בקרוב: תלמידים שיפריעו לנאומיו של יאיר לפיד יישלחו למחנה ריכוז

23/04/2012 ב- 17:20 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על בקרוב: תלמידים שיפריעו לנאומיו של יאיר לפיד יישלחו למחנה ריכוז
תגים:

מכיתה ב' ועד י"ב בבית הספר, ואחר כך גם בשירות הצבאי, השתתפתי בכל הגשות טקסי יום השואה. במרבית הפעמים שימשתי כמנחה הטקסים. בטקס שנערך באוניברסיטת תל-אביב, שם למדתי בהיותי בכיתה י', התרשם ממני אחד מחברי הכנסת של המערך. הוא סבר כי כישרון הנאום שלי יוכל לסייע למפלגה. בפסטיבל ערד שהתקיים בקיץ אחרי כן, בשנת 1987, ייסדתי עם כמה חברים את 'נוער העבודה', דרך חלוקת אלפי סטיקרים דביקים בצורת עקבה ובה הכיתוב "זוז עם כוח ומוח", ובצידו מס' טלפון של סניף המפלגה ליד כיכר דיזינגוף. אכן, שאפתי להיות פוליטיקאי בימים ההם.

בכל הטקסים הללו אינני זוכר אפילו פעם יחידה אשר בה מישהו מן הנוכחים בקהל לא צחק בזמן הצפירה. תמיד היו כאלה. כפוליטיקאי עול-ימים למדתי להתמודד עם הסוגיה הזאת. כשנאמתי באסיפות בחירות, הייתי מעניק לאנשים שהפריעו לי את זכות הדיבור, וקורא להם לבוא אל הבמה. אחרי שסיימו לדבר היו יורדים ממנה ומניחים לי לנאום בדממה. באותה דרך ביקשתי להתמודד בשנת 1988 עם מפריעי הצפירה. קראתי אל הבמה את כל אלה שצחקו בזמן שהושמעה. כל אחד מהם התנצל בפני הקהל, סיפר שהוא מכבד את זכר הקרבנות, והסביר כי הצחוק לא נבע מילדותיות או מטיפשות, אלא מהדחקה. זו היתה דרכם להתמודד עם עוצמת השואה. האמנתי להם. אף פעם לא נתקלתי בתלמידים שצחקו בצפירה שהושמעה ביום הזיכרון לחללי צה"ל. כולם הצליחו להתמודד עם מציאות של הרוגים במלחמות ישראל. השואה היא מתוסבכת יותר להבנה עבור הנוער.

שחקני תיאטרון הקאמרי היו צריכים לנהוג כמותי. אם היו מעלים לבמה, לכמה רגעים, מספר תלמידים שהפריעו במהלך ההצגה על גטו וילנה, מובטח היה להם כי אחרי כן היה שורר שקט מוחלט בקהל. ישנה, אפוא, דרך לתעל התפרקות רגשית של בני אדם באופן שלא תזיק, אולם רוב האנשים אינם יודעים לחנך את הזולת על פי שיטה זאת. כל מה שנותר להם לעשות הוא להטיף מוסר במקום שילמדו איך להתנהג בעצמם. אכן, השחקנים אשמים לא פחות מן התלמידים שהפריעו, מפני שלא השכילו לרכך את ההתנגשות שהלכה והעצימה במהלך ההצגה.

מן הפוליטיקאי הטרי יאיר לפיד ציפיתי שידע זאת בעצמו. הרי הוא שימש מנחה בעצרות זיכרון רבות. אבל לפיד לא למד מהן שום דבר. כך הוא כתב בדף הפייסבוק שלו היום, כשהתוודע לפרשה:

"משרד החינוך לא צריך לטפל בתלמידים האלה בתוך בית הספר אלא להגיש נגדם תלונה במשטרה על הפרת הסדר הציבורי כדי שיהיה להם רישום פלילי שגם יגיע לידיעת הצבא".

מיהם התלמידים שיאיר לפיד רוצה להפוך לעבריינים ולהרוס את עתידם?

התלמידים שהפריעו בתיאטרון הקאמרי לומדים בבית הספר ברנקו וייס ברמלה. זהו בית ספר לנוער בסיכון. התלמידים שמופנים אליו מגיעים ממשפחות הרוסות וקשות-יום, שאינן מצליחות לשרוד במציאות החברתית-כלכלית. מערכת החינוך מנסה לשקם את התלמידים הללו ולהיטיב את עתידם באמצעות מסגרת לימודית זו. היא מעניקה להם תקווה. במקום שיאיר לפיד יבקש להציל את הנערים הללו מן העבר וההווה שלהם, הוא רוצה להרוס ולהחריב גם את עתידם, הוא רוצה שייפתח להם תיק במשטרה, שלא ישרתו בצבא, שיהיו מנודים מן החברה הישראלית כמו הוריהם, שיהיו פושעים ושישבו בכלא – רק שלא יפריעו להצגות שמועלות בתיאטרון הקאמרי.

אני מגנה הפרעה בכל הצגה שהיא, ודאי כזאת שעוסקת בשואה, אבל אני מוטרד הרבה יותר מכך ששר החינוך הבא יהיה יאיר לפיד.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.