פילוסופיה בגרוש: 173-180

01/03/2012 ב- 15:33 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 173-180

הלקט העשרים ושלושה של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

173. משאלתו הנכספת של פאבלו פיקאסו להציג כמה מעבודותיו ב'לובר' התגשמה לבסוף בשנת 1947. הנהלת המוזיאון בישרה לו כי יורשה לתלות את ציוריו ב'גלריה הגדולה' רק בימי שלישי, ובלבד שיסירם משם למחרת בבוקר, כשהמוזיאון פותח מחדש את שעריו. ביום שלישי היה סגור בדרך קבע.

174. בימיו של הוּאיינה קאפאק, קיסר האינקה האחד-עשר, היה העושר כה רב עד כי פירמידות שלמות צופו בזהב. בפצ'קמק, עיר החוף החשובה, נמצא הזהב בכמות גדולה כל כך, עד שהספרדים, לאחר הכיבוש, פרזלו בו את פרסות סוסיהם, במקום בברזל שהיה מצרך נדיר.

175. ויקטור וייסקופף, התיאורטיקן הנודע, תיאר באחת הפעמים בשחוק את נשואי מחקרו בזו הלשון: כפי שאנו יודעים, ישנם שלושה סוגים של פיסיקאים – יצרני מכשיר המדידה, הנסיינים והתיאורטיקנים. אם נמשיל את ההתקדמות בפיסיקה לגילוי אמריקה, סבורני כי יצרני המכשירים הם בוני האוניות, שפיתחו את טכניקת הספנות בתקופתם. הנסיינים הם הקברניטים שהפליגו אל צידו השני של העולם, עטו על האיים החדשים בששון ובגילה. התיאורטיקנים הם הבחורים שנשארו מאחור במדריד ואמרו לקולומבוס שסופו להגיע להודו.

176. משנפוצו והתפשטו עמי האוקיאנוס השקט באיים מרוחקים מאד, מעבר לתחום חיות המשק הנותנות צמר, ומעבר לתחום גידולי השדה הסיביים, הם נעשו תלויים באריג העשוי קליפת עץ חבוטה כדי להכין את בגדיהם. תושבי האי הפולינזי רנל מספרים כי ההתמערבות – שהתרחשה רק במאה ה-20 – הניבה יתרון לוואי נהדר: שקט השתרר באי. לא עוד קולות חובטי קליפות העצים בכל מקום, מבוקר עד ערב, יום-יום!

177. לדמוקטטור הוגו צ'אבס ישנה בת בשם רוסינס, ולמרות שנולדה רק לפני 14 שנה, הספיקה לחולל שערוריות משונות בוונצואלה מולדתה. בהיותה בת 9 לא מצא חן בעיניה סמל ארצה. בכל השנים דהר ימינה הסוס המצוי בסמל. היא רצתה שידהר שמאלה, אולי כמו אביה, ולפיכך נתכנסה האספה הלאומית בשנת 2006 כדי לאשר את השינוי שתבעה. לא מכבר הצטלמה בגאווה עם מניפה של שטרות. היו אלה דולרים אמריקנים, שמכונים בפי אביה בשם "ניירות הטואלט הירוקים של היאנקים". הוא מבזה את המטבע החשוב בעולם בלית ברירה, מפני שמשטרו הסוציאליסטי הקיצוני גרם לבריחת כסף זר, ומאז מגבילות מאד התקנות את אחזקתו בקרב הציבור. והנה, בזמן שצ'אבס מעודד את האזרחים להיפטר מן הדולרים, בתו צוברת אותם בכמויות רבות חרף גילה הצעיר.

178. מצרים קרויה כך בעברית, משום שבתולדות הארץ הקדומה היו שתי ממלכות בשם מִצר שהתקיימו זו בצד זו, מצר התחתונה ומצר העליונה. הסיומת הזוגית הזאת מצויה במילות ריבוי אחרות בלשוננו כגון מכנסיים, משקפיים, נעליים.

179. בנובמבר 2011 הלכה לעולמה דניאל מיטראן, שהיתה אלמנתו של נשיא צרפת פרנסואה מיטראן. צרפתים רבים ששמעו על מותה לא ידעו מיהי. במשאל רחוב שנערך בפאריס ענה הרוב כי אין לו מושג מי זו המנוחה. אחרים אמרו כי היתה דוגמנית צמרת, שחקנית קולנוע, זמרת ברים, וגם כשנרמזו על ידי השואלים כי היתה רעייתו של נשיא הרפובליקה, השיבו כי אם כך היתה, כנראה, אשתו של ז'ק שיראק.

180. בוזון היגס, שעודו היפותטי, קרוי על שמו של הפיסיקאי פיטר היגס, אך זכה לכינוי מהולל עוד יותר, ורבים מכירים אותו בשם "החלקיק האלוהי". הסיבה לדבר נעוצה בספר שחיבר חתן פרס נובל ליאון לדרמן בשנת 1993 אודות פיסיקת חלקיקים. הכותרת שבחר היתה "החלקיק הארור ההוא" (That Goddamned Particle), מפני שהבוזון סירב להתגלות עד עתה. אולם המו"ל מיאן לקבל את מילת הגידוף הזאת בכותרת הספר, וקיצרה ל"חלקיק האלוהי" (The God Particle). שם חדש זה דבק בבוזון היגס, ורבים מייחסים לו סגולות שמימיות שאין בו.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: