שלי יחימוביץ' היא החור בגולגולת של עובדי חברת החשמל

25/10/2012 ב- 11:23 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על שלי יחימוביץ' היא החור בגולגולת של עובדי חברת החשמל

אביב 2007. מורדות הצד המיוער של הגלבוע. בשעת בוקר מאוחרת, בעודי קושר את שרוכי הנעליים מחדש, נתקלו עיניי באיש מוכר מאד מן הפוליטיקה. הוא דיבר בקול רם וקבוצה קטנה הלכה אחריו. כשחבריה חלפו לצידי שאלתי אחד מהם האם זהו עוזי לנדאו, השר לשעבר? נעניתי בחיוב. ואז הרחיב וסיפר כי הוא מורה הדרך שלהם. הופתעתי לטובה. התברר כי הרחק מעין התקשורת הפך הדוקטור הנכבד למדריך טיולים במשרה מלאה. אני הובלתי באופן חד-פעמי את גמלאי חברת החשמל ומשפחותיהם לסיור אקולוגי. הם לא חיבבו את לנדאו ואני לא שאלתים מדוע. אבל אמרתי להם כך: הוא לעולם לא יהיה חור הגולגולת שלכם בדרך אל בית הנבחרים הישראלי, אבל מדי פעם תמצאו אחד כזה! כמה הביטו בי בהשתאות, אולם לא הוספתי דבר, ומילותיי נותרו סתומות. כעבור שעה קלה נשתכחו מאיתנו לנדאו וחבורתו, ואנו היינו עסוקים בחיפוש אחר ילדה שאבדה. והנה מישהו בעל זקן גער בי פתאום: אולי היא מסתתרת בחור הגולגולת של לנדאו. הוא, כמובן, לא ידע מה משמש הביטוי, ואני לא התכוונתי ללמדו היסטוריה בעת ההיא.

בשנת 1385 החלה אחת התקופות הקשות ביותר בתולדות צרפת, כשהמלך שארל ה-6 נשא לאשה את איזבו מבוואריה. הוא התאהב בה באופן מסוכן בגלל חושניותה המכשפת, ונתייסר עד מאד בקנאתו לה. איזבו השתעשעה בו כשהציבה לו מתחרים אמיתיים ומדומיינים, ושארל המסכן כילה את כוחותיו בחיזורים אחר אשתו, והתיש את אונו כליל כדי לרצות את מאווייה המיניים. לבסוף נטרפה עליו דעתו בגללה. בשיגעונו לא זכר עוד שהינו מלך או שנשוי הוא, ואף לא זכר את שמו. הוא סלד מאיזבו ולא הכיר את ילדיו, האמין כי הוא עשוי זכוכית ושוטט במסדרונות הארמון בייללו כזאב. למרות טירופו אי אפשר היה לשים מלך תחתיו, ועל השליטה בארץ נאבקו זה בזה דודו, פיליפ ה-2 מבורגונדיה, ואחיו, לואי ה-1 מאורליאן, שהיה גם מאהבה של המלכה איזבו גיסתו. אך משנודע לז'אן ללא חת מבורגונדיה, בנו של פיליפ, כי בן דודו מאורליאן ניסה לפתות גם את אשתו, הוא בחר לשים קץ לעימות על ידי רציחתו. בשנת 1407 הצליח במזימתו, אך זו העצימה עוד יותר את הסכסוך בין המשפחות והציתה מלחמת אחים בצרפת.

כשראה הנרי ה-5 מלך אנגליה את שכנתו משוסעת ומופקרת לאויביה, נחת בנורמנדי עם צבא בן 30 אלף איש. סמוך לאז'נקור, בשנת 1415, התחולל אחד הקרבות האכזריים ביותר בדברי ימי צרפת, והיא נחלה תבוסה קשה מאין כמותה. על אף ניצחונו לא היה הנרי מצליח לתפוס ארץ זו אלמלא היו מבין הצרפתים מי שסייעו בידיו. היה זה ז'אן ללא חת אשר יעץ לנכבדי התושבים לבוא לידי הסכם עם האנגלים במקום להמשיך ולהילחם על חירותם, ועשה זאת כדי להגדיל עוד יותר את זכויותיו. אחר כך מאס בשותפות עם הנוכרים וביקש את קרבתו של יורש העצר, שארל ה-7 לימים. ב-10 בספטמבר 1419 הוא הגיע אל גשר מונטרו שבקרבת פאריס כדי להיפגש עם הנסיך, אך שם חיכתה לו הפתעה בלתי צפויה. אחד מאנשיו של שארל נעץ כידון בראשו והרגו. כמאה שנים אחר כך, בשנת 1521, ביקר פרנסואה ה-1 מצרפת בבורגונדיה. משהראו לו את גולגולתו הנקובה של ז'אן ללא חת, אמר לו נזיר איש דיז'ון: אדוני המלך, זהו החור שדרכו נכנסו האנגלים לצרפת.

שלי יחימוביץ' היא אשה ערמומית ופיקחת כמו שהיה ז'אן ללא חת. היא אינה כלי ריק שמשתמשים בו עובדי חברת החשמל לצרכיהם. באופן מודע ומפוכח למעשיה משמשת שלי יחימוביץ' חור בגולגולת אשר דרכו יציבו עובדי החברה דריסת רגל במשכן הכנסת. היא הגיס החמישי שלהם בתוכנו. היא המועלת הגדולה ביותר בפוליטיקה של ארצנו. במקום לסייע לשכבות החלשות ולמעמד הביניים, שבקולותיהם תיבחר, שלי יחמוביץ' תעשה ככל שתוכל כדי להאדיר עוד יותר את כוחם של הוועדים הגדולים במשק, שגם כך עוצמתם מופרזת למדי. שלי יחימוביץ' אינה אלא ז'אן ללא חת הבוגד במהדורתו הישראלית. טובתם של החזקים והעשירים היתה תמיד נר לרגליה. אפילו פעם אחת לא נאבקה ביוקר המחיה, כשהתברר לה כי תתנגש עם ועדי העובדים האדירים. היא שואבת את כוחה מהם. היא לעולם תפעל למענם.

עדכון (10 ביולי 2013): במבחן ניבוי ההיסטוריה טעיתי. ראו הריב המתוקשר בימים אלה בין שלי יחימוביץ' לוועד עובדי נמל אשדוד.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.