מה קרה באמת לנווט רון ארד?

14/10/2012 ב- 11:14 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על מה קרה באמת לנווט רון ארד?
תגים:

פרשת היעלמותו של רון ארד היא בראש ובראשונה נוגעת לסוגיה הסבוכה של פדיון שבויים, האם יש לשלם עבור חייל כל מחיר שדורשים שוביו או להמתין שתימצא הזדמנות נאותה להשיבו. מדינת ישראל, בדרך כלל, נוהגת לפעול לפי האפשרות השנייה. במקרה של נחשון וקסמן ז"ל נקרתה לה הזדמנות לחלצו מן השבי בפעולה צבאית; במקרה של גלעד שליט נקרתה לה הזדמנות לשחררו במחיר מתון באופן יחסי, אחרי ששוביו הפחיתו במידה ניכרת את דרישותיהם הראשוניות; ובמקרה של רון ארד לא נוצרה כל הזדמנות לפני שאבדו עקבותיו. היעלמותו היא, אפוא, סוגיה משנית, אבל גם היא מטרידה. אין מי שאינו שואל עצמו מה קרה לנווט השבוי, שהיה מוחזק נושם וחי בידי גורמים מזוהים ופתאום בלעה אותו האדמה.

ניסיתי לברר לעצמי את כל התרחישים שעולים על הדעת, בין אם הוא מת או בין אם הוא חי. מחשבותיי התבססו כולן על שתי הסתברויות מוצקות: לפי הראשונה, אין זה מתקבל על הדעת שיחזיקו בו ללא רצון להשיג תמורתו שחרור מחבלים ממאסרם. ניתן לתאר כי תמורת גופתו היתה מוכנה ישראל אפילו לשלם מחיר כבד, אולי שני בגובהו רק לעצמותיו של אלי כהן ז"ל. לפי השנייה, אין זה מתקבל על הדעת ששבוי המצוי בחיים לא ישאיר אותות במרוצת השנים. אנשים משגיחים עליו. לאנשים הללו יש שותפי סוד. המשגיחים התחלפו מעת לעת, פרשו הוותיקים ובאו חדשים. מעגל הסוד, ככל שיהיה מצומצם, הינו קיים, והוא מעביר אותות חיים מן השבוי גם אם שומריו עושים ככל שביכולתם כדי למונען.

בסך הכול עלו בדעתי שנים-עשר תרחישים שונים, מן הפרועים ביותר ועד הרציונליים ביותר. בארבעה תרחישים בלבד מצוי רון ארד בחיים: בתרחיש הבלתי סביר ביותר מחזיקים בו שוביו רק כדי להתעמר בו ובמשפחתו, ומתוך תקווה שאובדן הקשר עימו מכרסם ופוגע ברוחה האיתנה של החברה הישראלית. אולי הם גם חרדים מפני ההשלכות נגדם אם ישוחרר ויתברר מה היתה מנת סבלו בשבי. בתרחיש שני משתף רון ארד פעולה עם האויב במודע או בעקבות שטיפת מוח. אולי אפילו התאסלם מרצונו או שלא מרצונו. בתרחיש שלישי הוא חי בסתר היכן שהוא, לאחר שהצליח להימלט, אבל נמנע ממנו להגיע למקום מבטחים, אולי בגלל מגבלה גופנית. קרי, יתכן כי לאחר שברח, הוא נפצע ונעשה משותק ומאז הוא חי בזהות בדויה מחשש כי ייתפס מחדש. בתרחיש רביעי, הוא איבד את זיכרונו או את צלילות דעתו, לפני שנמלט משוביו או מיד לאחר מכן, ומאז הוא חי במקום כלשהו מבלי שידע את זהותו האמיתית ומבלי שבסביבתו ידעו גם כן.

בשמונה תרחישים עלה בדעתי שרון ארד כבר אינו בין החיים. בתרחיש הבלתי סביר ביותר הוא שם קץ לחייו בגלל אהבה נכזבת. אולי מחמת סבלו נטרפה דעתו, אז התאהב באחת המטפלות שלו, ומשלא השיבה כלפיו אותה אהבה, הוא התאבד. בתרחיש שני הוא מתאבד בזמן שביו במודעות מלאה למעשיו, מחמת אי יכולתו לשאת עוד בעצב. בתרחיש שלישי הוא שולח יד בנפשו רק לאחר שהצליח להימלט, אבל אז עולים על עקבותיו וזמן מה לפני שנהיר היה לו שייתפס מחדש, מחליט רון ארד כי די לו בסבלו ושם קץ לחייו. אם עשה זאת במקום מחבוא, יתכן שלמרות חששותיו לא התגלה מעולם וגופתו נותרה מוסתרת.

בתרחיש רביעי רוצחים אותו שוביו, אם מתוך טירוף הדעת של אחד השומרים; אם בגלל נקמה שטנית; אם בגלל מחלוקת בנוגע להחזקתו, אצל מי והיכן, ובמטח יריות כלפיו פותרים אותה לאלתר; אם בגלל מריבה בינו לבין משגיחיו, ובזמן התרחשותה מקללם רון ארד ופוגע לכאורה בכבודם; ואם בגלל חרדה פתאומית שישראל עלתה על עקבותיו ומצויה בדרך אליו, ואז הוחלט להורגו מבעוד מועד, לפני שיגיעו אליו כוחות החילוץ.

בתרחיש חמישי הוא נעשה חולה ומת. בתרחיש שישי הוא נהרג בנסותו להימלט או לאחר הימלטותו, אם בגלל שעלה בידו להשתלט על אחד השומרים, ואולי אף לתפסו כבן ערובה משלו, ואז מותקף רון ארד ומת מפצעיו; ואם בגלל שהצליח להשיג כלי נשק בזמן בריחתו ובקרב היריות בינו לבין רודפיו הוא נקטל.

בתרחיש שביעי מצליח רון ארד להימלט, אך מוצא את מותו בתאונה. אולי נפל בעוצמה ממקום רם ונגרם לו שיתוק ומחנק; אולי נטרף בידי חיה או הוכש בשיני נחש; ובכל המקרים הללו אין מוצאים את גופתו. אולי הוא מצליח בתושייתו הרבה להרוג את שוביו ורודפיו, להטמין את גופותיהם במקום מוסתר היטב, אבל איתרע מזלו והוא מת אחרי כן. אפשר שמת בתוך יער עבות, ועד היום לא התגלו שרידיו, או שהתגלו ולא ידעו לשייכם אליו. יתכן גם שנהרג בתאונת דרכים, ואיש לא ידע מהי זהותו והוא נקבר כאלמוני. רק במקרה ששוביו מתו ואיש לא ידע כי הם החזיקו ברון ארד לפני שנהרג, ניתן לתפוש כיצד התהוותה התעלומה באשר לגורלו. בתרחיש שמיני, שוביו יודעים שהינו מת או טרם נודע להם על מותו, והם נהרגים באופן כלשהו, אם באקראי מאש חיילי צה"ל, אם בתאונה, ואם בעטיו של סכסוך מקומי. רק אם זה שהרג אותם – אולי מחמת רשלנותם בהחזקת השבוי – ידע מיהם ומהי מלאכתם והוא עודנו בחיים, אזי ישנה ברייה עלי אדמות שעבורה אין מדובר תעלומה. הפיתרון מצוי בפיה.

בעוד יומיים תמלאנה 26 שנים לנפילתו של רון ארד בשבי.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.