האשה שלא ידעה לשיר

20/02/2012 ב- 07:55 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם | סגור לתגובות על האשה שלא ידעה לשיר

בימים אלה, כשצוערים בקורס קצינים מסרבים להאזין לשירת החיילות, רק בגלל היותן נשים, ולא משום שקולן בלתי ענוג, אי אפשר שלא להתייחס לזמרת הנוראית ביותר בהיסטוריה המודרנית. שמה פלורנס פוסטר ג'נקינס (Florence Foster Jenkins) ובימיה הוא היה ידוע בפי כל. חרף ביצועי השירה המגוחכים שלה, ואולי בגללם, הביקושים להופעותיה הלכו ותפחו. כולם רצו לשמוע אותה ולו פעם אחת בחייהם. הנלעגות שלה היוותה אטרקציה. היבטי יסוד אלה חוזרים ושבים בתוכניות הריאליטי בישראל, אשר אליהן מלהקים, בדרך כלל, בני אדם שניתן לבוז להם.

היא נולדה בפנסילבניה שבארצות הברית בשנת 1868, וכילדה זכתה ללמוד שיעורי נגינה. כבר בשנותיה הצעירות הביעה רצונה להיות זמרת אופרה מפורסמת. אביה, אשר היה איש עשיר, לא האמין כי כך תהיה וחדל לממן את שיגיונותיה, אז היא ברחה לפילדלפיה עם רופא, אשר לו נישאה בהיותה בת 17. חשוב לומר כי ברופא מדובר, מפני שבעיתון 'הארץ' היה נעשה פיזיקאי – שם מתרגמים physician כפיזיקאי, למרות מחאות הקוראים.


————-
מכל מקום, פלורנס התגרשה מאותו רופא, מצאה לה בחור אחר, והמתינה עד שאביה ילך לעולמו כדי שתירש את כספו. כשהפכה בעצמה לאשה עשירה החלה לפתח ברצינות גמורה את קריירת השירה שלה. אף אחד מן הפגמים הרבים בהם לקתה לא השפיעה עליה עוד – לא חוסר הקצב המשווע שניחנה בו, לא הבעיות הקשות בשמירה על גובה הצליל, ולא שום דבר אחר. יכולת הזמרה שלה היתה קלושה עד אפסית, אבל היא לא חדלה לשיר. ידועה אמרתה דאז: "אנשים יכולים לומר שאיני יודעת לשיר, אבל איש אינו יכול לומר שאיני שרה". ובכן, לשמע שירתה, גם על כך היו חלוקות הבריות. רובן תיארו את ההתרחשות כצווחות מזעזעות של קרפדה באגם מיוער, מאשר היה זה קול אנושי המוכר להם.

מבקרי המוסיקה נואשו ממנה כבר מן ההתחלה, אך בגלל משיכת הקהל אליה, לא יכלו להתעלם ונדרשו לסקר אותה. היא היתה פופולרית מאד בזמנים ההם. סקרנים הימרו אילו יצירות אופראיות היא עומדת לבצע, והכרטיסים להופעותיה הנדירות אזלו מיד לאחר הדפסתם. אומנם כולם ידעו על יכולות הביצוע המפוקפקות שלה, אך היא האשימה אותם ב"קנאה מקצועית" והאמינה באמת ובתמים בכישרונה המוחלט. היא לא חדלה להשוות עצמה לזמרות המעולות ביותר של דורה, ולפעמים טענה שביצועיה עולים על אלה שלהן. אפילו בגיל 76 שבר שיאים הביקוש אליה, והכרטיסים להופעתה האחרונה בקרנגי הול נמכרו שבועות רבים מראש. חודש אחרי כן מתה בשיא תהילתה.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.