משפט ההיסטוריה: למה קצב נכנס לכלא ולא איציק מרדכי?

26/11/2011 ב- 18:21 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על משפט ההיסטוריה: למה קצב נכנס לכלא ולא איציק מרדכי?
תגים: , ,

איציק מרדכי היה אלוף הפיקוד בתקופת שירותי הצבאי, ובכל הזמן הזה ראיתיו פעם אחת בלבד. בזמן ששוחחתי עם אביהו בן נון, מפקד חיל האוויר דאז, הוא ניגש אלינו ולחץ את ידו של בן שיחי, ואז הרעים את קולו כנגדי: חייל, למה אינך מצדיע?

אחר כך הלך לדרכו, אבל אותה פגישה אקראית עימו, ולמעשה, כך היתה גם עם האלוף בן נון, עודה זכורה לי היטב. נשאלתי שאלות, סירבתי להשיב עליהן על פי פקודה שקיבלתי, וכשבן נון עמד לעזוב, הוא הפטיר בקול כעוס: תתחיל ללמוד להצדיע!

לא גיליתי שום עניין באיציק מרדכי אחרי כן, עד שיום אחד נתבהר לי שנישא לאחת מחברות הילדות שלי, כוכבה שמשי, שנעלמה מחיי כמה שנים, וצצה מחדש בבית ספרי. אם זכרוני אינו בוגד בי, היא למדה בכיתה אחת מתחת לזו שלי, והיתה נערה שונה מזו שהכרתי לפני כן. מיעטנו לדבר. רק עינינו הצטלבו בהפסקות, ובכל פעם שתכננתי לפתוח עימה בשיחה של ממש, באתי במבוכה.

לא הבנתי מה היא מצאה באיש מבוגר ממנה כל כך. יתכן שפרחה ביניהם אהבה, אבל אני מיעטתי להרהר על כך, אם בכלל. תהיתי לעצמי האם אינה מנוצלת במערכת יחסים משונה שכזאת, ואיך כל זאת קרה לה. גם התפלאתי איך חלקים ניכרים מזיכרוני נעלמו ואינם. פה ושם הבליחה דמותה המטושטשת בגן התקווה, בתחנת אוטובוס בדרך הניצחון, בהיתקלות משעשעת בשיעור התעמלות, ובאותה פעם, כשישבה לבדה על "הטריבונות" בחטיבה, ואני חלפתי לידה, ובקול מבויש בירכתיה לשלום וחמקתי משם. אה, וגם בפעם ההיא כשנפגשנו בחדר המזכירות, כשנשלחתי להביא דפים משוכפלים לכיתה, ואיציק המנהל יצא מחדרו וגער בי להפסיק לשיר.

אבל עוד יותר נדהמתי כשהואשם בעבירות מיניות, לא בגלל שהיה אחד מגיבורי החווה הסינית, אלוף בצה"ל ונשא בתפקידים בכירים יותר, ומכל המשתמע מכך. לא בגלל זאת. נדהמתי בגלל כוכי. היתה לו אשה צעירה ונאה, והראש שלו היה טרוד בכיבושים בלתי ראויים כמו היה אשמאי זקן.

אין זאת אומרת שהנני מצדיק במובן מסוים את מזימותיו של משה קצב, רק מפני שגילה "אינה עוברת מסך". לא ולא! אינני מצדיק זאת. אולם, בראשי עדיין בערו אותן מחשבות שניצתו שנים לפני כן, כשנודע לי כי כוכי נישאה לאיציק מרדכי. וכולם הסבירו בדיעבד כי איש מבוגר שנישא לבחורה צעירה ויפה הוא בהכרח סוטה במעט, וכי הסימנים הללו העידו כבר אז שמחלה מבצבצת בנפשו. ברי שמצאתי הסברים אלו מטופשים לגמרי.

תדהמה רבה יותר פקדה אותי כשהוחלט לא להעניש את איציק מרדכי. אכן, אשתו נטשה אותו, הקריירה הפוליטית שלו נקטעה, שמו הוכתם לעד, תאבונו אבד, אולם הוא לא בילה אפילו יום אחד מאחורי הסורגים, ודרגותיו לא הוסרו בסופו של דבר.

נשאלת השאלה מדוע לא, בעצם? למה קצב נכנס לכלא ולא איציק מרדכי?

הסבר בלתי מספק יהיה לטעון כי בניגוד למשה קצב – שהיה קומבינטור מושחת ואיש מגעיל, עוד לפני שנודע כי הינו אנס – הרי איציק מרדכי תרם תרומה רבה למדינה, ומעלליו המפוארים בשירות הצבאי עמדו לו לזכות בעת ההכרעה בעניינו. יתכן כי כך הוא הדבר, אך זהו הסבר בלתי מספק.

הסבר בלתי משכנע יהיה לטעון כי ההאשמות נגד איציק מרדכי היו פחותות מאלה שעמדו כנגד משה קצב. אבל אותי הסבר כזה אינו מספק. אם אלה היו פני הדברים, אדם שהורשע באונס ראוי היה לספוג עונש כבד יותר ממאבטח הרמטכ"ל שהואשם בניסיון אינוס בלבד. עונשו של קצב קל יותר משל הלז.

מכאן אני מגיע למסקנה הבלתי נמנעת, כי גזרי דין קודמים נגד אישי ציבור שסרחו, הם אשר סללו את הדרך בפני בית המשפט המחוזי להחמיר בפעם הזאת עם קצב. לא בתקדים המשפטי עשו שימוש הדיינים, אלא בתחושת המיאוס שמילאם. רוצה לומר, על אותן האשמות, במרחק של עשור לפני כן, אפשר כי קצב כלל לא היה נשלח לבית הסוהר, וכל הפרשה היתה מסתיימת בעסקת טיעון חלושה – כפי שהוצעה לו וסירב – אך פומביות לא היתה ניתנת לה. היו חותמים על כמה מסמכים בחדרי חדרים, וכך הכול היה נגמר.

בינינו מסתובבים ודאי אישי ציבור שלא הענישום כיאות להם, רק מפאת מעמדם. גזר הדין נגד הנשיא לשעבר משה קצב מסמן את השינוי. ניתן להניח כי מעתה לא תהיינה יותר הקלות בדין, וטוב מאוחר מאשר לעולם לא.

————————-

דבר עיקרי עדיין רשאי כל אדם, שניטל ממנו החופש, לעשות: להתחרט, להתנצל.

אחרי בית המשפט של החיים, כאישיות היסטורית, ניצב משה קצב גם בפני בית המשפט של ההיסטוריה. וזו, ההיסטוריה, תשפוט אותו לא רק על מעשיו הנפשעים, אלא גם על התנהגותו אחרי שנחשף קלונו ברבים. אם לא יביע חרטה על מעשיו, ולא יבקש מחילה מקרבנותיו ומן העם, ההיסטוריה תנהג אחרת מבית המשפט. היא עוד עלולה להחמיר עימו אף יותר. הוא ייזכר כחוטא סורר ועיקש, ולא כאדם שהכה על חטאיו ונגאל מהם. עצתי לקצב: עשה זאת, למענך.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.