הסיפור האמיתי אודות האסיר איקס: כרוניקה של מוות ידוע מראש

15/02/2013 ב- 19:27 | פורסם בהמדור לשירות הציבור, ענייני דיומא | סגור לתגובות על הסיפור האמיתי אודות האסיר איקס: כרוניקה של מוות ידוע מראש
תגים: , ,

מאז שנודעה ברבים פרשת האסיר איקס, נמצאו לה נקודות השוואה לפרשת ענת קם. אבל יש ביניהן גם נקודת חיבור. את פרשת ענת קם לא חשף לציבור בלוגר אמריקני, כפי שנוהגים לספר. כמה ימים טרם לכן, לפני שהוא פרסם בארצות הברית את דבר הידיעה, נתקלתי ברשת החברתית בשיחה שניהלו ביניהם שני כתבי כלכליסט. אחד מהם הפנה אותי לדבריו של כתב מעריב, אשר היה זה שחשף את הפרשה ברשת החברתית באופן מוסווה למדי.

אכן, כמה ימים לפני שהבלוגר האמריקני פרסם את דבר הידיעה, געשה הרשת החברתית מרוב מידע אודות מעצרה של ענת קם. ביום שבו נודע לי הדבר פרסמתי ב'תיבה הלבנה' הודעת ברכה לשירותי הביטחון ותו לא. קוראיי האדוקים הבינו את מילות הקוד וידעו כי במחשכים מתחולל סיפור בטחוני חדש. אחרי כמה ימים הסרתי את הרשימה ההיא לבקשת מקורביה של קם.

אותו בלוגר אמריקני גם פרסם בעבר כי האסיר איקס הוא הגנרל האיראני עלי ריזא עסכרי. כל אמצעי התקשורת ציטטו בהרחבה את הדברים הללו, אף שלא היו נכונים. אני הייתי הקול היחיד אז שטען בתוקף כי זוהי אינה אמת. עלי ריזא עסכרי נרצח בידי האיראנים מסיבות שאינני יכול לפרטן גם היום. את המידע השגתי מתכתובת של גולים איראניים שהצלחתי לאתר לפני כן. המידע התברר כנכון, לדעתי.

אין אפוא להתפלא כי כשמצאתי לפני שלושה ימים ידיעה באתר וואלה על האסיר איקס התעניינתי בכתוב מאד. הידיעה הוסרה אחרי כן בהוראת הצנזורה, אבל אני לא ידעתי ברגעים ההם שהוטל צו איסור פרסום על הפרשה, מפני שהוצא גם צו שאסר לפרסם את הוצאת הצו. אז התחלתי לפשפש ברשת ופרסמתי ברשת החברתית את ממצאיי והשערותיי. כל הדברים שכתבתי אז התבררו כמדויקים במרוצת הימים האחרונים. בהמשך היום גם התברר כי שימשתי מקור אינפורמציה חשוב של הפרשה עבור כלי התקשורת בארץ ובעולם. פרשנותי, מעת שהחלה מתבררת כנכונה, שימשה בסיס לפרשנות של אחרים, ואני התראיינתי לטלוויזיה בישראל אודות כך למחרת.

כשעה לאחר שהתחלתי במלאכתי יצרה עימי קשר מישהי מהשלטון וביקשה עוד פרטים. פנייתה אליי היתה מוזרה כי הנחתי שהיא ודאי יודעת יותר ממני. היא השיבה לי שאינה יודעת דבר. אז סיפרתי לה כל מה שידעתי אז. אחרי כן התגלגלו הדברים מאליהם.

ראשית איתרתי בפליקר את תמונות החתונה של איקס בשנת 2006, ודרך כך את כל שמות בני המשפחה. אני לא פרסמתי תמונות אלה, ואף לא תמונה אחרת. ביקשתי מן המשפחה להסיר אותן לאלתר מן הרשת. כך עשתה המשפחה, אבל בינתיים השתמשו הכתבים בממצאיי והתמונות הופצו בתקשורת. הנה אחת מהן:

X-Wedding

כשהיו השמות בידי איתרתי את מספרי הטלפון של בני המשפחה בארץ ובאוסטרליה ושוחחתי עם כמה מהם, ממש בזמן שהתחקיר של רשת ABC שודר בטלוויזיה. נהגתי בזריזות מתוך סברה כי אחרי כן תנתק המשפחה מגע עם התקשורת, ואני לא אהיה נגיש יותר למידע שחפצתי בו. מכיוון שרכשתי את אמונם, כנראה, המשכתי לנהל שיחות רקע עם בני המשפחה גם ביום למחרת, כשבידי מידע נוסף ובפי שאלות חדשות.

