טוב עשה אהוד ברק כשהדיח את יצחק טוניק מראשות גלי צה"ל

26/05/2011 ב- 23:18 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על טוב עשה אהוד ברק כשהדיח את יצחק טוניק מראשות גלי צה"ל
תגים: , , ,

לא לשווא מכנים פעילי הימין הסהרורי את תחנת הרדיו הצבאית בשם גלי אש"ף. החירות העיתונאית של החיילים המשרתים ביחידה זו מוציאה אותם מדעתם. אין הרבה מקומות בעולם הנאור שבו יכול חפ"ש לראיין את אלוף הפיקוד ולהתעמת עימו בתקיפות. ודאי שבקרב גוש המדינות הבלתי מזדהות זוהי אפשרות בלתי קיימת. אולם, אני מנחש כי אם החירות העיתונאית של שדרני גלי צה"ל היתה נוטה ימינה, אף אחד מן הכהניסטים לא היה כורך בין תחנת הרדיו לבין מניעים פוליטיים כלשהם. הריחוק מדעותיהם הקיצוניות הוא מבחינתם שבירת המוסכמות, אך בין ריחוק זה – שיש לברך עליו – ובין אהדה לארגוני טרור אין מאומה, כמובן.

שידורי גלי צה"ל נתפשים כענייניים בקרב הציבור הרחב, והדעות הפוליטיות של נושאי המשרות בתחנה הינן קרובות לקונצנזוס הלאומי, מאשר רחוקות ממנו. על כן, יש לגנות את ביטויי הימין הקיצוני כנגד אילנה דיין ורינו צרור, ויש לסכל את כוונת חובשי הכיפות הסרוגות "להשתלט על התחנה", כפי שאחדים מהם הציעו לאחרונה. אולם את מר יצחק טוניק יש לסלק משם.

"העיתונאים בשטח לא קיבלו טלפונים ישירות מלשכת אהוד ברק, אבל בפירוש קיבלנו הוראות מהנהלת התחנה ומיצחק טוניק שלא לרדת על שר הביטחון, בעיקר בפרשת גלנט והסלון האווירי" – כך אמר לגלובס עורך בכיר בגלי צה"ל, וכשאני קורא את הדברים הללו, אם הם נכונים, ליבי נופל מתחת לברכיי. עד היכן צנחה יושרתו העיתונאית של מפקד התחנה כלפי השר הממונה עליו? האם במשטרו של מיכאיל סוסלוב אנו מתקיימים?

אפילו היה אהוד ברק מדינאי מן השורה הראשונה, והוא איננו, אסור היה ליצחק טוניק להרעיף עליו כיבודים כמו הימנעות מסיקור שלילי אודות תאוותיו של השר לעינוגים ומנעמים. השר הזה גר בדירת פאר ומבלה בבתי מלון יוקרתיים כאילו שתנומה על מיטת שדה זרה לו. אבל יצחק טוניק, לדברי גלובס, העניק לאהוד ברק שכפ"ץ בחינם או שלא בחינם. על מה ולמה? האם יש מקום לחשוד כי מפקד גלי צה"ל ביקש להתחבב על השר הממונה עליו? אם כך, זוהי שחיתות אישית והפקרות ציבורית, שמן הראוי לחקור בהן.

לא רק זאת אלא שגורם במשרד הביטחון סיפר לגלובס, כי בעבר הציע יצחק טוניק יותר מפעם אחת לאהוד ברק להגיש תוכנית בגלי צה"ל. מי שמע כדבר הזה? האם קהל המאזינים היה מוכרח להקשיב לתעמולה פוליטית בתחנת רדיו ניטראלית לכאורה? היכן ההגינות האזרחית של מר טוניק? אם רוצה הוא לשחר לפתחו של אהוד ברק, שיואיל נא להתפטר מתפקידו, וכאדם פרטי מן היישוב יעשה למען השר כמיטב יכולתו. אך אנא, לא מן הכסא של מפקד יחידה צבאית.

עוד כתוב בגלובס, על פי עיתונאי רם-דרג בתחנה, כי "לחלק מהכתבים קראו לשיחות והעירו להם למתן את הביקורת על שר הביטחון". על פי גורם אחר, "נוצרה אווירה של צנזור פנימי, בעיקר כלפי שר הביטחון, ושל פחד מפני הדרג הפוליטי". איש נוסף בתחנה אמר כי "ההכרה של העיתונאים בלחצים הפוליטיים הובילו לכך שנעשו שיקולים לא עיתונאיים על מנת להמשיך את קיומה של התחנה. בפעם הראשונה יש כאן תחושה שהחופש העיתונאי, שהיה מנת חלקה של התחנה, כבר איננו". שמעו נא, האם זו גלי צה"ל שאנו רוצים? האם חדל אישים ראוי לפקד עליה? בתחנה הזו יש להושיב איש תקיף שלא יניח לשר הביטחון לעשות ככל העולה על רוחו בתכני השידורים. על פי המסופר בגלובס, יצחק טוניק אינו האדם המתאים לתפקיד הזה.

מחובתי להעיר כי הן משרד הביטחון והן גלי צה"ל מכחישים את המיוחס לטוניק בכתבה, אבל טרם נתקלתי בדוברים רשמיים שמאשרים דברים פוגעניים כנגד הגופים שהם מייצגים. עוד אומר כי אשמח אם אילנה דיין תיטול על עצמה את הפיקוד, מפני שהיא נטולת פניות כלפי אנשי שררה ומפני שהיא אשה. אולם, כפי הנראה, סירובה להתנצל בפני סרן ר' יעכב את קידומה. הכתבה הרעה ההיא, לפי בית המשפט, עדיין נמצאת בעוכריה ומטילה בה דופי כעיתונאית. אני מאמין כי בתוך תוכה היא ודאי מתחרטת על העוול שהמיטה על קצין צה"ל שמפקדיו מספרים כי הינו משכמו ומעלה. גם הגברת דיין יודעת בליבה כי פקודה לירות לעבר סייענית טרור היא בהחלט מתקבלת על הדעת בתנאי קרב. אין אלא להניח כי היא נושאת תפילה לאל במרומים שימחל לה על עוונותיה. אנו בני אדם וכולנו טועים, ומי שלא עושה אינו טועה וכיו"ב. זוהי העת לסולחה וזוהי השעה להציב את אילנה דיין בראש התחנה.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.