תעלומה אמיתית: האם האסיר איקס בדה את א' מליבו כסיפור כיסוי לפעילות במילאנו?

19/02/2013 ב- 09:14 | פורסם בהמדור לשירות הציבור, ענייני דיומא | סגור לתגובות על תעלומה אמיתית: האם האסיר איקס בדה את א' מליבו כסיפור כיסוי לפעילות במילאנו?
תגים: , ,

פרשת האסיר איקס הולכת ומסתבכת, במקום להיפתר. מן הצד האוסטרלי, של איקס, זורם אליי המידע טיפין טיפין. מן הצד האמריקני, של האלמנה, יש שתיקה. שם הגיעו למסקנה כי אין יהודה בלו ממשי, אלא זוהי פיקציה של המוסד שבוחנת את פיותיהם הסתומים של בני המשפחה.

גם מידע רכילותי מוצא את דרכו אליי ואני נמנע מלשתף את קוראיי משום צנעת הפרט ומכיוון שחלקים ממנו אינם חשובים לפענוח התעלומה. אולם, ישנם שני נדבכים מעניינים שאני מבקש לספר, אפילו אם אינם מהימנים לחלוטין או שיתבררו כחסרי מהות בסופו של דבר.

בשיחות הרקע שלי עם המקור במשפחה האוסטרלית שאלתי שאלת תם האם הצד שלה ממשיך להיפגש עם שתי בנותיו של איקס. להפתעתי, הדיון הוסט מיד לכיוון אחר. אז חקרתי בעדינות את ידיד המשפחה, שהתגלה עד כה כמקור לא אכזב, ושטף של אינפורמציה זרם אליי, אך רק במעמד צד אחד. גרסת המשפחה האמריקנית אינה ידועה לי.

לדבריו, עוד בזמן מעצרו של איקס התגלעו חילוקי דעות קשים בין שתי המשפחות. הצד האוסטרלי ביקש לשכנע אותו לכפור באישומים נגדו, ואילו הצד האמריקני שידל אותו להודות תמורת הקלה בעונש (כנראה, בלחץ הרשויות הישראליות). נוצר קרע בין המשפחות שקרע עוד יותר את ליבו של איקס. בניגוד לדבריו של אביגדור פלדמן, שטען כי מצא אותו שליו ורגוע, איקס היה במצב נפשי ירוד ביותר בימיו האחרונים. הוא לא הצליח לאחות את הקרע בין המשפחות, וכולו היה פקעת של עצבים מרוטים. הלחץ עמד להכריע אותו.

(עדכון: התברר שצדקתי. אביגדור פלדמן מצא את איקס שליו רגוע מפני שטופל בתרופות הרגעה מחמת סערת הנפש שפקדה אותו. שרידי התרופות נמצאו בדמו בבדיקה שלאחר המוות)

האם הלחץ הזה תרם להתאבדות?

לפי המקור, כך באמת טוענת המשפחה האמריקנית. לסברתה, איקס התאבד בגלל שמשפחתו במלבורן כפתה עליו לא להודות ולא להגיע לפשרה, על מנת שלא יביכה וימיט קלון עליה. מנגד, המשפחה האוסטרלית סבורה שהמוסד ביים את מעשה ההתאבדות. לדבריו, המוסד הוא כל-יכול, אז האם אינו מסוגל לביים התאבדות של עציר אומלל הנתון לגמרי תחת בקרתו?

כידוע, בשעות הראשונות שלאחר שידור התחקיר האוסטרלי, עוד בטרם נודע לי כי הוטל צו איסור פרסום על הפרשה, סיפרתי כי איקס התגורר במילאנו. ניתן לבדוק בכל רישומי האינטרנט כי הקדמתי ביממה את התקשורת בעולם כולו.

איקס נהג לספר למשפחתו באוסטרליה כי הוא עובד באירופה. אני שאלתי בתמימות האם מישהו ביקר אותו שם. נעניתי כי א' באה לבקרו. על א' שמעתי גם מידיד המשפחה לפני כן. הוא סיפר לי כי איקס כבר איים להתאבד בעבר, כמנהג הבחורים הננטשים, לאחר שחברתו הדרום-אפריקנית עזבה אותו, היא א'. הוא עצמו בטוח כי איקס נרצח ולא היה טיפוס אובדני. הוא הכיר אותו היטב משחר ילדותו.

אז מיהי א'?

איקס היה נשוי ואב לבת בשנת 2009. הוא סיפר לשותפת הסוד במשפחתו כי א' באה לבקרו באיטליה. ניתן היה לשער כי המודיעין האוסטרלי עקב אחריו, צילם את המפגש ביניהם וסחט את איקס כי ישלח את התמונות לאשתו אם לא ישתף פעולה ויסגיר מידע אודות פעילותו. אבל האם א' באמת קיימת?

נתברר לי אתמול כי איש מקרוביו של איקס באוסטרליה לא פגש מעולם את א' ואפילו לא ראה תמונה אחת שלה. יתכן כי המידע שברשותי הוא חלקי, כמובן. אולם, אני שאלתי את המקור במשפחה האם אי פעם איקס שלח לה גלויה מאיטליה, האם היא טלפנה אליו לשם. גיליתי כי כך לא קרה מעולם.

האם איקס אכן שהה במילאנו במסגרת פעילותו במוסד?

אין שום ראיה כזאת. איש מבני משפחתו האוסטרלית לא ביקר אותו במילאנו, לא חייג אל מספר טלפון איטלקי. מאומה. כולם קיבלו את דבריו כאמת מוחלטת, ובכללם את הביקור של א', אשר אולי בכלל אינה קיימת.

שאלה אחת שיש לשאול היא האם אני רשאי להסתמך על המקורות באוסטרליה אחרי שהתברר לי, כנראה, שאיקס שיקר להם לפעמים. יוצא אפוא שדבריהם אינם משקפים את האמת, אלא את הסיפורים שטווה איקס עבורם.

שאלה שניה שיש לשאול היא מי היה בנימין זיגייר שפתח חברת קש במילאנו. האם היה זה איקס, או שמא אדם שהתחזה לו בידיעתו של איקס ואף נשא דרכון מזויף על שמו. קרי, בנימין זיגייר המזויף הוא איש המוסד רב-הפעלים, ואילו איקס רק תרם את דרכונו האוסטרלי לשם פעילותה של חברת הקש. אם כך, מה היה חטאו הגדול של איקס שנחוץ היה לבודד אותו מן העולם במשך תשעה חודשים. אם היה כה זוטר במערכת, מה לכל הרוחות היה פשעו הגדול?

קראו גם את רשימותיי:

הסיפור האמיתי אודות האסיר איקס: כרוניקה של מוות ידוע מראש

בלעדי: גילויים חדשים בפרשת האסיר איקס

הסיפור שלא ידעתם: כך גויס האסיר איקס למוסד הישראלי ונתפס

הותר להביע: נתבררה אשמתו של האסיר איקס

מדוע חידת מותו של האסיר איקס לא רצתה להתברר?

מה היו הכשלים בפרשת האסיר איקס?

פרשת האסיר איקס: הקללות, חומרי החיטוי, והאמת שצצה פתאום

כיצד שר האוצר יאיר לפיד קשור אל האסיר איקס?

מה אינני יודע על האסיר איקס?

דר שפיגל יצא מדעתו: האם האסיר איקס הוא הבוגד הגדול בתולדות המדינה?

חיוכו המבויש של האסיר איקס ואז הוא נעלם

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: