השד אינו נורא כל כך: עליית האחים המוסלמים במצרים ומהומות הדמים בסוריה

31/01/2012 ב- 18:06 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על השד אינו נורא כל כך: עליית האחים המוסלמים במצרים ומהומות הדמים בסוריה
תגים: ,

כצפוי, כפי שאמרו יודעי-דבר, ניצחו האחים המוסלמים בבחירות לפרלמנט המצרי. אני לא ציפיתי וגם לא קיוויתי לזאת. אינני מעורה כל כך בנעשה בחברה המצרית כדי לדעת דברים שכאלה. ידידיי וידידותיי ממצרים הינם חילוניים. רובם גם אינם מוסלמים אלא קופטיים. הכרתי אותם באמצעות האינטרנט במהלך ההפגנות להפלת מובארק. עם זאת, אני מצוי בקשר עם אזרחים מצריים שמתגוררים באמריקה הצפונית ובנסיכויות המפרץ הפרסי. גם הם עקבו בדאגה אחר המתחולל במולדתם. משום מה, רק אנוכי לא מודאג. מעולם לא הייתי שותף לתחזיות על מלחמה קרבה וממשמשת עם שכנתנו מדרום. אומנם לא כל המלחמות הינן הגיוניות, אך אני מסוגל לחשוב בהיגיון בלבד. אני מקובע לחשיבה זו, ויש בה יתרון רב: היא מותירה אותי אופטימי.

הפרשנים הצבאיים בעיתונות הכתובה והאלקטרונית, שכזכור לכולנו, שירתו בנעימים בגלי צה"ל ומעולם לא אחזו ברובה, יודעים לתאר כיצד תתרחש ההתלקחות. לדבריהם, אם צה"ל יצא למבצע רחב-היקף ברצועות עזה נגד קיני הטרור, אזי צבא מצרים לא יוכל לשבת בשקט לנוכח המאורעות. לפיכך, אחרי עליית האחים המוסלמים הוגבלה יכולת התמרון הישראלית ביציאה למערכה נגד אויביה. אחרי עידן מובארק לא ירשו שכנינו הערבים שנשתמש בכוח מסיבי נגד העזתים, על פי דבריהם. ובכן, זוהי בדיחה שחוקה.

אני אומר לכם זאת: אין שום סיכוי שבעולם שהמנהיגות המצרית החדשה תבטל את הסכם השלום עם ישראל בשנה הקרובה, כפי שטוענים פרשנינו, ולבטח לא תצא נגדנו למלחמה. זאת ועוד, יתכן כי יבואו ימים שבהם ישראל תפעל בסיני נגד התארגנויות של ג'יהאד עולמי, והמצרים ימחו על מעשים אלה בקול רפה. מצרים של ימינו היא מדינה אחרת ממה שהכרנו. ארץ עצומה זו תדמם ותדמום למשך תקופה ארוכה. אין מי שיוכל לנחש אימתי תתאושש ותקום מחדש משבריה. לעוף החול המצרי נדרשו חמש מאות שנים.

תנועת האחים המוסלמים חפצת החיים תיאלץ להסתגל במהרה לשיגיונותיה התוקפניים של ישראל, וגם לדברים שתמיד יצאה נגדם, כגון חלוקת גלולות נגד היריון באזורי הספר. ללא מודרניזציה והמשך תהליכי החילון, יופל השלטון האסלאמי כשם שנפל שלטונו של מובארק. המשטר המצרי יצטרך לשרוד כל בוקר מחדש, ומלחמה נגד ישראל אינה באה כלל בחשבון, מפני שאחרי ההכרעה שימיט עליו צה"ל, לא תהיה לו יותר זכות קיום. ברי, כי כל עוד סדרי הכוחות באזור מותירים את ישראל בעליונות צבאית, אף גנרל מצרי לא יהרהר ברצינות בדבר.

מזלה הטוב של ישראל הוא שתנועת האחים המוסלמים עלתה לשלטון במצרים בזמן שמדינה זו מצויה במשבר פנימי וכלכלי שלא ידעה מזה דורות. אילולא היה משבר זה קיים, רב הסיכוי שהסכם השלום היה נרמס תחת כפכפי המצרים. למשטר המצרי לא היה אכפת לבטל אותו כליל ולצפצף על תרעומות שתושמענה בעולם.

אפשר כי גם בסוריה שלאחר עידן אסד תשלוט מפלגה אסלאמית, ורק צדק ייעשה עימה אם כך יתגלגלו הדברים. בניגוד לארץ הנילוס שבה הפילו צעירים חילוניים בעזרת טוויטר את מובארק ללא קרבנות בנפש כמעט, והאחים המוסלמים גרפו את הניצחון בלי מאמץ, הרי שאצל שכנתנו מצפון מקיזה האופוזיציה האסלאמית דם ללא הרף, וחללים רבים מקרב בניה נפלו למען שחרור מולדתם מן העריצות. לולא האמונה הדתית היוקדת בעצמותיהם, לא היו מוכנים למות מחוץ לאוהלו של הקוראן. לפעמים, כך רוצה הגורל, יש לשבח את הפנאטיות הדתית מפני שלולא היתה קיימת, איש מן הסורים לא היה מוכן למסור את נפשו בעד החירות. אכן, לפליאתי הרבה, הנני משבח בפעם הזאת את השהידים הערביים במלחמת הקודש שהנהיגו כנגד הצורר מדמשק. מי ייתן ואללה יברך את לוחמי החופש הסורים וידם תהיה על העליונה מהר ככל האפשר.

אולם, עד כמה קרובה ההכרעה במערכה הסורית? מטבעם של תהליכים כאלה שהם מתרחשים בשלבי הסיום במהירות, כמו פיתולי קונכייה של חילזון, ואי אפשר לצפות מראש אימתי יתקיימו. מועצת הביטחון של האו"ם שתתכנס הערב בניו-יורק מחזיקה בדעה כי אם תתקבל ההצעה הניצבת על שולחנה, יואצו רגעי ההמתנה ונגיע אל סף ההכרעה מהר ככל האפשר. הן מתנגדי ההצעה והן תומכיה סבורים כך, ואילו אני איני אוחז בדעתם. הדבר שהם מציעים הוא פתרון חלקי, חמקמק ובלתי ישים, אשר רק ישהה את קצב התקדמותה של המערכה כולה. לפי סברתי, החלטות בינלאומיות בעניינה של סוריה כיום רק תעכבנה את מה שממילא יקרה בסופו של דבר. לפני כמה שבועות חשבתי מעט אחרת, מפני שלא צפיתי את גודל ההתקוממות, שעוד מעט תגיע לשיאה. עתה, אני דורש, כמו הרוסים והסינים – אך הפוך מציפיותיהם – אל תתערבו: תנו לאחים המוסלמים לנצח!

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.