מהן שלוש האופציות השונות שממתינות להכרעת נתניהו בבואו להרכיב קואליציה?

09/12/2012 ב- 17:46 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על מהן שלוש האופציות השונות שממתינות להכרעת נתניהו בבואו להרכיב קואליציה?

חברת הכנסת ציפי חוטובלי הביעה היום בתקיפות את דעתה כי אסור לממשלתו הבאה של נתניהו לצרף לתוכה מפלגות חרדיות, או לפחות לא לצרף את ש"ס. חוטובלי עצמה היא  שומרת מצוות, כך שאין לייחס לה מניעים אנטי-דתיים. ובכלל, בשל דעותיה הימניות דומה כי מקומה הטבעי הוא בבית היהודי ולא בליכוד.

מאידך, החיבור בין הליכוד לש"ס הוא הטבעי ביותר. קהל בוחרי ש"ס רוצה רק את בנימין נתניהו בראשות הממשלה, ואלמלא היתה קיימת ש"ס היו מרבית בוחריה מצביעים לליכוד. לפיכך, אינני צופה שהקואליציה הבאה בהנהגת הליכוד תתקיים ללא ש"ס. על שיתוף הפעולה ביניהן מעיבה סוגיית החלוקה הצודקת בעול הנטל, אך אבן רחיים זו תתפורר במהרה. ראשית, ציבור הבוחרים בש"ס הוא ציוני. שנית, הצטרפותו של אריה דרעי לרשימתה, ככוח כריזמטי וככוח פרגמטי, תחזק את חוסנה אל מול המפלגות של החרדים האשכנזיים. שלישית, המגמה הכללית בנטיית הלב של החרדים האשכנזיים היא שהם אינם רוצים להיבדל מן המדינה אלא להיטמע בה. כל ממצאי הסקרים שנערכו בעשור האחרון מצביעים על התחזקות תחושת הציונות שמפעמת בליבותיהם. הם תופשים כי נדרש מהם לשרת בכוחות ההצלה והביטחון במסגרות שתיועדנה במיוחד עבורם. החרדים האשכנזיים לא ימלטו מגורל זה.

על כן, לנגד נתניהו ניצבות שלוש אופציות שונות כדי להרכיב קואליציה חדשה: הבית היהודי או העבודה או התנועה. די בהצטרפות של כל אחת מהן כדי ש-61 חברי כנסת יביעו אמון בממשלתו. ויתור על הצטרפותן לעומת צירוף של שאר המפלגות החרדיות או יש עתיד, אולי אין די בו כדי להספיק.

שתי הבעיות הבוערות שעומדות בפני הממשלה הבאה הן קיצוץ מיידי של 15 מיליארד שקל בתקציב המדינה, והתסיסה ההולכת וגוברת בקרב מדינאים בעולם המערבי לנוכח הקיפאון המדיני עם הפלשתינים. אולי נתניהו היה מעדיף שלא להפשירו, אבל הוא יודע כי מדובר בתפוח אדמה לוהט שעלול להצית מהומות בשטחים, להדליק את אזרחי המערב נגדו, או אפילו לשרוף את כיסאו תחתיו מחמת הזעם בציבור הישראלי. נתניהו לא ירצה להיכוות בקדנציה השלישית שלו.

אם נתניהו יצרף אל ממשלתו החדשה את הבית היהודי, הוא יוכל לעשות את הקיצוץ בתקציב, אבל יתקשה מאד לקיים משא ומתן מהותי עם הפלשתינים.

אם נתניהו יצרף את העבודה אל ממשלתו החדשה, הוא יוכל לקיים משא ומתן מהותי עם הפלשתינים, אבל יתקשה מאד לעשות את הקיצוץ בתקציב כאוות נפשו.

אם נתניהו יצרף את התנועה אל ממשלתו החדשה, הוא יוכל לקיים משא ומתן עם הפלשתינים, וגם יוכל לעשות את הקיצוץ בתקציב.

מסקנתי היא שנתניהו ירצה לצרף את התנועה לקואליציה הבאה שלו, במיוחד לנוכח התנאי שקבעה הגברת ציפי לבני: היא תשב בממשלתו אם זו תקיים משא ומתן מהותי עם הפלשתינים. אין לה תנאים אחרים. עתה, הבשיל נתניהו למלא תנאי זה. שתי הבעיות הבוערות שעומדות בפניו הינן מסובכות יותר מצרת התהליך המדיני עם שכנינו. גם כך הוא מאמין בלב שלם שזהו משא ומתן לשומקום. זה לא נורא מבחינתו.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.