איתרתי את הבלוג של טולי, אחותו של האסיר איקס, והתחלתי לעיין בו. טולי היא בחורה אמיצה מאד שהתגברה על קשיים רבים בחייה. להפתעתי, לא מצאתי בדבריה שום אזכור אודות מות אחיה, גם כשביקרה בישראל אחרי המאורע הטראגי. זה היה מוזר. בשיחותיי עימה היא מיאנה להסביר לי את סיבת הדבר, ואני הרפיתי ממנה בסוגיה זו.

אחרי כן, גיליתי ברשת החברתית כי ב-11 בדצמבר 2012 חגגה בתו השנייה של איקס את יום הולדתה השני. קרי, היא נולדה ארבעה ימים לפני מותו. משמע, הוא לא יכול היה להיות עצור יותר מתשעה חודשים, ואשתו ודאי ידעה שהוא במעצר. היא היתה בהיריון ולכן אין שום אפשרות שבעלה היה נעדר תקופה ארוכה כשהיא הרה. זה אינו הגיוני. כתבתי כל זאת. מיד תפשתי כי יתכן שסיבת ההתאבדות היא שברון הלב בעקבות הלידה. איקס לא הורשה לראות את התינוקת. הוא מת מבלי שפגש אותה אי פעם. עיתונאי מן הטלוויזיה סבר כי הנני שוגה ודרש ממני לא לערב את התינוקת בפרשה. ברם, היום הציע את אותה גרסה גם אביגדור פלדמן בראיון לרדיו 102FM. הוא עצמו פגש את איקס לפני התאבדותו.

two-years_birthday

בשלב הזה החלו קוראיי ברשת החברתית להתבדח מדוע לשכת ראש הממשלה לא הזמינה אותי גם כן לכינוס ועדת העורכים, אבל אני המשכתי במלאכתי בשקידה ולא שמתי לבי אליהם. גיליתי כי לאיקס היה דף פרופיל באתר פיפל – שהוא בבעלות חברה ישראלית – אבל הדף הזה הוסר מן הרשת לפני פרסום התחקיר באוסטרליה. זה היה מפתיע מאד. אז דרך המטמון של גוגל מצאתי כי הדף היה קיים ב-28 בינואר, וכי איקס התגורר במילאנו שבאיטליה, והתברר שמישהו ניסה להסתיר פרט חשוב זה ומחק את הדף. הוא לא תיאר לעצמו שפלוני יחטט שם וימצא את הנסתר. או אז פנה אליי עיתונאי אנגלי שמוצב בישראל ושאל אותי מה לדעתי עשה איקס באיטליה. אמרתי לו שאינני יודע. באמת לא ידעתי. על כל פנים, כעסתי מאד על שירותי הביטחון שלא ידעו להעלים ממצא זה מבלי לעורר חשדות. ואני עדיין כועס. מישהו ביצע את מלאכתו באופן גס מדי.

Milan-X

למחרת התפרסם בגרדיאן כי האסיר איקס ביקש אשרת עבודה באיטליה והקים שם חברת קש. בשבריר שניה תפשה דעתי כי משימתו של איקס, או משימת דרכונו האוסטרלי ליתר דיוק, היתה למכור רכיבים פגומים לתעשיית הגרעין האיראנית. בעיתונות הזרה נהוג לייחס לרכיבים הללו את התקלות המסתוריות שמתרחשות במתקני הגרעין של איראן. זו היתה הדוקטרינה של מאיר דגן לעכב את העשרת האורניום. כתבתי כי זוהי רק השערתי. לא ניסיתי לאשש אותה חרף בקשה של שני כתבים מסידני. מעשה כזה היה מחוץ לגבולות חופש הביטוי. השערתי זו משמשת עתה את כמה מן הפרשנים.

לאחר שמצאתי את דף המטמון של איקס באתר פיפל, איתרתי מיד גם את הבלוג שלו, ואחרי כן גיליתי כי אביו שימש כמנכ"ל הקהילה היהודית במדינת ויקטוריה שבאוסטרליה. או אז תפשתי מה עלול היה להיות חטאו של איקס. הוא בן למשפחה מכובדת, ודימיתי לעצמי כי המודיעין האוסטרלי עלה על עקבותיו והצליח לסחוט ממנו מידע, אחרת תיחשף ברבים הידיעה כי השתמש בדרכון אוסטרלי לצרכי המוסד ובניגוד לאינטרסים הלאומיים של אוסטרליה. איקס לא יכול היה להרשות לעצמו לפגוע במשפחתו או בקהילה היהודית, שחוששת מאד מהעלאת הדיון ציבורי בסוגיית הנאמנות הכפולה. הוא שיתף פעולה עם המודיעין האוסטרלי, וסיפק לו את רשימת סוכני המוסד שלידיעתו השתמשו בדרכון אוסטרלי. אני כתבתי זאת לפני שלושה ימים, ודעתי זו משמשת עתה את העוסקים בפרשה (עדכון: לפי הסיפור הדמיוני, המודיעין האוסטרלי לא זימן אותו כלל לחקירה). בינתיים, בשעה ההיא התרחשה דרמה במליאת הכנסת.

המשכתי במלאכתי ומצאתי את מי שלדעתי היה המקור לתחקיר האוסטרלי. היה זה הדוד וילי, אחי אביו. הוא מוסיקאי ידוע באוסטרליה, ונמצא בקשרי עבודה עם רשת ABC שבה התפרסם התחקיר. איתו לא הצלחתי לשוחח. האלבום האחרון שלו, שיצא לא מכבר, נקרא "סיפורי רוחות המתים". מוזר, לא? אביתי לשאול אותו על מהות השם. דרך משפחתו נמסר לי כי באופן ספציפי הוא אינו רוצה לדבר איתי.

גיליתי ברשת גם את הודעת ההלוויה של איקס וגם את חלקת הקבר שלו במפת בית הקברות. התברר כי הוא נקבר שלא מחוץ לגדר. לפי דיני ההלכה, יהודי ששולח יד בנפשו נקבר תמיד מחוץ לגדר. עובדה זו היתה תמוהה בעיניי. התפתח ויכוח ארוך ביני לבין קוראיי. הם טענו כי ניתן להחליט שהוא התחרט במהלך מעשה ההתאבדות, אך לא הצליח למונעו. על פניו, זה נתפש לא רציונלי לגמרי. כמו לומר: אני יריתי באיש, אבל במהלך מעוף הקליע התחרטתי על כך שיריתי. אז אינני אשם ואינני רוצח.

Levaya-x

התחלתי לשאול את עצמי כיצד האסיר איקס מצא את מותו. האם הומת בידי המדינה? האם נרצח על ידי גורם אחר, שידוע לרשויות או שטרם נתפס? האם הרצח לא התגלה עד כה וטושטש כהתאבדות? האם אכן התאבד? השאלה החשובה היא איך מסוגל אדם להתאבד בתא הכלא הכי שמור בישראל. מן הפרטים שנודעו לי כבר מלכתחילה, משפחתו של איקס ידעה על מעצרו והתברר שנהגה לבקר אותו רק בתא המבודד עצמו. בתא מצויה, בין השאר, מערכת משוכללת למניעת התאבדויות שעוקבת אחרי תנועות אנטומיות ומצב פיזיולוגי. זוהי הסיבה שמשפחתו של איקס מיאנה להאמין שהתאבד. היא דרשה לחקור את נסיבות המוות. לכן, נקבר איקס שלא מחוץ לגדר כדרך המתאבדים. חברה קדישא מלבורן לא קיבלה מידע על נסיבות מותו. החקירה נמשכה כמעט שנתיים ובסופה נקבע כי התאבד. כאדם שבקיא במדעים אינני מצליח להבין מדוע התמהמהו חוקרי המוות כה הרבה זמן. זוהי תעלומה בעיניי.

איש מבני המשפחה, למיטב ידיעתי, לא הורשה לצפות בסרט האבטחה שתיעד את רגעיו האחרונים של איקס. אף לא בשעות שאחרי כן, כשאנשי שב"כ חיפשו בתא מכתב כמוס – כך סופר לי – שאולי הסתיר שם האסיר. פנים התא הוקלט תמיד גם במסרטות נוספות שאיש לא צפה בשידוריהן בזמן חי, על מנת להבטיח אי-כשל בתיעוד. בית המשפט ודאי צפה בסרט כולו ונכח בשחזור האירוע (עדכון: התברר שלא נכח). אך למרות זאת, דעתי היא שמחובת המדינה להוכיח בפניו, באמצעות הדגמה מלאה, כי אסיר יכול באמת לתלות את עצמו בתא הכלא השמור ביותר. עד אז גם אני נותר ספקן. כל סרט ניתן לביים, לפני המאורע על ידי שידול האסיר, ואחריו על ידי עריכה או באמצעות כפיל.

ביום למחרת חשיפת הפרשה הוסר צו איסור הפרסום. נתברר לי כי משפחתו של האסיר איקס ידעה שהוא עבד באירופה, ובתקשורת התפרסם כי איקס נהג להחליף שמות באופן תדיר במחלקת הרישום האוסטרלית. אז כתבתי את דעתי כי המוסד פעל בחוסר זהירות משווע וברי כי החלפת השמות המרובה עוררה את תשומת הלב של המודיעין האוסטרלי (עדכון: לפי הסיפור הדמיוני, המודיעין האוסטרלי לא חשד בו). מן הסתם, איקס ביקר באיראן באופן גלוי במסגרת משימתו – או שדרכונו שימש אדם אחר בזהותו שלו – והאוסטרלים היו מודעים לטיסות אל ארץ זו. גם תהיתי מדוע המוסד לא שיחד אנשי עסקים באיטליה שימכרו לאיראנים רכיבים פגומים לתעשיית הגרעין, במקום להשתמש ביהודים ולעורר את בעיית הנאמנות הכפולה.

באוסטרליה ידעו על הפרשה לא מעט אנשים, כך נודע לי משיחותיי עם חוג החברים של המשפחה. אביו של איקס היה ממנהיגי הקהילה היהודית במלבורן, ולפתע חדל הוא להופיע בציבור ואף נטש את משרתו. אנשים החלו לשאול שאלות ולהתעניין, והשמועה עברה מפה לאוזן כי בנו נעצר בישראל בגין עבירה ביטחונית. המשפחה לא רצתה לדבר על כך עם איש. כולם שתקו מתוך כבוד למשפחה ומתוך חשש שסוגיית הנאמנות הכפולה תעלה לדיון ציבורי. לדברי מקורותיי, הוצע למשפחה לפרסם את דבר הפרשה באוסטרליה כדי ללחוץ על ישראל, אבל היא סירבה, אולי מחמת הבושה. המשפחה לא רצתה שהסיפור ייחשף ברבים. היא תמכה בצו איסור הפרסום כל עוד איקס היה עצור ובחיים.

בקהילה היהודית שורר זעם רב על המוסד. מדברים שם בבוטות על הפקרה וניצול. כל מי שהכיר את איקס מאז ילדותו סבור שלא היה מתאים לשירות בארגון חשאי. כולם יודעים כי המוסד התעניין רק בדרכונו האוסטרלי, וכי איקס עצמו לא עניין שום איש. איקס לא היה עשוי מן החומר של מרגלים ולא מן החומר של בוגדים בעמם. המוסד הוביל אותו אל פתחת חטא. איקס לא נועד להיות בוגד. כל חייו ירדו לטמיון רק בגלל דרכון. המערכת השתמשה בו עד אובדנו.

המוסד איתר את איקס ברשימת העולים, פיתה אותו, הבטיח לו כל מיני הבטחות, שבה את ליבו, והוא הצטרף בחדווה לשורות הארגון. הוא לא יכול היה לצפות את קיצו המר. הוא גדל במשפחה ציונית נלהבת, שבטחון ישראל יקר לליבה. איקס לא דימה לעצמו כי שמירת בטחונה של ישראל תחסל את חייו בתוככי המדינה שכה אהב. לא כך היו הדברים אמורים להיות. אזרח דוגמת איקס אינו אויב המדינה. השיטה הפגומה שהביאה אותו לבגוד היא האויב האמיתי.

כמה קל להסתבך בחיים ולסיימם בבור אפל: פיתוי מהמוסד לפתוח חברת קש עם דרכון אוסטרלי, להיבהל לאחר החשיפה ולעשות שטויות, ואז להיות מואשם בבגידה. חבל. פשוט חבל.

קראו גם את רשימותיי:

בלעדי: גילויים חדשים בפרשת האסיר איקס

הסיפור שלא ידעתם: כך גויס האסיר איקס למוסד הישראלי ונתפס

תעלומה אמיתית: האם האסיר איקס בדה את א' מליבו כסיפור כיסוי לפעילות במילאנו?

הותר להביע: נתבררה אשמתו של האסיר איקס

מדוע חידת מותו של האסיר איקס לא רצתה להתברר?

מה היו הכשלים בפרשת האסיר איקס?

פרשת האסיר איקס: הקללות, חומרי החיטוי, והאמת שצצה פתאום

כיצד שר האוצר יאיר לפיד קשור אל האסיר איקס?

מה אינני יודע על האסיר איקס?

דר שפיגל יצא מדעתו: האם האסיר איקס הוא הבוגד הגדול בתולדות המדינה?

חיוכו המבויש של האסיר איקס ואז הוא נעלם

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: