי האסיר איקס דרש ב-12 בדצמבר 2010 לבטל את צו איסור הפרסום, למרות שידיעתי על כך אוששה מפי כמה מקורות שונים.

האם השופטת ניסתה לברר מדוע נטל האסיר איקס תרופות הרגעה, למעט הצצתה בדו"ח הרפואי? האם ביקשה להתחקות ברצינות אחר הלך רוחו בימיו האחרונים, על מנת להבין מה היו העילות להתאבדותו? האם ניתן היה למנוע את המוות המיותר? לא מצאתי את התשובות בדו"ח. אפילו לא מצאתי את הבקשה הבסיסית לבדוק האם התאימו התרופות לתסמין ממנו סבל איקס, או שהיתה טעות באבחנת הרופא.

אי אפשר היה למצוא בדו"ח מענה לשאלות מציקות אחרות: מי מצא את התלוי? כיצד פעל ברגע ההוא? האם נחקרה בזמן אמת הימצאותו של זר בתא שסייע לאסיר להתאבד, מרצונו או שלא מרצונו, והלה נעלם משם מבלי שיראוהו או בעזרת עמית? מה קרה אחרי כן? האם אנשי שב"כ שנחפזו לזירת האירוע חיבלו בה על מנת לשנות את תוצאות החקירה?

מסקנתי היא שלא היה ניסיון אמיתי להגיע לחקר האמת. לא מצאתי מאמץ מיוחד מצד השופטת לערער על התוצאות שהוצגו בפניה, שמא הן מסתירות מציאות אחרת. סבורני כי על סמך קריאת הדו"ח ניתן להגיע להחלטה שיפוטית שונה, ולא פחות סבירה מזו שאומצה בסופו של יום.

סיכומו של דבר, פרשת האסיר איקס שוב חושפת את הבעיה המרכזית של המערכת המשפטית בישראל. היא מסכנת את הדמוקרטיה בהתבטלותה מול הארגונים החשאיים. בבואם להגן על המדינה בשם ביטחונה עלולים השופטים לשכוח כי הכרסום המתמשך בדמוקרטיה הוא הפגיעה הקשה ביותר לישראל. מדוע ההתבטלות הזאת? לא מפני יראה היא נעשית, אלא אך משום שלמערכת המשפטית אין יכולת לפקח על מנגנוני הביטחון ולבדוק את טענותיהם. בלית ברירה היא נכנעת לגחמות שלהם. זוהי האמת העגומה. זהו ערכו של הצדק בימינו.

קראו גם את רשימותיי:

הסיפור האמיתי אודות האסיר איקס: כרוניקה של מוות ידוע מראש

בלעדי: גילויים חדשים בפרשת האסיר איקס

הסיפור שלא ידעתם: כך גויס האסיר איקס למוסד הישראלי ונתפס

תעלומה אמיתית: האם האסיר איקס בדה את א' מליבו כסיפור כיסוי לפעילות במילאנו?

הותר להביע: נתבררה אשמתו של האסיר איקס

מה היו הכשלים בפרשת האסיר איקס?

פרשת האסיר איקס: הקללות, חומרי החיטוי, והאמת שצצה פתאום

כיצד שר האוצר יאיר לפיד קשור אל האסיר איקס?

מה אינני יודע על האסיר איקס?מה אינני יודע על האסיר איקס?

דר שפיגל יצא מדעתו: האם האסיר איקס הוא הבוגד הגדול בתולדות המדינה?

חיוכו המבויש של האסיר איקס ואז הוא נעלם

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: