דיווח על מקרה ראשון של אפריקנים שהוכנסו ארצה בהוראת בג"ץ למרות ששהו מצידה השני של גדר הגבול

17/08/2012 ב- 10:54 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על דיווח על מקרה ראשון של אפריקנים שהוכנסו ארצה בהוראת בג"ץ למרות ששהו מצידה השני של גדר הגבול

אמש קיבלתי מייל ממילואימניק שמשרת כעת לאורך גבול מצרים. הוא ביקש שאתקשר אליו מהר ככל האפשר. הוא כתב שיש בפיו עדכון מסמר שיער. טלפנתי אליו הבוקר ושוחחתי עימו. אין בידי דרך מהימנה לבחון האם האמת מצויה בפיו. לדבריו, אתמול בצהרים, הוא ושני חיילים נוספים נצטוו לאפשר את כניסתן של שתי אריתראיות דרך שער, למרות שניצבו מן הצד השני של הגדר. זהו סיפורו:

"ישנה הוראה של הפיקוד לדווח על כל אדם שנמצא בקרבת הגדר. זה לא משנה אם הוא שוטר מצרי, אולי מחבל או מסתנן פוטנציאלי. דיווחנו במכשיר הקשר על הימצאות שתי נשים מאפריקה מעבר לגדר. הקמב"ץ התורן שאל האם אנו רואים חבית סימון באזור. ענינו לו שששים מטר לפנים ניצבת חבית סימון הגבול. אז הוא הורה לנו להכניס אותן לתוך ישראל. שלושת-רבעי שעה אחר כך הגיע כלי רכב לאסוף אותן למרכז הקליטה".

כשמאלני שתומך בגברת ציפי לבני, ברי לי כי הנני משתייך למיעוט פוליטי, אבל בחיי היומיום אינני חש כך בכלל. יתכן כי לרוב בישראל ישנה אג'נדה ימנית, אבל הוא אינו מסוגל להוציא אותה אל הפועל. בגלל סכלותו ואטימותו, הציבור הימני מאפשר את התקיימותה של מיעוטקרטיה שמאלנית, למשוש לבי. כשדיווחתי בחודש מאי האחרון כי ארגונים פוסט-ציוניים יסייעו לזרים להיכנס אל מדינת ישראל, אפילו אם אלה יימצאו מעברה השני של הגדר, לא האמינו לי קוראיי מן הציבור הימני. הסברתי להם את סיבת הדבר: חלק ניכר מגדר הגבול הוקם בתוך שטחי ישראל, ובית המשפט העליון מחייב את צה"ל לקבל את המסתננים בזרועות פתוחות. ולא רק זאת, במתקן הקליטה של האפריקנים יש עתה קצין קבילות שתפקידו לחקור תלונות של מסתננים נגד חיילים. לפני כחודש נשלח חייל בשירות סדיר למחבוש בן שבוע ימים. נאמר לי שיצאה הודעה לעיתונות, אך העורכים החליטו על דעת עצמם שלא לפרסם כתבה בסוגיה. סיבתם שמורה עימם והיא אינה ידועה לי, כשם שאינה ידועה לי אשמת החייל החבוש.

על כל פנים, עיתון 'הארץ' אימת בשבוע שעבר את דבריי: ארגוני הסיוע לזרים חייבו את צה"ל להכניס ארצה קבוצת אפריקנים ששהתה מעבר לגדר הגבול, אך באותו קטע היא הוקמה בשטח ישראל:

קבוצה של מהגרים מאפריקה שניסתה להיכנס לישראל דרך סיני שהתה במשך כארבעה ימים בתעלה בשטח ישראל, סמוך לגבול עם מצרים. המהגרים נקלעו למקום כשניסו לחצות את הגבול דרך מעביר מים הפתוח בצדו המצרי של הגבול, אך נחסם על ידי צה"ל בצד הישראלי של הגבול.

במשרדי עמותת "רופאים לזכויות אדם" התקבל המידע. לטענת עו"ד ענת בן-דור מהתוכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל-אביב, כמה שעות לאחר קבלת המידע היא קיבלה הסבר מהיועץ המשפטי של פיקוד הדרום, רס"ן שגיב ליכטמן, שאישר את עיקרי הדברים.

בן-דור, יחד עם עו"ד אסף ויצן ממוקד הסיוע לעובדים זרים, שיגרה מכתב דחוף ליועץ המשפטי: "אם אכן הקבוצה מצויה בתוך שטח ישראל, אין להחזירם לאחור אם באופן אקטיבי ואם על-ידי הצבת שמירה סביבם עד שיחזרו בעצמם (וזאת, בין היתר, בעקבות התחייבויות המדינה בבג"ץ 7302/07)".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "במרחב בו מצויים הזרים הסתיימה בניית הגדר המערבית שמטרתה למנוע הסתננות בלתי חוקית לישראל. תנועתם של הזרים במרחב סיני אינה מוגבלת ע"י הכוחות הישראלים. צה"ל פועל בצינורות הקישור מול המצרים על מנת שאלו יאספו את הזרים". לבסוף החליטו בצה"ל לפרוש חסות על האנשים ולהעבירם לכליאה במתקן סהרונים.

הנה כי כן, אני צדקתי בכל דבריי. צה"ל טוען במפורש שקבוצת האפריקנים שהתה בתעלת מים חסומה, שאליה נכנסה מצדו האחר של הגבול. קרי, מחסום התעלה הוא חלק אינטגרלי מן הגדר, אבל ארגוני הסיוע לזרים אילצו את החיילים להכניסם ארצה מכיוון שהמחסום נמצא בתוך שטח ישראל. כך מחייב לעשות בית המשפט העליון. ומנגד, ישנו ציבור ימני אטום-מוחין, שבמקום לשרוף צמיגים ליד ביתו של שר הפנים, כתב לי כי הפסיקה המשפטית אודותיה סיפרתי היא פרי דמיוני.

אגב, ביום שלישי האחרון נפגשו תת-שר ההסברה של שבדיה ותת-שר התקשורת של נורבגיה על מנת לדון בהגדלת התשלומים ששתי המדינות מעניקות לעיתונאים בישראל. מתוך הידיעה שהתפרסמה ברדיו הנורבגי לא יכולתי לדעת האם מדובר בעיתונאים ישראליים, או בעיתונאים זרים שפועלים בישראל. מכל מקום, ניתן להניח שמטרת התשלומים הנוספים היא לתגמל כתבים חרוצים אשר שלהבת האמת בוערת לנגד עיניהם (עדכון: גם הבלגים הצטרפו לחגיגה).

ראו גם:

ארגון סיוע לזרים: הגדר בגבול מצרים נמצאת כולה בשטח ישראל, והמדינה מחויבת להכניס ארצה את כל מבקשי המקלט, גם אלה שבצדה השני!

שוב פעם מאיימים על צה"ל כדי שיכניס מיד ארצה מהגרים אפריקניים

אפריקנים כפויי הטובה מתלוננים ללא סוף נגד חיילי צה"ל

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.