מחזה נדיר ביופיו: מרבדים עצומים של קורי עכביש כיסו עיירה שלמה באוסטרליה

07/03/2012 ב- 14:58 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם | סגור לתגובות על מחזה נדיר ביופיו: מרבדים עצומים של קורי עכביש כיסו עיירה שלמה באוסטרליה

בשבועות האחרונים פקד אסון טבע את ו'יילס הדרומית החדשה. נהרות שעלו על גדותיהם הציפו עיירות שלמות, על בתיהן ושדותיהן. מאחת מהן, ו'וגה ו'וגה שמה, פונו אלפי תושבים שנשאו עימם מכל הבא ליד: תמונות מזכרת, ספרי קודש, כלובי קנריות וצנצנות ריבה ביתית שטרם הבשילה. היחידים שלא יכלו לנוס על נפשם היו היצורים הבלתי מכונפים. רובם טבעו במים. הכול סברו כי ביניהם נמנו גם עכבישים. איש לא ציפה לראותם מגיחים פתאום בהמוניהם. באחת התצוגות המרהיבות ביותר שניתן להעלות על הדעת, עטו שדות שלמים מרבד לבן עשוי כולו קורי משי. עכבישים צצו לפתע בכל מקום. אי אפשר עוד שלא להיתקל בהם בגינות ובשדות, נאספים במספרים כבירים על גבעולים וענפים.

התקשורת כהרגלה פנתה תחילה לכל המומחים מטעם עצמם כדי שיבארו את החיזיון. מדופלם אחד הסביר שקורי המשי הללו היו שם מאז ומעולם, אך בני האדם לא הבחינו בהם מרחוק. לאחר שירד הגשם, הפכו הטיפות את הקורים לגלויים יותר ועתה אפשר לראותם היטב. מדופלם שני הוסיף ואמר כי טיפות המים הפכו את קורי המשי לדביקים יותר מאשר היו לפני כן, וכתוצאה מכך שרדו מרבית העכבישים והגיעו לבגרות, מפני שרשתותיהם המשופרות מעניקות להם ציד בלתי נדלה. מדופלם שלישי גרס כי באזורים שיש בהם המון מים, באים לעולם יתושים אינספור, ובעקבותיהם משגשגים העכבישים בשל אספקת המזון המרובה. לכן רואים רבים כל כך מהם. הוא גם ביקש להרגיע את הציבור המפוחד: "בני האדם צריכים להיות מרוצים. ללא העכבישים, כמות היתושים הרבה היתה הופכת את החיים לגיהינום. הם עוקצים ומעבירים מחלות מסוכנות".

למרבה המזל, ישנם חוקרי טבע אמיתיים שמתפנים להסביר את התופעה. היא קרויה 'בלונות' (Ballooning) כדרך משל. צאצאים של מיני עכבישים רבים, שבקעו מן הביצים, מטפסים מעלה ככל האפשר, ואז מוציאים קור משי מקצה בטנם, בתקווה שתנועת האוויר תסחף אותם אל-על ותסיעם למרחקים, כמו בלון פורח. בדרך זו הם מתפזרים למקומות אחרים, מכיוון שאחר כך הם ממעטים לנדוד. את כל חייהם יעשו רובם היכן שתורידם הרוח.

עדויות ישירות על תופעת הבלונות נרשמו במהלך ההיסטוריה כשעכבישים נחתו על ספינות בלב ים. על העדויות העקיפות מורות אוכלוסיות של עכבישים שהתפתחו באיים מרוחקים מן היבשת, למרות שזרמי מים בכיוון זה אינם רווחים, ונשללת האפשרות התיאורטית שמצאו כמה מהם מחסה על גזע עץ הצף במים.

להתפשטות העכבישים על פני שטחים רבים ישנה חשיבות גדולה בשימור מינם. במקרים של אסונות אזוריים, נכחדות אוכלוסיות שלמות של המין עד כדי סכנה להמשך קיומו. התפוצה הרחבה מאפשרת למין להימנע מצרה זו. כמו כן, הגירה משמעה חילוף גנים בין אוכלוסיות, המחזק את עמידותן ומגדיל את שיעור הפולימורפיזם בקרבן. כך מובטח כי בעיתות חירום ישרדו די והותר פרטים שיהוו גרעין רבייה למען הדור הבא.

הנה כי כן, בניסיונם להימלט מן המים הגואים, העכבישים האוסטרליים טיפסו על גבעולי העשב והפרישו שוב ושוב קורי משי, כדי שמשב רוח ישא אותם למקום מבטחים. העכבישים היו שם קודם לכן, אך רק משהעפילו אל כסות הצומח העליונה, נוכחו הבריות לגלות מהו מספרם האמיתי.

מחזה נדיר הוא לראותם יחדיו בכמויות אדירות מפני שרוב העכבישים אינם סובלים זה את חברתו של זה, אולם הנסיבות הקשות לא הותירו להם ברירה אחרת. מלבד זאת, אין זה מראה שכיח לצפות בעכבישים בוגרים המנסים להשתמש באנרגיית הרוח כדי לנוע ממקום למקום. בדרך כלל, הם כבדים מכדי שיצליחו לעשות כן. ואכן, מרבדי המשי הבלתי נגמרים מצביעים על אי הצלחתם. אינספור הקורים הם עדות מרשימה לכל ניסיונותיהם הכושלים על מנת לברוח.

בלונות המונית (mass ballooning) נצפתה בפקיסטן בשנת 2010, לאחר שיטפון ענק מימדים:

בלונות המונית נצפתה בטקסס בשנת 2007:

בלונות המונית נצפתה בקולומביה הבריטית בשנת 2002:

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: