הותר להביע: נתבררה אשמתו של האסיר איקס

22/02/2013 ב- 13:46 | פורסם בהמדור לשירות הציבור, ענייני דיומא | סגור לתגובות על הותר להביע: נתבררה אשמתו של האסיר איקס
תגים: , ,

בשנת 2008 הוזמן יום אחד בנימין אלון לברית מילה בישראל. הוא נכח בה, הצטלם עם בני משפחת העולל והרבה לשוחח עם אורחים אחרים. ביום ההוא טלפן לקרובתו, דיווח לה שאינו חש בטוב וגידף את מזג האוויר הקשה באירופה. היא יודעת במדויק את התאריך. גם היא היתה חולה ונטלה חופשה מעבודתה. שלושה שבועות אחרי כן הגיעה איגרת אוויר בדואר חוזר אל בית נאה במלבורן. היא נשלחה מכתובת זו ביום המדובר אל מען שגוי בהמבורג. השולח היה אדם בשם בן אלן.

בנימין אלון הוא השם שבחר לעצמו בנג'מין זיגייר, צעיר אוסטרלי שעלה לישראל בגיל 19. בזמן שירותו בצה"ל התגורר בקיבוץ גזית. ממרחק הזמן העידה השבוע אשה שהכירה אותו מקרוב בשנים ההן: "קראנו לו בן. הוא היה תמיד מחייך. עד שיום אחד נמחק לו החיוך. האופי שלו השתנה מקצה לקצה. מישהו סיפר שבן חווה טראומה נפשית, ושאין צורך לדאוג כי הוא מטופל בצבא. אבל אני לא ראיתי אותו מחייך יותר. ואז לא ראיתי אותו יותר. הוא עזב את הקיבוץ. אני חושבת מיד כשהשתחרר".

בשנת 2003 סיפר בן אלון לבת משפחתו כי גויס למוסד הישראלי. הרקע הכללי לגיוסו כבר סופר. גם בחלוף עשר שנים היא זוכרת מה היתה תחושתה ברגע ההוא: "נבהלתי. בן רצה שאהיה גאה למענו, אבל אני הייתי מבוהלת. הסתרתי זאת ממנו. אני מדברת איתך ומזדעזעת מחדש. הוא ביקש שאשמור את הסוד. אפילו לא הצלחתי לענות לו. אתה יודע מתי נרגעתי, רק לאחר שהתחתן ונולדה הבת. תיארתי לעצמי שבמצב הזה לא ישלחו אותו לבצע עבודה מסוכנת. אני לא יודעת מדוע חשבתי כך. בצבא הישראלי מתים כל הזמן אבות לילדים".

בשנת 2006 נישא בן אלון לבחירת ליבו, צעירה ישראלית ילידת בריטניה. היא ידעה מהו עיסוקו של בעלה. היא נעשתה כה חשדנית עד כי אחד משכניה תיאר: "קשה לי להאמין אפילו שהירקן עשה משלוחים לביתה. בחורה שקטה מאד. לא מתערבבת. רק אומרת שלום ושום דבר חוץ מזה". כעבור כמה שבועות התבקש בן אלון לשוב לאוסטרליה ולהחליף את שמו אל השם המקורי. המוסד נזקק לזהותו ורצה שתהא אמינה לחלוטין, כך שאם מישהו יפקפק בה, יוכל הוא למצוא עקבות אמיתיות של האיש. לשם כך היה חייב לשוב ולהיות בנג'מין זיגייר, הילד שגדל במלבורן.

במשך למעלה משנה הוקפאה עבודתו של בנג'מין זיגייר במוסד עד שנצטווה לשוב אל אוסטרליה כדי לשנות את שמו מחדש לבן אלון. הוא אנגלז את שמו לבן אלן. לא ידוע מה היו תירוציו, אך דומה כי זוהי תופעה שכיחה שאדם משנה את שמו, שב אל שמו הקודם ומתחרט. עובדה היא שאיש באוסטרליה לא ייחס חשיבות כלשהי לדבר, גם לא המודיעין המסכל (ASIO). אף אחד מאנשיו לא שם לב להחלפת הזהויות הסתמית שלו עד שנחשף חטאו של בן אלון מיוזמתו. או אז התעוררו הרשויות האוסטרליות מתרדמתן, עוד לפני חיסולו של מחמוד אל-מבחוח בדובאי.

בן אלון לא ידע במהלך השנים הבאות מה עשה המוסד בזהות של בנג'מין זיגייר. אולם הוא נדרש לספק אליבי למתחזה. הוא היה מטלפן למשפחתו ומדווח לה על עסקיו באירופה, כך שאם פלוני היה מברר בנוגע לזיגייר במלבורן, היה מתגלה לו הקשר האירופי – קשר שלא היה קיים באמת עבור בן אלון.

אפילו פעם אחת לא טלפנה משפחתו של בן אלון לאירופה כדי לשוחח עימו שם. הוא היה זה שיצר קשר טלפוני עימה, בחייגו מישראל. לפעמים היה מדווח על מזג האוויר האיום, ופעם אחת אף סיפר לאשת סודו כי אליסון, חברתו לשעבר מדרום אפריקה, באה לבקרו באיטליה. הוא הקפיד לספר אודותיה לכמה מקרוביו, אבל איש מהם לא פגש אותה מעולם או ראה תמונה שלה. אין לדעת אם הינה קיימת באמת.

בינתיים עשה חיל בנג'מין זיגייר המתחזה. יחד עם שני בעלי זהות אוסטרלית בדויה הוא הקים במילאנו חברה לציוד תקשורת. הם עשו עסקים חוקיים עם מדינות שכנות ובנו לעצמם מוניטין, אך המכירות הללו שימשו רק מסווה לפעילותם החשאית. מתחת לפני השטח קרו דברים מעניינים באמת. השלושה באו במגע עם סוחר בינלאומי שסיפק לאיראן בהסתר רכיבים לתעשיית הגרעין. סוכנים איראניים וידאו את האליבי שלהם, ובכללם את האליבי של בנג'מין זיגייר, ונתנו אישורם לחתימת החוזה. וכך, במשך תקופה ארוכה סיפקה ישראל, דרך גורם שלישי, רכיבים פגומים לאיראן במטרה לפגוע במתקני הגרעין שלה. התקלות המשונות שמתרחשות שם תדיר הינן תוצאה של פעילות משבשת זו.

בשנת 2009 החלה המסכת האחרונה בחייו של בן אלון שנסתיימה במותו. אחד מן המקורבים לבית חב"ד במלבורן סיפר: "אני אומר לך, מישהו מהממשלה האוסטרלית גישש אצלי פעמיים. איך אני יודע, אלה שאלות שרק משטרה או ארגון מודיעין רוצים לדעת עליהן תשובות. אני לא יכול לדבר יותר מדי. אני מבטיח לך, זה היה מישהו אוסטרלי". קרוב משפחתו של בן אלון אמר בצער: "הוא פטפט יותר ממה שהיה צריך. הוא לא היה מספיק זהיר. זה מה שבסוף הפיל אותו בפח".

במסגרת מאבקם הכולל בישות הציונית, גייסו אנשי מודיעין איראניים גם את ילידי אוסטרליה. כמה מהם חיפשו בקהילה היהודית המקומית מידע אודות פעילות המוסד. במשימתם זו הם הצליחו לדוג את שמו של בן אלון. בשלב מוקדם זה עדיין לא ידעו מאומה אודות הקשר שלו לשם זיגייר. אחד מסוכני האויב הללו, גבר אוסטרלי בשנות ה-50 לחייו, הצליח להתיידד עם בן אלון ולרכוש את אמונו. באחת הפעמים הוא סיפר לבן אלון כי עבד בעבר בשירות הביון האוסטרלי (ASIS) ושאל אותו האם ירצה להצטרף גם כן. הוא הבטיח שימליץ אודותיו. בן אלון דחה את הצעתו. בן אלון גם לא התפאר. הוא לא סיפר כי אף הוא פועל עבור ארגון חשאי. בפגישות הבאות ביניהם נתברר לסוכן האויב הקשר המשפחתי של בן אלון. מדינת ישראל טענה מאוחר יותר כי בן אלון חשף בעצמו את היותו בנג'מין זיגייר. מנגד, הוא טען כי לסוכן נודע הדבר מבלי שסיפר לו. מכל מקום, האיראנים יכלו לברר מה הינם יודעים אודות השם, והיה מתגלה להם כי האיש הזה, באמצעות חברה איטלקית, מוכר להם רכיבים לתעשיית הגרעין. למרבה התדהמה הם לא עשו כן. כפי הנראה, המידע החשוב נעצר בדרך אל איראן. לפי סברתו של איש קהיליית המודיעין הישראלית: "שמע, קורים נסים. אולי מי שהחזיק במידע מת פתאום באירוע לבבי".

בן אלון חשב אחרת. בעקבות מעצרו אמר למשפחתו: "מכיוון שעד היום לא מצאו את האיש המסתורי אשר עימו היה בקשר ולא יודעים מיהו, אז אולי אין לו זיקה לאיראן, ולכן, מה שנודע לו היה חסר ערך עבורו. אולי הוא סתם אדם משונה שבדה את הזיקה שלו לארגוני ביון". ברם, יש לציין כי בן אלון היה ערני ובעצמו חשד באיש. הוא תפש כי ידיעת הקשר שלו לשם זיגייר עלולה להוות בעיה. על כן, הוא יזם קשר עם איש מודיעין אוסטרלי כדי לברר אודות ידידו החדש. איש המודיעין העביר את המסר למודיעין המסכל (ASIO) כדי שיאתרו מיהו האיש. מן המודיעין המסכל, שבחן את תולדותיו של בן זיגייר-אלון, דלף המידע לעיתון אוסטרלי, אך לא הועבר לשירות הביון האוסטרלי (ASIS) המצוי בקשרים עם המוסד, ומכיוון שגם בן אלון לא יידע את ארגונו, החברה במילאנו המשיכה לפעול ואנשיה היו בסכנת חיים.

אומנם המודיעין המסכל לא זימן אליו את בן אלון, אך כתבים מן העיתון האוסטרלי החלו להטריד אותו בשאלות קשות. משגברו הצקותיהם, הבין שנחשף והודיע זאת למוסד. באותו הדיווח, וגם בתשאול שהתקיים אחרי כן, הוא הסתיר את השתלשלות האירועים שהובילה לחשיפתו. המוסד עצר מיד את פעילות החברה האיטלקית, והחל לבדוק ביסודיות את התקלה החמורה. חיש מהר נתברר כי בן אלון לא יידע את המוסד אודות הידידות שנרקמה בינו לבין אותו איש מסתורי. בפברואר 2010 הושם בן אלון ב"בית הארחה", שם החלו לחקור אילו ידיעות העביר. ב-10 במרץ, בעקבות החקירה הראשונית, הוחלט להעביר אותו לכלא איילון.

בכל משך מעצרו דבק בן אלון באמת שלו – הוא הודה שהסתיר מן המוסד את חשדותיו כלפי הידיד המסתורי, אך גרס שלא חשף בפניו את הזהות הבדויה של בנג'מין זיגייר, אלא היא נתגלתה לו בעקיפין מפאת הקשר שהיה ביניהם. המדינה טענה תחילה כי הוא חשף את הזהות הבדויה באופן מודע, קרי היתה לו כוונת מכוון שמשמעה בגידה. לאחר חודשים אחדים הציעה המדינה עסקת טיעון שבה נדרש בן אלון להודות כי במו פיו חשף את הקשר שלו לשם זיגייר, אך מבלי כוונה אמיתית לגלות את זהותו הבדויה של בנג'מין זיגייר.

אלמנתו ועורכי דינו הציעו לבן אלון להודות בעבירות שיוחסו לו במסגרת עסקת הטיעון, ואילו משפחתו באוסטרליה התנגדה והפצירה בו לא להודות בדברים שלא עשה. בן אלון אולי היה ממשיך להתלבט, אבל הוא לא הספיק לשקול בדבר זמן רב. ב-11 בדצמבר 2010 נולדה בתו השנייה, אותה מעולם לא ראה. מצבו הנפשי, שגם כך היה רעוע בעטיים של הבידוד והמצוקה, התדרדר מאד בעקבות הלידה. הוא נעשה נסער מאד. בתיקו הרפואי נרשם כי החל ליטול תרופת הרגעה בשם דיאזפאם במינון הולך וגובר. יום לפני מותו, כשאביגדור פלדמן פגש אותו, הוא נראה לעיניו שליו ורגוע, משום השפעת התרופה.

ב-15 בדצמבר, בשעה חמש אחר הצהרים נרשם בן אלון כנוכח בספירת הערב והוגשה לו ארוחה. במהלך הספירות בכלא מחויב הסוהר לראות במו עיניו את היושב בתא. בספירת הלילה הוא נמצא ללא רוח חיים.

זהו סיפור דמיוני. אכן, הדמיון עולה על כל מציאות.

הערה: תמו דבריי אודות חייו של האסיר איקס עד שנת 2010. לא יהיו יותר עדכונים.

קראו גם את רשימותיי:

הסיפור האמיתי אודות האסיר איקס: כרוניקה של מוות ידוע מראש

בלעדי: גילויים חדשים בפרשת האסיר איקס

הסיפור שלא ידעתם: כך גויס האסיר איקס למוסד הישראלי ונתפס

תעלומה אמיתית: האם האסיר איקס בדה את א' מליבו כסיפור כיסוי לפעילות במילאנו?

מדוע חידת מותו של האסיר איקס לא רצתה להתברר?

מה היו הכשלים בפרשת האסיר איקס?

פרשת האסיר איקס: הקללות, חומרי החיטוי, והאמת שצצה פתאום

כיצד שר האוצר יאיר לפיד קשור אל האסיר איקס?

מה אינני יודע על האסיר איקס?

דר שפיגל יצא מדעתו: האם האסיר איקס הוא הבוגד הגדול בתולדות המדינה?

חיוכו המבויש של האסיר איקס ואז הוא נעלם

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: