בכיר בצלב האדום: מאכילים את גלעד שליט בבשר חזיר

15/06/2011 ב- 13:12 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על בכיר בצלב האדום: מאכילים את גלעד שליט בבשר חזיר
תגים:

עד כמה העיתונות היא משומדת ומסכנת את שלום הציבור, נוכחנו כולנו לדעת, כשבשם הסגידה לאלילי הרייטינג, ניסו אמצעי התקשורת לנכס בכוח אזרח אמריקני לחברה הישראלית, למרות שהוא איננו חלק אינטגראלי ממנה. אבל איך אפשר להשתולל עם כותרות החדשות אם לא יוכלו לייחס ל"מרגל" את התואר "ישראלי", והוא בכלל לא ידע שהוא כזה. עצם שיוכו לישראל על ידי התקשורת הישראלית מסכנת את שלומו, כשלכול ידוע כי במצבו העכשווי, עדיפה לאילן גרפל זיקתו לארצות הברית בלבד. הוא גם נכנס למצרים עם דרכון אמריקני ועשה זאת בשליחות של מוסד לימודים אמריקני. אולם, ישנה בעיה: אף אחד לא יתעניין בו אם בארץ הוא יתויג כאמריקני. מי ידבר עליו? מי יזכור אותו מחר? באותה מידה, נוכל גם לשאול מי זוכר כיום את מאיר בינט שהתאבד בכלאו במצרים. אכן, אין זה סוד: את העיתונות העלובה לא מעניין כלל אם כתוצאה ממחדליה ישב אדם חף מפשע בבית הסוהר, ואולי יתאבד. הרייטינג מעניין יותר, חשוב יותר.

וזה בכלל לא רלוונטי אם התקשורת המצרית טוענת שהוא סוכן מוסד. שיתוף הפעולה עם הפרסומים השקריים במצרים נועד רק כדי להאדיר את הרייטינג, ולא כדי לספר מה תוהים אלה שנמצאים בצד השני. זו אינה חובת האיזון העיתונאית, אלא הזכות להתפרע כל עוד הנייר סובל הכול.

בשם הרייטינג והרצון התמידי ליצור כותרות בקצב מטורף, פרסם היום 'מעריב' כתבה על ארוחות השחיתות שמהן נהנים אסירים ביטחוניים בבתי הכלא בישראל. זהו אינו פרסום חדש. באופן עקבי, ואפילו טבעי, מתפרסמות לפרקים כתבות בנושא זה. מטרתן היא לא לעורר דיון ציבורי, כמובן, אלא לתת פתח להתלהמות ציבורית, שתשכך מחר ותתפרץ מחדש בעוד כמה חודשים, עם פרסום כתבה נוספת בסדרת הייצור הזאת.

אינני רוצה שתשתמע מדבריי ביקורת על עצם הנושא – אותן ארוחות שחיתות. ביקורתי היא על עצם הפרסום בפעם המי יודע כמה, וקישורו בצורה מלאכותית לתנאי שביו של גלעד שליט. כלומר, בכל זמן שהוא ניתן לדון באורח החיים הנהנתני (או שלא) אשר לו זוכים האסירים הביטחוניים. רבים הם הישראלים שסבורים כי מעצם היותם רוצחים יש להחמיר את תנאי כליאתם כראוי לאנשים מסוג שכזה. ולהחמרה זו, אם יוחלט עליה, לא צריך להיות קשר לגלעד שליט. האסירים הללו הרי לא נכלאו בגלל חטיפתו. על פי אותו היגיון של העיתונות, במידה שאינני מרוצה ממלאכתו של הצבעי בדירתי, עליי להיכנס לכל אותם בתים שבהם צבע את הקירות, והיכן שעשה זאת כיאות, אטנפם – על מנת להשוות בין כלל הביצועים. רוצה לשאול, האם החזקתו של גלעד שליט בבית מלון מפואר בעזה תחייב את ישראל להחזיק אסירים ביטחוניים באופן דומה?

אף אחד מאיתנו איננו יודע בוודאות מהם תנאי שביו של גלעד שליט. הצלב האדום אינו מורשה לבקרו. כל השערה שננפיק תהא בגדר ספקולציה. אבל 'מעריב' לא יכול היה שלא להתאפק. בבואו לספר על ארוחות השחיתות בבתי הכלא, מיד הסיט את הדברים אל עבר החייל החטוף כדי להעצים את ההתעניינות בכתבה. לדידי, זהו שימוש ציני ופסול בזכויותיו האתיות של בן אנוש. גלעד שליט נעשה מקדם מכירות. גזלו ממנו את זהותו.

עדכון: פבלוב השיג את שלו פעמיים. נועם שליט על תנאי האסירים – מרחו אותנו, ממשלות אימפוטנטיות. משפחות נפגעי הטרור – תנאי האסירים מרתיחים את הדם… עכשיו נמתין לחברי הכנסת "המזועזעים" כדי לנעול את המערכה האחרונה.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.