איזו תועלת עשויה לצמוח ממעשה הטבח בנורבגיה?

27/07/2011 ב- 09:01 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על איזו תועלת עשויה לצמוח ממעשה הטבח בנורבגיה?
תגים:

באוקטובר 2009 החליטה נורבגיה להעניק פרס נובל בוסרי לשלום לנשיא אובמה, אחרי שנאם בקהיר וסיפר כי לעם היהודי צמחה תועלת מן השואה – הוקמה למענו מדינה. לאחר הטבח המחריד באי אוטויה, ישנו קושי נפשי עצום לברר האם גם ממנו תצמח תועלת, מפני שהרוח ההומאנית, המסתייגת כל כך ממעשים אכזריים, מבכרת שתועלת תצמח רק ממעשים טובים. ברם, הדעת עצמה יכולה למצוא תועלת שתצמח גם ממעשים אכזריים. אם ברק אובמה מצא תועלת שצמחה מן הטבח הגדול ביותר בהיסטוריה, ואף קיבל על כך פרס מן הנורבגים, אף אני ארשה לעצמי לעשות כן.

א. הטבח בנורבגיה אולי יעורר את האירופים הנרפים כדי שייאבקו בשיטות נוקשות יותר נגד עליית הימין הקיצוני ביבשתם. מחוץ ליבשת, באיים הבריטיים ובאי איסלנד, הימין הקיצוני שם דומה בסגנונו לימין הקיצוני בישראל ואינו מהווה איום מיידי לדמוקרטיה, אך באירופה גופא מדובר במפלגות שחרתו על דגלן הקמת דיקטטורות. אם הן תגענה לשלטון, הטבח באי אוטויה יהיה בטל בשישים לעומת הסכנה שהן תהוונה לשלום העולם. אומנם, אין דין הונגריה כדין גרמניה, ואם הימין הקיצוני ישתלט על מדינה קטנה, הוא לא יערער כל כך את היציבות העולמית, אך מי יוכל למנוע אחרי כן מהימין הקיצוני מלתפוס את השלטון בגרמניה?

המפלגה הימנית הקיצונית ביותר בכל הזמנים, היא המפלגה הנאצית, תפסה את השלטון בדרכי עורמה, ואילו עתה הדיקטטורים לעתיד אפילו אינם צריכים להשתמש בתחבולות. האמצעים הדמוקרטיים מאפשרים להם לעשות זאת בנקל. כעת, חשבו מה יהיה על אירופה ועל העולם אם מעצמה כמו גרמניה תשוב להשתולל כבימים עברו. כיהודי אני מודאג ביותר. הימין הקיצוני באירופה גופא הוא אנטישמי באותה מידה כשהיה באמצע המאה הקודמת. על כן, אני מייחל לכך שהאירופים המנומנמים יקיצו משנתם ויפעלו בדרכים בלתי מנומסות כדי לדחוק הצידה את הימין הקיצוני עד למיגורו.

ב. בארצות הברית מתקיים גוש ימין מסוג אחר, הוא הימין השמרני, שדווקא מצווה על שמירת החירות אך באופן קיצוני מדי. גלן בק הוא אחד מנציגיו הידועים. אחרי הטבח הוא אמר כי מחנה הנוער שהתקיים באוטויה הזכיר לו את הנוער ההיטלראי. אתמול נודע לי, אגב, כי גם בשנה שעברה עסקה קייטנת מפלגת השמאל בהתנגדות למדינת ישראל. אולם, למרות היותם "ארים טהורים", בני הנוער הנורבגי אינם מזכירים לי את 'היטלר יוגנד'. עם זאת, ממשלת נורבגיה האנטישמית מזכירה לי בהחלט התנהגויות היטלריות באופיין, כמו הטפה לשנאת יהודים בכל מקום ובכל זמן, במסווה של ביקורת נגד מדיניות ישראל.

בשנים האחרונות הנורבגים דחפו את החוטם המצחין שלהם הרחק הרחק אל תוך ליבה של ישראל. הם מממנים את ארגוני השמאל הרדיקליים, הם מימנו את המשט שלא יצא אל הדרך, ובכלל, מבוקר עד ליל הם מתעסקים בסוגיה הציונית. הדבר אינו מובן מאליו. נורבגיה היא לא רק שאינה מדינה חשובה בעולם, היא אפילו אינה מדינה חשובה באירופה. אף בסקנדינביה, דנמרק ושבדיה חשובות ממנה. מה לה ולישראל? כפי הנראה, מפגני השנאה נגד ישראל היו בריחה מן המציאות. לנורבגיה יש בעיות פנים קשות ביותר, והטבח שביצע איש ימין קיצוני בילדי מפלגת השמאל רק מעיד על קמצוץ מהן. אולי עתה, אחרי הזעזוע, יתפנו הנורבגים לעסוק בעצמם וירפו מאיתנו.

ג. בשנות העשרים של חיי ביליתי עם לא מעט נורבגיות, הן בקיבוץ כשהיו מתנדבות, והן כעירוני בתל אביב כשהיו תיירות. אני לא מצליח להסביר זאת לעצמי. מרבית הסקנדינביות נהנות ממראה דומה, ואף שהיתה לי נגישות לדניות ושבדיות למכביר, המעטתי בקשרים עימן, למעט דיאנה. בקופנהאגן נהגתי להימצא בחברתן של דניות סומליות ודניות פלשתיניות שהכרתי במסעדות מזרחיות, אך עם דניות אתניות מיעטתי להיקשר. את הנורבגיות, מלבד אחת, ראיתי כפרטנריות למיטה, אף שניהלתי עימן מערכות יחסים במסגרת רחבה יותר. רק אל ססיליה, אשר בה התאהבתי, התייחסתי כבת זוג, ודווקא איתה התנהל קשר מיני טהור ולא יותר מכך. מה מוזר הדבר.

ססיליה ביקשה ללמדני את אורחות "המין המתקדם", קרי, להצליף בה לפרקים. ברם, בניגוד לשאר הנורבגיות, ססיליה היא נמוכה ורזונת ואני ויתרתי על שיעוריה ממורך לב. עד ימינו, היא ממשיכה לתאר לי את חוויותיה המשונות. כשאנשים מהרהרים על נודיזם, הם מיד מעלים בדעתם חופי נודיסטים, אולם ססיליה מנויה במכון כושר על טהרת הנודיזם. הכול מתעמלים שם בגוף נטול בגדים. מאות אלפי נורבגים עשירים ומשועממים מוצאים עדנה בעיסוקי מין מתירניים למיניהם, וישראל כלל אינה מעניינת אותם. הם אינם שייכים לשמאל ואינם שייכים לימין. לפעמים, כשמשודרות כתבות טלוויזיוניות על הנעשה בשטחי הגדה המערבית, יש מביניהם שאינם מבינים את התנהגותה של ישראל. ססיליה מגינה בחירוף נפש על המחסומים, ומסבירה כי למרות הקשיים שהפעלתם יוצרת, אין מנוס מלהשתמש בהם כדי לסכל פעולות טרור, אבל שומעיה מגיבים בדרך כלל בביטול. לעיתים, עמים שלמים מצליחים לתפוש את משמעותו של הטרור הלאומני, רק לאחר שהם חווים אותו בעצמם. בחדרי הכושר של הנודיסטים באוסלו נראו מחסומי צה"ל כשרירות לב ישראלית. עתה הם יוכלו להבין את התנהגותנו במידה טובה יותר. גם הם חשו את רגעי האימה.

ראו גם:

כרוניקה של טבח נורבגי ידוע מראש

נורבגיה לא תעמיד לדין את רוצח ההמונים בטענה המטופשת שאינו שפוי

האם מישהו באמת מעלה בדעתו שנורבגי אחד, חסר כל ניסיון לוחמתי, מסוגל היה לבצע פעולת טרור מורכבת כל כך?

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.