האם שימוש אנטיביוטי בחיות למאכל נוגד את טבע הבריאה, כדברי הצמחוניים?

02/02/2013 ב- 07:32 | פורסם בהספרייה המדעית | סגור לתגובות על האם שימוש אנטיביוטי בחיות למאכל נוגד את טבע הבריאה, כדברי הצמחוניים?
תגים:

אחת הזעקות שמשמיעים הצמחוניים בקול ניחר כנגד אכילת בשרן של חיות המשק מתייחסת לטיפול האנטיביוטי שמעניקים להן החוואים. כתוצאה משימוש זה קצרה הדרך לפני החיידקים לפתח תנגודת כלפי תרופות, ועמידותם זו תזיק בסופו של דבר לכלל אוכלוסיית האדם, בין אם הם אוכלי בשר או בין אם לאו. דהיינו, הצמחוניים שבים ואומרים כי גם הם יינזקו על לא עוול בכפם רק בגלל תאוותם של אחרים.

עוד טוענים הצמחוניים כי השימוש האנטיביוטי הוא התערבות גסה בעולם הטבע מפני שזהו חומר זר לבעלי החיים, ואלה מתגוננים נגד חיידקים באמצעים חיסוניים אחרים משלהם. מאידך, מבהירים החוואים כי הם נאלצים להשתמש באנטיביוטיקה בלית ברירה. חיות המשק גדלות בצפיפות רבה יחסית, ומשום סיבה זו מתפשטות המחלות ביתר קלות.

מיהו אפוא הצד שהצדק עימו, הצמחוניים או יתר האנושות?

הבה נתבונן בחיה שמוכרת לכולנו, בתיקן האמריקני, שחי לו בצפיפות רבה מאד. כידוע, חרק זה מסוגל לשרוד בסביבות מזוהמות למדי אפילו אם נתלוש ממנו את מחצית רגליו. החלק החיוני ביותר בגופו הוא מערכת העצבים המרכזית שלו, וזו אינה חדלה להפיק חומרים אנטיביוטיים מתשעה סוגים שונים. במעבדה נתברר כי הללו מסוגלים לקטול זנים רעילים של אשריכיה קולי וזני סטפילוקוקוס שעמידים לאנטיביוטיקה המיוצרת בידי האדם.

כפי שבני האדם צורכים את בשרם של חיות המשק, כך להוטות צרעות טפיליות אחר בשרו של התיקן האמריקני. אלה אינן סומכות רק על החומרים האנטיביוטיים שחרק זה מייצר בעצמו. לאחר שצרחולית התיקנים הברקנית (Ampulex compressa) עוקצת אותו ומשתקת את מנגנון מנוסתו, היא מוליכה את גופו למחילתה ושם מטילה עליו ביצה דביקה. כשבוקע הזחל, הוא מתחפר בתוך התיקן החי, וניזון ממנו כשהוא מוגן מפני הסביבה החיצונית. במהלך האכילה הנמרצת, שמביאה למותו של התיקן לבסוף, מפריש הזחל כל העת מפיו קוקטייל של חומרים אנטי-בקטריאליים שמעכב את גדילתם של מיקרואורגניזמים שונים, וביניהם את זו של חיידק אלים במיוחד ממין Serratia marcescens.

הנה כי כן, השימוש באנטיביוטיקה אינו זר לבעלי חיים אחרים. ההתערבות הגסה בטבעו של האדם היא לחדול מאכילת בשר. לכל הפחות, ראוי שתימצאנה עילות אמיתיות לשם כך, ומוטב כי הצמחוניים לא יסבירו את מאווייהם באמצעות דברים מופרכים.

לקריאה נוספת:

Gudrun Herznera, Anja Schlechta, Veronika Dollhofera, Christopher Parzefalla, Klaus Harrarb, Andreas Kreuzerb, Ludwig Pilslb & Joachim Rutherc. 2013. Larvae of the parasitoid wasp Ampulex compressa sanitize their host, the American cockroach, with a blend of antimicrobials. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. Vol. 110, No. 4: 1369–1374

ראו גם:

בורותם הבלתי תיאמן של הצמחונים המיסיונריים

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.