שרידי הצוללן והיער שעלה באש: אגדה אורבנית שהטעתה פעם אחר פעם את העיתונים בישראל!

01/05/2012 ב- 12:05 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על שרידי הצוללן והיער שעלה באש: אגדה אורבנית שהטעתה פעם אחר פעם את העיתונים בישראל!

במהלך מהדורת החדשות של ערוץ 10 שלשום, הכריז מוטי פוגל כי סיפורה של סיון כהן אינו אלא אגדה אורבנית. הוא היה הראשון שדיווח על כך במדיה האלקטרונית. לא היה איש לפניו. אני פניתי באי-מייל האדום לכל אתרי העיתונות בישראל במהלך הדקות אחרי כן. כתבתי להם ש"יתכן כי הידיעה המזעזעת של סיון כהן בחדשות 10 הינה אגדה אורבנית, אף שאיני מוצא לסברה זו תימוכין ברגעים אלה". משלא מצאתי אחר כך ידיעה חדשותית שתאשר את גרסתי, הלכתי לישון בתחושה שפוגל אולי שגה. למחרת בבוקר התברר שהוא צדק.

אגדות אורבניות לא היו מתקיימות במציאותנו, אילולא הפילו בפח את התקשורת הניזונה מהן ומפיצה אותן לכל עבר. ישנן אגדות אורבניות פנטסטיות מדי, אשר אי אפשר להאמין להן אם לבריות יש שכל בקודקודן; ישנן אגדות אורבניות משכנעות ביותר, על אף שהינן מבוססות על צירופי מקרים מופלאים ממש; וישנן אגדות אורבניות שאין בהן עניין רב, ורק משום כך עודן נפוצות. איש אינו מוצא טעם לבזבז זמן כדי להפריכן.

גם אל עולם המדע משתרבבות אגדות אורבניות רבות שמדומות כנכונות, מכיוון שבדרך כלל מופיעות בהן דמויות אמיתיות וגם ממצאים שמתקבלים על הדעת. גרעינים של כמה אגדות מפורסמות כאלה נבדקו אחר כך בשיטות מחקר מהימנות, ונתברר כי היה אמת בהם. זוהי אחת הסיבות להצלחתן. אגדות אלה נתפשו כהגיוניות במוחו של המשכיל.

הדבר המפליא באמת באגדה אורבנית מעולה הוא יכולתה להוליך שולל את העיתונים פעמים רבות, למרות שנחשפה שוב ושוב. אחת כזאת היא האגדה על גופתו המפוחמת של צוללן, שאיתרוה על ענפי עץ שעלה בלהבות. זהו הנוסח המקובל:

לפני שבועיים פרצה דליקת יער ביוון שכילתה אלפי דונמים וכובתה במאמצים רבים רק אחרי יממה ארוכה ומתישה. באותו יום צלל חואנידיס במפרץ דורקיס ומאז היה נעדר. צוותי הצלה יצאו לחפשו בים אך לא מצאוהו. למשפחתו נמסר כי אולי טבע. תפנית בפרשה התרחשה אתמול. יערנים שנשלחו לאתר השריפה כדי לאמוד את נזקיה, איתרו גופה שרופה על אחד העצים שעלו באש. אל הגופה היה צמוד בלון חמצן שנושאים צוללנים על גבם. כשנודע על כך למשטרה המקומית, היא קישרה מיד את הגופה אל הצוללן הנעדר, ועל סמך הטבעת שנשא על אצבעו נמצאה התאמה מלאה. זהו אותו האיש, בישר קולונל דנטרציטיס. במשך כמה שעות ניסו החוקרים לפענח כיצד הגיע הצוללן למרומי העץ, עד שנמצאה התשובה: מטוס כיבוי שאב מים מן הים, ויחד עימם שאב גם את הצוללן, ואחר כך הטילו אל תוך היער הבוער. זה היה קיצו של האומלל.

עתה מוזמנים כולכם לחפש את הסיפור במדור החוץ של "24 שעות" בידיעות אחרונות, על מנת לדווח לי כמה פעמים הוא התפרסם שם בעשורים האחרונים.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.