עדות: צפוניים ודרומיים במאהל גן התקווה

09/01/2012 ב- 18:21 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על עדות: צפוניים ודרומיים במאהל גן התקווה
תגים: ,

להפגנה שהתקיימה במוצאי שבת בגן התקווה לא הלכתי. אני רואה מאבקים חברתיים בצבעי שחור ולבן בלבד. אם יתקיים מדי לילה מצעד לפידים ברחובות סביון תמצאו אותי בראש הטור. אם אתבקש לחלק פרחים לעוברים ושבים, אגיש להם גם שוקולדות. אולם, לא אחסום כביש לשעה קלה כדי להתעמת עם שוטרים למען כותרת בעיתון. אינני תומך בדרך הביניים הזאת.

היום בשעת צהרים ארוכת השיער ואני נסענו לגן התקווה. התפלאתי כשהתלוותה אליי. כנשים רבות בשנות ה-30 לחייהן, היא טרודה בעיקר בצרכיה המיניים. המחאה שהתקיימה בקיץ האחרון לא עניינה אותה כלל. מאז שעלתה לארץ היא מבקשת לעזוב. לפני שנים אחדות הלכתי עימה לגן התקווה כדי שתראה היכן ביליתי בילדותי. פתאום התעורר ייצרה ובקושי נמנעתי ממנה. לא רציתי שהרגליה הפומביים ישחיתו את זיכרונותיי מן המקום הזה. למחרת, היא היתה איומה מרוב כעס וחרון, ואיימה כי אם אתנהג אליה שוב בדרך דומה, היא תגרש אותי מחייה. לפני כמה שעות, כשצעדנו בגן התקווה היא הביעה חרטה על אותו מעשה, בפעם הראשונה. אני לא מחלתי לה. באותו יום, כשהשתוללה מזעם, הבנתי שהיא צדקה ואני טעיתי באטימותי כלפיה. ביקשתי שנשוב בערב ההוא ואממש את כל מאווייה, אך היא איבדה כל חשק לבוא בחזרה לשם.

ילדי 'משמרות הזהב' מבית הספר 'הגליל' התירו לנו לחלוף במעבר החצייה, ונכנסנו לגן התקווה מצד מזרח. בהיותי ילד התקיימו בו מופעים מדי ליל רביעי. אף שלמה ארצי היה מגיע לשיר שם. זוכרני שהייתי מסתובב עם כלבתי בין הקהל ואוכל צמר גפן מתוק. האווירה הכללית היתה של שמחה והתרגשות. הבמה היתה מוקמת בכל פעם מחדש בצד המערבי. מאוחר יותר הוקמה הבמה הקבועה בצד הדרומי, היכן שהיתה נקווית שלולית לאחר רדת הגשמים. שלולית עמוקה יותר היתה מופיעה מדי חורף מעבר לכביש, על הקרקע שנבנה בה בית האבות, בואכה ביתה של עפרה חזה. נהגתי לצפות בראשנים שהתגוררו בהן, והייתי הילד המאושר ביותר בעולם.

שמנו את פעמינו אל שורת האוהלים הקטנים בצדו הצפוני של המאהל, והתיישבנו לפטפט עם הנשים שקיבלו את פנינו בברכה. בין מקימי מאהל התקווה בקיץ האחרון היה אנוכי. השיחה נסבה ברגעים ההם על הצטרפותו של יאיר לפיד לפוליטיקה. שאלתי מה דעתן. אחת הסבירה שהוא רוצה להיות בכנסת בשביל הכסף, כמו כולם, ושום דבר אחר לא מעניין אותו באמת. מישהי אחרת התלוננה שיש בפוליטיקה יותר מדי אשכנזים. הערתי כי גם אלה שמכונים בתקשורת "מנהיגי המחאה" אינם ספרדיים או מזרחיים. היא ענתה כי זה בגלל שהתקשורת אשכנזית. ארוכת השיער זעה באי-נוחות על כסאה, ואז נעמדה. נשמעו כמה הלצות על נומך-קומתו של יאיר לפיד לעומתה, אבל מיד שבנו לשוחח על "בעיית האשכנזים" במדינה שלנו. הדוברת והמעודדת הראשית, אגב, היתה מבקרת כמותי.

האוהלים הצפוניים בגן התקווה זרועים ברחבי מדשאה נהדרת, החשופה לשמש הנעימה. חלקת מאהל זו נקייה ומטופחת למדי. קמנו ופסענו אל החלקה הדרומית, ליד הבמה, ולא יכולנו שלא להשתאות מן ההבדל. עזובה רובצת בין האוהלים הדרומיים והמגושמים, שהוקמו בחושך שמתחת לעצים. הלכלוך שננטש שם נותר על מקומו, וניחוח של דחיסות קידם את בואנו. ארוכת השיער תהתה בקול מדוע אינם מעבירים את אוהליהם צפונה, לחלקה הנאה של הגן. טיפוס מזוקן עם שן חותכת יחידה ענה: התרגלנו לחיות ככה. אנחנו לא מתביישים להיות דרומיים.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: