האם אנשי מערת האייל האדמוני משתייכים למין האנושי?

16/03/2012 ב- 19:44 | פורסם בהספרייה המדעית | סגור לתגובות על האם אנשי מערת האייל האדמוני משתייכים למין האנושי?
תגים:

עולמנו גדוש בהפתעות, אולם ההפתעות הפתאומיות ביותר, למרבה הפרדוקס, הן דווקא ההפתעות הישנות; אותן הפתעות שהתהוו לפני עידנים, שלא סיפרו לנו עליהן כמעט כל חיינו, ופתאום אנו מגלים את קיומן. אם מישהי תספר לפלוני, שפגשה אותו פעם יחידה, כי ילדה לו צאצא בשבוע שעבר, הוא יופתע מאד. אם הצאצא יתגלה אליו רק בעוד עשרים שנה הוא יופתע עוד יותר. כך, מכל מקום, חשים כעת פליאו-אנתרופולוגים, מששמעו כי במחוז גואנגשי שבסין נמצאו כבר בשנת 1979 חלקי שלד מאובן של אדם קדמון, כלואים בתוך אחד מקירותיה הסלעיים של מערת לונגלין. איש לא חקרם עד לאחרונה, אז התברר כי זהו, כנראה, מין בלתי ידוע מבני תת-השבט ההומיניני, אליו גם אנו משתייכים.

שרידי מאובנים של שלושה פרטים נוספים מבני אותו מין נמצאו במערה במחוז יונאן שבסין בשנת 1989. גם אליהם פנו החוקרים הסיניים לבדוק ביסודיות רק כעבור שני עשורים. בתוך אותה מערה נמצאו כלי אבן ומאובנים של אייל אדמוני גדול מימדים – ואולי מין נכחד הדומה לו – אשר ממנו ניזונו הומינינים אלה. ישנה גם אופציה שמא במקרה נקלעו אותם הומינינים למערה שסעדו בה יצורי אנוש רגילים כמותנו מבשרו האנין של אייל זה, לפני כן או אחרי כן. על כל פנים, בהיעדר שם מדעי לעת עתה, קרויים בינתיים טיפוסים מסקרנים אלה בכינוי "אנשי מערת האייל האדמוני" (Red Deer Cave people).

מבחינה אנטומית, כפי שניתן לצפות בגולגולותיהם, הם אינם דומים כל כך אלינו. גילם של המאובנים הוא מלפני 14.5-11.5 אלף שנים. לפיכך, אם זהו מין אחר של האדם (Homo), אזי הוא הכי פחות עתיק שנתגלה לנו. הוא חי בצד האדם הנבון עד שלהי עידן הקרח, ואפשר כי גם אחר כך, אולי אף עד ראשית החקלאות (אם לא התגלו מאובניו הצעירים או שעצמותיו כלל לא התאבנו, אין לפרש את אי מציאתם או אי מציאותן כהיעדר קיומו בזמנים ההם).

אז מיהם היצורים הללו?

אפשרות אחת היא כי אלה הם בני מין שונה מאיתנו. אולי השתייכו לאוכלוסיית האדם הדניסובי (Denisova hominin) שנתגלה למדע בשנת 2010, לענף שהשתלשל ממנו, או למין-כלאיים. המדענים סבורים כי ארבעה אחוזים מן הגנום של ילידי גינאה החדשה ושל האבוריג'ינים מאוסטרליה מקורו בזיווגים בין אבותיהם הקדמונים לבין האדם הדניסובי.

פחות סבירה היא אפשרות שניה, לפיה אלה הם בני מיננו, אשר בעצמות פרצופם חל שינוי כתוצאה מסחף גנטי.

אפשרות אחרונה היא שלעולם לא נדע.

עדכון (דצמבר 2015): נודע כי מדובר במין אדם שלא נודע עד כה.

ראו גם:

האם האגדה על מערת בראשית מתממשת?
היום שבו ירדו אבותינו הקדמונים מן העצים
על משמעות הגילוי של שרידי הומינידים
תעלומה: מתי ברא אלוהים את האדם?
האם קיים קשר אבולוציוני בין שימפנזה לאדם?
השעון המולקולרי ממשיך לזייף

לקריאה נוספת:

Darren Curnoe, Ji Xueping, Andy Herries, Bai Kanning, Paul Taçon, Bao Zhende, David Fink, Zhu Yunsheng, John Hellstrom, Luo Yun, Gerasimos Cassis, Su Bing, Stephen Wroe, Hong Shi, William Parr, Huang Shengmin & Natalie Rogers. 2012. Human Remains from the Pleistocene-Holocene Transition of Southwest China Suggest a Complex Evolutionary History for East Asians. PLoS ONE.

Darren Curnoe, Xueping Ji, Wu Liu, Zhende Bao, Paul Taçon & Liang Ren. 2015. A Hominin Femur with Archaic Affinities from the Late Pleistocene of Southwest China. Plos ONE.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: