הסיפור שלא ידעתם: כך גויס האסיר איקס למוסד הישראלי ונתפס

18/02/2013 ב- 08:05 | פורסם בהמדור לשירות הציבור, ענייני דיומא | סגור לתגובות על הסיפור שלא ידעתם: כך גויס האסיר איקס למוסד הישראלי ונתפס
תגים: , ,

ב-12 באוקטובר 2002, חמש דקות אחרי השעה 11 בלילה, החריד פיצוץ אדיר מועדון ריקודים באי באלי. אש פרצה במקום ואנשים ביקשו להימלט מן הזוועה ונסו החוצה. 20 שניות אחר כך, בעודם ניצבים ברחוב המומים, התפוצצה לידם מכונית תופת בעוצמה רבה. בפיגוע ההתאבדות הכפול והקטלני ביותר שידעה אינדונזיה נהרגו 202 בני אדם, מתוכם 88 תיירים אוסטרליים.

לפי מקורות זרים, שירות הביון האוסטרלי חסר הניסיון ביקש את עזרתם של ארגוני מודיעין אחרים במערב בפענוח הפיגוע. הפנייה נעשתה בדרג של ראשי מדינות. יש להניח כי בפגישתם השבועית הטיל אריק שרון על מאיר דגן משימה נוספת. לדגן מלאו אז כמה שבועות בתפקיד ראש המוסד. אין לדעת מה היתה תגובתו ברגעים ההם. בדיעבד נתברר כי המוסד הידק מאד את קשריו עם הביון האוסטרלי מאז החלה חקירת הפיגוע בבאלי. שני הארגונים פעלו יחדיו בשיתוף פעולה נדיר במשך שנים אחדות.

בשנת 2003, לכשאושר חוק תקציב המדינה, זכה המוסד לקבל נתח מוגדל בשיעור שלא ידע קודם לכן. שרון ודגן סברו אז בשוגג כי בכוחו של המוסד לסכל את הפעילות הגרעינית של איראן עד שהמדינה השיעית תתייאש ותחפש לה נתיבים אחרים להתעצם. יש להדגיש כי לפי מקורות זרים הופעל המוסד כדי למנוע ממש את התקדמות האיראנים ולא על מנת לעכבם בלבד. לפיכך, נפח הפעילות של המוסד זינק שבעתיים.

במערב לא הבין איש אז לליבה של ישראל. איראן עסקה בפיתוח היכולת להעשיר אורניום, ומכיוון ששום צבא לא הצטייד בראש קרב של אורניום על טיל בליסטי כי מלאכתו לא צלחה, ברי היה כי לארץ היהודים לא נשקף איום קיומי. זוהי הסיבה להתמקדות מעצמות הגרעין בייצור פלוטוניום, שבאמצעותו ניתן לחמש גופים שיוצאים מן האטמוספרה. איראן תוכל למחות את הישות הציונית רק דרך הטלת עשרות פצצות אטום מאווירונים. לכן, מדינות באירופה לא התפתו לאשליה ובחרו לסגור את אוזניהן זמן רב.

דגן ידע בליבו כי בין כה וכה יצליחו האיראנים לרכוש בשוק החופשי את הרכיבים הדרושים להם, אז הוא הגה תוכנית מחוכמת: מדוע שישראל לא תספק לאיראן את הרכיבים הללו, ובלבד שיהיו פגומים. בשיטה זו בחר דגן לסכל את הסכנה שנשקפת מאיראן – לספק לה את כל צרכיה. לפי מקורות זרים, זוהי הסיבה לתקלות שמתרחשות לעיתים במתקני הגרעין האיראניים.

לשם מכירת הרכיבים הפגומים נזקק המוסד לסוחרים שאינם ישראלים, כמובן. עד שנת 2003 התמקד המוסד במתן שוחד לתושבים מקומיים ששימשו סייענים עבורו. אבל דגן סבר כי אפשר אחרת. ישנם יהודים רבים בעולם שניתן לגייס למוסד. אחרי אירועי ה-11 בספטמבר, כשהמלחמה בטרור נעשתה גלובלית, סבר דגן בצדק כי בנות בריתה של ישראל תעלמנה עין משימוש בדרכונים זרים לצורך הפעילות נגד איראן.

המוסד החל לפנות ביוזמתו לעולים חדשים ממדינות כמו אוסטרליה וקנדה שנתיניהן אינם מעוררים חשד. הוא פיתה אותם להתגייס לארגון, ובהיותם ציונים נלהבים ודאי שמחו להצטרף לשורותיו. הגאווה העצמית גדשה את ליבם. מכל האנשים שבעולם נזקק המוסד דווקא להם. הם לא העלו בדעתם כי לא היתה זו אישיותם שהובילה לזרועות למוסד, אלא הדרכון הזר שברשותם. הם היו ניצבים בלבד בעלילה המפוארת שטווה מאיר דגן, לפי מקורות זרים.

בשנת 2009, מסיבות שנבצר ממני להבין, החליט המודיעין המסכל האוסטרלי לשנות את כללי המשחק. הוא גמר אומר להתוודע לכל נושאי הדרכון האוסטרלי שפועלים בשירות המוסד. סוכני חרש החלו לעקוב אחרי פעילותם של אישים בקהילה היהודית, ובכללם גם הרב שמשון יורקוביץ, שליח חב"ד במלבורן. הם מצאו שלל רב בחכתם. במעקב אחרי סביבת הרב התברר להם כי בחור צעיר בשם בנימין זיגייר נהג להתרברב על שירותו במוסד. זה לא נשמע הגיוני באוזניהם. איזהו סוכן חשאי יתרברב בדבר? אך בכל זאת הם בדקו ברישומיהם וגילו שהצליחו לדוג דג שמן. בנימין זיגייר החליף את שמו כבר כמה פעמים, ובכל עת שעשה זאת, גם הוציא דרכון חדש. בהיותו באוסטרליה הוא נחקר על ידי המודיעין המסכל ונשבר. הוא העביר לידיו את רשימת היהודים האוסטרליים שידע כי הם פועלים בשירות המוסד, ויתרה מכך, נודע למודיעין האוסטרלי כי אדם שנושא את שמו הקים חברה באיטליה שסחרה עם איראן.

האוסטרלים שמרו את המידע החדש לעצמם. בנימין זיגייר, הוא בן אלון, שב לישראל ולא סיפר מאומה למפעיליו. אולם, להיסטוריה יש דרכים מפתיעות לחשוף את האמת. ב-19 בינואר 2010 חוסל בדובאי מחמוד אל-מבחוח. על פי מקורות זרים, היתה ידו של המוסד בדבר. ב-15 בפברואר 2010 החל מפקד המשטרה המקומית לפרסם את זהויות האנשים שהשתתפו בהתנקשות. ביניהם היו גם נושאי דרכונים אוסטרליים מזויפים. גורמים בכירים באוסטרליה רעמו וביקשו הסברים דחופים. משלא זכו לשיתוף פעולה, כעסו עוד יותר על היהירות הישראלית, וחשפו בפני המוסד את בעלי הדרכונים האוסטרליים שלידיעתם פעלו בשירותו. הם דרשו לא להשתמש יותר בדרכונים הללו. עם זאת, הם לא חשפו את המודיע בן אלון. ברם, שב"כ החל לחקור בפרשה וזימן אליו את כל האוסטרלים שעובדים במוסד. ב-4 במרץ 2010 נפתח תיק פלילי נגד בן זיגייר. ב-10 במרץ הוא נעצר תחת משמורת. תשעה חודשים הוא שהה במעצר עד שמצא את מותו בנסיבות תמוהות. זהו הרקע לסיפורו של האסיר איקס.

עדכון: לפי הסיפור הדמיוני, הביון האיראני הוא שהצליח להתחקות אחר איקס. המודיעין האוסטרלי לא זימן אותו כלל לחקירה.

הערה: כשעה אחרי פרסום זה בתיבה הלבנה, התפרסמו ברשת ABC באוסטרליה דברים זהים. בדקו זאת בעצמכם בגרסתם העברית. כל מה שכתבתי בימים האחרונים, פורסם אחרי כן בעולם, ואז הובא בתקשורת הישראלית כידיעות חוץ.

קראו גם את רשימותיי:

הסיפור האמיתי אודות האסיר איקס: כרוניקה של מוות ידוע מראש

בלעדי: גילויים חדשים בפרשת האסיר איקס

תעלומה אמיתית: האם האסיר איקס בדה את א' מליבו כסיפור כיסוי לפעילות במילאנו?

הותר להביע: נתבררה אשמתו של האסיר איקס

מדוע חידת מותו של האסיר איקס לא רצתה להתברר?

מה היו הכשלים בפרשת האסיר איקס?

פרשת האסיר איקס: הקללות, חומרי החיטוי, והאמת שצצה פתאום

כיצד שר האוצר יאיר לפיד קשור אל האסיר איקס?

מה אינני יודע על האסיר איקס?

דר שפיגל יצא מדעתו: האם האסיר איקס הוא הבוגד הגדול בתולדות המדינה?

חיוכו המבויש של האסיר איקס ואז הוא נעלם

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: