בלעדי: גילויים חדשים בפרשת האסיר איקס

17/02/2013 ב- 09:30 | פורסם בהמדור לשירות הציבור, ענייני דיומא | סגור לתגובות על בלעדי: גילויים חדשים בפרשת האסיר איקס
תגים: , ,

עודני ממשיך לחקור את הפרשה המטרידה של האסיר איקס במגבלות מסוימות. להלן מספר ממצאים נוספים:

כפי הנראה, אחד הדרכונים של איקס ביקר בארץ אויב. ביררתי היטב אצל שני המקורות ומצאתי כי פרסומם בתקשורת האוסטרלית לא היה תלוי זה בזה. אינני יודע אם איקס ביקר שם בעצמו או שהדרכון שימש אדם אחר. להשערתי, הוא היה שם. אם לא היה מתוודע לסודות רבים, אז גם לא יכול היה לספרם לגורמים זרים (עדכון: לפי הסיפור הדמיוני, אדם אחר השתמש בזהותו).

לפי מקור אחד, איקס היה נתון תחילה במעצר בית. אינני יודע איך השתלשלו הדברים עד שהגיע לתא הכלא המבודד ביותר בישראל. אולי גילה שב"כ בשלב מאוחר יותר כי איקס ביצע פשעים חמורים יותר, או שאיקס סירב לשתף פעולה עם חוקריו, איים כי אם לא ירפו ממנו אז יחשוף את כל המידע הסודי שברשותו, וכך החלו העניינים להסתבך.

עדכון משעות הערב מאשש את מעצר הבית:

8493-X

.

8509-X1

.

8509-X2

בניגוד לפרסומים באוסטרליה, איקס לא נעצר באופן פורמאלי בפברואר 2010, אלא היה מצוי רק תחת חקירה מודיעינית. תיק פתיחת חקירה משפטית מס' 8493-03-10 נפתח ב-10 במרץ. בקשה למעצר עד תום ההליכים הוגשה ב-4 במרץ. תיק מעצר עד תום ההליכים מס' 8509-03-10 נפתח ב-10 במרץ.

איקס הודה בכמה מן העבירות שיוחסו לו, אך סירב עד יום מותו להודות בעבירות אחרות. הוא התעקש בפני חוקריו כי בגלל הערצתו הרבה לישראל הוא לא היה מסוגל להעלות על הדעת לבצען. עם זאת, החוקרים לא ויתרו ודרשו שיודה בכמה מהן. איקס סירב פעם אחר פעם. הוא לא רצה שההיסטוריה תכתים אותו אשם בעבירות הללו. משום כך, החלו החוקרים להפעיל לחץ על קרוביו עד שנכנעו והפצירו באיקס להודות, אפילו אם לא עשה מאומה. בשלב כלשהו, סירב איקס שהם יבואו לבקרו מפאת סיבה זו. הוא לא היה רק מבודד בכלאו, אלא נותר בודד לחלוטין בחייו.

בימיו האחרונים עלי אדמות סירב איקס לפגוש את שלושת פרקליטיו. ב-12 בדצמבר 2010 תבע בפעם הראשונה שיוסר צו איסור הפרסום על הפרשה ורצה כי הציבור כולו ידע שהוא כלוא בבידוד מוחלט. בניגוד להתרשמותו של אביגדור פלדמן, האסיר איקס היה נסער מאד בשבוע האחרון של חייו.

(עדכון: התברר שצדקתי. אביגדור פלדמן מצא את איקס שליו רגוע מפני שטופל בתרופות הרגעה מחמת סערת הנפש שפקדה אותו. שרידי התרופות נמצאו בדמו בבדיקה שלאחר המוות)

ברשימתי הקודמת כתבתי:

"איש מבני המשפחה, למיטב ידיעתי, לא הורשה לצפות בסרט האבטחה שתיעד את רגעיו האחרונים של איקס. אף לא בשעות שאחרי כן, כשאנשי שב"כ חיפשו בתא מכתב כמוס – כך סופר לי – שאולי הסתיר שם האסיר. פנים התא הוקלט תמיד גם במסרטות נוספות שאיש לא צפה בשידוריהן בזמן חי, על מנת להבטיח אי-כשל בתיעוד. בית המשפט ודאי צפה בסרט כולו ונכח בשחזור האירוע. אך למרות זאת, דעתי היא שמחובת המדינה להוכיח בפניו, באמצעות הדגמה מלאה, כי אסיר יכול באמת לתלות את עצמו בתא הכלא השמור ביותר. עד אז גם אני נותר ספקן. כל סרט ניתן לביים, לפני המאורע על ידי שידול האסיר, ואחריו על ידי עריכה או באמצעות כפיל".

עם זאת, עודני דבק בתפישתי שהובעה ביום שפורסם הסיפור באוסטרליה: איקס לא נרצח. לידת בתו, שאותה לא פגש מעולם, היא שערערה את נפשו באופן סופי והובילה להתאבדותו. ביקורת רבה הוטחה נגדי בגלל שרבוב התינוקת לפרשה, אבל אינני מרפה ממחשבה זו. האם פלדמן רומז כי לא יתכן שאיקס התאבד כשסיפר שמצא אותו שליו ורגוע בתא? גם פלדמן סבור שמא מאורע הלידה היה הקש ששבר את גב הגמל.

