תם ולא נשלם: מילים לזכרו של טוראי מג'די חלבי

11/10/2012 ב- 16:46 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על תם ולא נשלם: מילים לזכרו של טוראי מג'די חלבי

מהו אדם אם לא זיכרונותיו שמלווים אותו כל חייו. אילו זיכרונות צבר מג'די חלבי? מה היה הזיכרון האחרון של חייו? האם נצליח לדעת זאת אי פעם? כשפתאום מת פעוט, הגוף מצטמרר. הדמעות יבשות מתדהמה. אבל עד כמה הוא אדם? אנו מבכים את מותו של הפעוט משום שהחמיץ את ההזדמנות להיות אדם, החמיץ את ההזדמנות לצבור זיכרונות. כשאדם בגיל הביניים פתאום מת, מכמיר הלב עד כאב. לרגע מתקשים לנשום. אנו מבכים את מותו של אדם במלואו, ומאידך נפשנו שוקטת מן הידיעה שצבר זיכרונות בחייו. אבל כשמת פתאום בחור צעיר, אנו משתתקים מרוב הלם. הוא כבר חצי אדם, חצי אדם שנגדע באמצע צבירת זיכרונותיו. זוהי הטרגדיה במהותה. משום כך אין יכולה נפשנו להשלים לעולם עם מותו של חייל. בגלל גילו. בגלל ההחמצה שיהיה אדם במלואו.

גם כשחייל חדל לחיות, הוא עדיין מתקיים בזיכרונות מכריו, עד שהם ימותו גם כן. להנצחה הציבורית שלו יש משמעות ריקה. בעוד חמישים שנה יוכלו לקרוא מעט עליו, רק אם יחפשו זאת במכוון או יתקלו בכתוב באקראי. להנצחה יש משמעות ריקה. לפני למעלה משנה בדקתי כמה אנשים בני שלושים ומעלה יודעים מיהו ג'ון נאש. לא כולם צפו בסרט 'נפלאות התבונה'. אני התעניינתי בצופי הסרט בלבד. כולם, עשרות אנשים שצפו בו, כבר לא ידעו מיהו ג'ון נאש, והוא עודנו בחיים. להנצחה יש משמעות ריקה. חיילים שמתים מונצחים ללא משמעות. אנשים דגולים מונצחים באמצעות פרסי נובל, ורובם יישארו אנונימיים לעד, חסרי משמעות עבור הדורות הבאים. רק אנשים גדולים מן החיים ימשיכו להתקיים במחשבתנו מדור לדור. אנשים רעים כמו אדולף היטלר, ואנשים טובים כמו ניל ארמסטרונג.

אין נחמה בהנצחה של חייל מת. אין ישועה מהמשך קיומו בזיכרונות מכריו. נפשנו לעולם לא תוכל להשלים עם אובדן סיכוייו המוחלט להיות אדם במלואו. אבל נותרה נחמה אחת, הנחמה של ההשלמה. אלה שמכירים את מג'די חלבי ירצו שזיכרונותיהם אודותיו יהיו שלמים. הם ירצו לאסוף גם את הזיכרון האחרון שלו. הם ירצו שתיפתר חידת מותו. זוהי התעוקה האמיתית. מג'די חלבי נותר עבורם אוסף של זיכרונות. האוסף לא יהיה שלם אף פעם אם לא ידעו מה קרה לו בשעותיו האחרונות. זו אינה סקרנות. זוהי הנחמה. הנחמה היחידה שנותרה.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.