מעשה בפרעוש וארנבון שהחליטו לגור יחדיו

29/01/2012 ב- 17:31 | פורסם בסיפורים אקולוגיים | סגור לתגובות על מעשה בפרעוש וארנבון שהחליטו לגור יחדיו

תלות מעניינת נתגלתה במעבדה באקראי בין מחזור הרבייה של פרעוש הארנבון למחזור רביית הפונדקאי שלו – הארנבון, בעת שנערך מחקר במיקסומטוזיס. זוהי מחלה נגיפית שמקורה באמריקה הדרומית, ואשר הובאה אל אוסטרליה במכוון, כדי להדביר באופן ביולוגי את הארנבונים שהתרבו ביבשת מעל ומעבר למשוער, וגרמו לנזק סביבתי אדיר ובמיוחד לכרי המרעה הטבעיים.

בתחילה נחלה הלוחמה הביולוגית באמצעות הנגיף הצלחה רבה שלא ציפו כמותה, כשיתושים משמשים וקטור המעביר אותו מארנבון אחד למשנהו, אך היא נכשלה לבסוף, משהפך הנגיף להיות פחות אלים. בשנת 1953 התפרצה המחלה בבריטניה, וכעבור זמן לא רב הביאה לקטילת 80 מיליון ארנבונים. עד מהרה נמצא כי בתור וקטור לנגיף משמש פרעוש הארנבון (Spilopsyllus cuniculi).

מרים רוטשילד ועמיתיה נרתמו לחקר הביולוגיה של מין פרעושים זה, והופתעו כשמצאו כי הפרעושים מסוגלים להתקיים על פונדקאיהם במשך חודשים רבים, מבלי שיתבגרו מבחינה מינית – השחלות נותרות בלתי מפותחות, והם אינם מזדווגים ואינם מטילים ביצים. כשבדקו תופעה יוצאת דופן זו, התברר שמחזור החיים של הטפיל קשור למחזור הורמוני המין שבתוך דם הפונדקאי במידה גדולה כל כך, עד כי נוצרה התאמה מושלמת בין מחזורי החיים של שני היצורים. קרי, הפרעושים מסוגלים להתרבות רק כאשר הם ניזונים מדמה של נקבת ארנבון הנמצאת בהיריון.

מחזור הרבייה של נקבת הארנבון מתחיל בייחום הנגרם כתוצאה מהפרשת הורמון מין מיותרת המוח לתוך דמה. אצל ארנבונות מיוחמות משתנה במידה ניכרת הטמפרטורה של אפרכסות אוזניהן, עד כדי שבע מעלות צלזיוס מעל לממוצע הנורמלי. שינויי חום אלה מורגשים היטב על ידי הפרעושים, והם מתחילים לגלות סימני אי-שקט והתרגשות בדומה לפונדקאיהם. תוך זמן קצר מתאספים המוני פרעושים על גבי אוזני הנקבה, הרבה יותר מאלה המצויים על אוזניהן של נקבות בתולות או של נקבות לאחר המלטה.

בעשרת הימים האחרונים שלפני ההמלטה ניכרת סינכרוניזציה בין תופעות שונות המתקיימות בפונדקאי והפרעוש כאחת. תקופה זו מצטיינת בפעילותם של הורמונים קורטיקו-סטרואידיים (corticosteroids) בדם הנקבה, ובהשפעתם מגיעים הפרעושים לבגרות מינית, וגדלות אצלם באותה שעה בלוטות הרוק ומתנפח אפיתל צינור העיכול. כמו כן, גדלה כמות ההפרשה של הפרעוש. כרגיל, מפריש הפרעוש טיפת דם פעם אחת מדי עשרים דקות, ואילו עתה מואצת ההפרשה לכדי טיפה אחת מדי ארבע דקות ועד לטיפה אחת מדי דקה.

שעות מספר לפני ההמלטה הם מנתקים עצמם ממקום המציצה על פני האוזניים ונודדים אל פניה של האם. מיד לאחר שהמליטה, שעה שהיא מלקקת את גוריה, עוברים הפרעושים אליהם ואז הם מזדווגים. מקץ שנים-עשר יום מטילה נקבת הפרעוש הבוגרת מספר רב של ביצים. משתמה ההטלה, עוזבים הפרעושים את הגורים וחוזרים אל האם המניקה. היריון חדש של נקבת הארנבון יפתח מחזור רביה נוסף גם אצל הפרעושים.

הודות לצמידות אורח חייהם אל אורח חיי הארנבון, זוכים הפרעושים במיטב התנאים להתרבותם. נקבת הארנבון מכינה לה קן המלטה מרופד היטב ויחד עימה מגיעות אל הקן הפרעושות כשביציהן בשלות. דמם של גורי הארנבון מספק להן מזון וגירוי להטלת הביצים, והזחלים מוצאים בקן תנאים אופטימליים להתפתחותם: רקבובית אורגנית, שאריות של טיפות דם מיובשות שהפרישו הפרעושים הבוגרים, והגנה מפני תנודות חריפות בתנאי מזג האוויר.

עם זאת, כמו במקרים אחרים של התמחות יתר, ישנן מגבלות בצד היתרונות. הקשר ההדוק אל פונדקאי יחיד אינו מאפשר לפרעושים להתרבות על פונדקאי אחר. וכך למשל קרה כי לאחר הופעת המיקסומטוזיס בבריטניה, שדלדלה מאד את אוכלוסיית הארנבונים שמצויים בה, נתמעטו גם פרעושי הארנבונים בהקבלה.

לקריאה נוספת:

Miriam Rothschild & Bob Ford. 1964. Breeding of the Rabbit Flea (Spilopsyllus cuniculi) controlled by the Reproductive Hormones of the Host. Nature 201: 103-104

ראו גם:

מדוע לא הצליחו האוסטרלים להדביר את הארנבונים?

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.