האם איקס הותיר מכתב התאבדות? שאלתי ונעניתי בשלילה. אם היה נכתב, שב"כ היה ודאי מעביר אותו למשפחה עם יתר חפציו. החשש של השירות היה כי איקס הטמין מכתב שגולל את פרשת מעצרו, ודרך מגלהו היה אולי מגיע לפרסום בתקשורת הזרה.

מכיוון שאני בקיא במידה מסוימת בחקירות מקרי מוות בתאי בידוד, ומשום שיש ברשותי את הידע המדעי כדי להבין דו"ח פתולוגי, אמתין עד שיתפרסם זה של איקס ברבים.

לבסוף, את הביקורת יש להפנות כלפי המוסד. שב"כ עשה את מלאכתו כשורה וכך גם שב"ס, למעט המעידה במאורע ההתאבדות. משהו לא טוב קורה במוסד בשנים האחרונות. זה מחייב בדיקה יסודית.

הערה: מר אורי ברייטמן ביקשני להזכיר, בצדק רב, כי מבחינה משפטית היה איקס עציר, מפני שטרם נקבע פסק דינו בבית המשפט. עם זאת, איקס הודה בכמה מן החשדות שיוחסו לו ודינם היה מאסר. הוא לא ישב במעצר על לא עוול בכפו. מה גם שמחרוזת החיפוש היתה ונותרה "האסיר איקס".

מכיוון שהבלוג נמצא תחת עיני הצנזורה, מוזר היה לקבל אזהרה מרומזת זו:

ליהודה שלום

קודם כל רציתי להודות לך על הרשימות המצוינות שלך באתרך, זה תענוג לקרא אותם וכישרון הכתיבה שלך ביחד עם היכולת לחבר פרטים קטנים וכביכול לא חשובים הופך את הקריאה למהנה במיוחד.

גם מעט ביקורת (או יותר נכון בקשה ממך) יש לי:

קראתי את מה שכתבת לגבי איקס בענין רב אך גם עם תחושה לא נעימה, היכולות שלך בתחום האנליטי הם מעולות ואתה פותר למול עיננו פאזל ביסודיות והתמדה וכולנו סקרנים לקרא את התיאור הכמעט חי של התהליך המרתק.

אבל – אני מקווה שאתה מבין שאתה למעשה נותן את שירותך האנאליטים המצוינים לכאלו שאסור לתת להם יכולות כאלו.

אני חושב שקשה מאוד לגופים זרים לנתח נושאים כאלו ללא תמיכה של אחד שמלבד ידיעת השפה העברית על בוריה, גם מצוי להפליא במהות הישראלית וביכולת של "אחד מאיתנו" לקרא בין השורות, בשביל גופים זרים אין אפשרות קלה אחרת (חוץ מלקרא את הרשימה שלך ודומים לה), אין הם יכולים לשים ידם בקלות על ישראלי בוגר צבא שמבין איך דברים באמת זזים אצלנו – אך הם כן יכולים להסתייע בערבים ישראלים למשל שמסוגלים לקרא עברית היטב או ביהודים לא ישראלים במקור שמוכנים לשתף פעולה מסיבות שונות ומשונות.

אז זהו, עד כמה שאני משתתף בצער המשפחה האומללה של אותו בחור מצויין (בלי מרכאות) ועד כמה שאני סבור שנעשתה פה עבודה גרועה ביותר של כמה מהאחראים שלעולם לא היו צריכים להיות בתפקיד "הבטחוני" שלהם מלכתחילה – עדיין הייתי מבקש ממך לשקול שוב אם זה אפשרי לא לעזור לצד שכנגד ישראל, אתה פשוט טוב מידי ולמעשה הייתי מציע לך להציע את שירותך לאילו מהצד שלנו (אני בספק גדול אם יקבלו זאת – לעת עתה ולפי מה שראיתי מחו"ל לפחות בשנים האחרונות הם כעת ברמה אחרת ממה שהיו פעם).

למען הגילוי ההוגן: אני לא שייך ומעולם לא הייתי שייך לעולם המודיעין, אני סתם יורד מן השורה שחי בחו"ל וסקרן כמו כולם ולמען האמת אשמח מאוד לקרא רשימות שלך (רק במידה והנושא לא נשכח משכעצמו) כאשר אתה מוביל את העניין לכיוונים שאותם "השמש לא שזפה לעולם" כל זמן שהכיוון הוא ההיפך ממה שיעזור לאותם גופים זרים, להיות משכנע בכך ולהצליח צריך להיות אתגר אמיתי בשבילך.

כל טוב ותודה.

קראו גם את רשימותיי:

הסיפור האמיתי אודות האסיר איקס: כרוניקה של מוות ידוע מראש

הסיפור שלא ידעתם: כך גויס האסיר איקס למוסד הישראלי ונתפס

תעלומה אמיתית: האם האסיר איקס בדה את א' מליבו כסיפור כיסוי לפעילות במילאנו?

הותר להביע: נתבררה אשמתו של האסיר איקס

מדוע חידת מותו של האסיר איקס לא רצתה להתברר?

מה היו הכשלים בפרשת האסיר איקס?

פרשת האסיר איקס: הקללות, חומרי החיטוי, והאמת שצצה פתאום

כיצד שר האוצר יאיר לפיד קשור אל האסיר איקס?

מה אינני יודע על האסיר איקס?

דר שפיגל יצא מדעתו: האם האסיר איקס הוא הבוגד הגדול בתולדות המדינה?

חיוכו המבויש של האסיר איקס ואז הוא נעלם

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: