האיזון שבטבע: ההזדמנות המאוחרת של בני הזקונים לשגשג

03/12/2012 ב- 08:00 | פורסם בהספרייה המדעית | סגור לתגובות על האיזון שבטבע: ההזדמנות המאוחרת של בני הזקונים לשגשג

אחת התחרויות העזות ביותר בטבע מתקיימת בין גוזלים מאותה תטולה. אם בקרב יונקים יוצא לעולם שגר הגורים כולו בפרק זמן קצר, משום שהנקבה נושאת ברחמה את כל העוברים בו-זמנית, הרי אצל ציפורים מתפרשת בקיעת הצאצאים על פני ימים אחדים. נקבת הציפור מייצרת בגופה ביצה אחת בלבד בכל פעם, בתהליך הנמשך יום עד יומיים. רק אחרי הטלתה תייצר ביצה נוספת. סיבת הדבר היא שהציפור לא תוכל להתעופף אם תיוצרנה בו-זמנית כמה ביצים בתוך גופה. זוהי מעמסה כבדה מדי עבורה.

דגירת הביצים נעשית מעת שהוטלה הביצה הראשונה ולא לאחר שהוטלו כל הביצים. אילולא כך היה קורה, הביצים שהוטלו ראשונות לא היו יכולות להתפתח. הן זקוקות לחום קבוע מעת שנחשפו לאוויר העולם. משך הדגירה על כל ביצה גם הוא קבוע. לפיכך, בוקעים הגוזלים בימים שונים בזה אחר זה. הגוזל הראשון מכל תטולה בוקע כמה ימים לפני הגוזל האחרון. בימים הללו הוא אינו מפסיק לזלול. כשבוקעים אחיו הצעירים הוא כבר גדול מהם באופן משמעותי. סיכוייו לשרוד גם גדולים הרבה יותר בהכרח. הואיל והוא גדול וחזק יותר, הוא גובר עליהם בתחרות על השגת המזון שמביאים הוריהם. לפעמים, בעטיה של תחרות זו גוזר האח הגדול מיתה על אחיו הקטנים. הם מתים מרעב בשעה שהוא הולך ומשמין. אז מדוע מטילה הנקבה ביצים אחדות ולא רק אחת? הן משמשות כ"תעודת ביטוח" במקרה שהביצה הראשונה אינה פוריה או שיבקע ממנה גוזל פגום.

הישרדותו של הגוזל המבוגר היא אקראית לחלוטין. הוא בקע ראשון. אבל גם לאקראיות עשויה להיות השפעה מבחינה אבולוציונית. הטבע אינו יכול להתעלם מכך שרוב הגוזלים שבקעו ראשונים שרדו ואילו מרבית אחיהם מתו בצעירותם. הדבר היה אולי מוביל לצמצום התטולה לביצה אחת בלבד, כי אם הגוזלים הצעירים אינם מסוגלים להתחרות באחיהם הבוגרים, אזי הבאתם לעולם היא בזבוז זמן, אנרגיה ומשאבים. מחויב, אפוא, להיות להם יתרון שיביא לאיזון, שאם יצליחו להגיע לבגרות, הם יוכלו לשרוד בשדה וביער טוב יותר מאחיהם הבוגרים.

יתרון כזה נתגלה במחקר שנערך לאחרונה בפרושי הזברה (Taeniopygia guttata). הגוזלים הצעירים בקן מצליחים לגדול רק מכיוון שאינם חדלים לחפש מזון בסביבתם, שמא ימצאו שייר פה, שייר שם, בזמן שהאח הגדול אינו זע ממקומו מפני שבטנו מלאה. אלה שלא יחקרו את סביבתם לא יצליחו לשרוד. הניסיון שצברו בקן מוטבע בהם. נתברר כי בבגרותם יהיה לדפוס ההתנהגות החקרני עדיפות במציאת מזון על פני האח המבוגר מהם. בניסויים נמצא כי הרבו למצוא ראשונים מתקני האכלה בסביבה בלתי מוכרת להם. כתוצאה מכך, יש להניח כי יוכלו לשרוד עד גיל מבוגר יותר, להטיל ביצים רבות יותר בחייהם, ולגדל בהצלחה צאצאים רבים יותר בגלל שפע המזון שיסופק להם. יתרון זה של הגוזלים הצעירים בבגרותם מאזן את יתרונו של אחיהם הבוגר בצעירותם.

exploratory_behaviour_zebra_finches

לקריאה נוספת:

Mark Mainwaring & Ian Hartley. 2012. Hatching asynchrony and offspring sex influence the subsequent exploratory behaviour of zebra finches. Animal Behaviour.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.