לקראת אינתיפאדת ספטמבר: זה הזמן לשחרר את המחבלים תמורת גלעד שליט!

22/05/2011 ב- 15:29 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על לקראת אינתיפאדת ספטמבר: זה הזמן לשחרר את המחבלים תמורת גלעד שליט!
תגים:

שני דברים מעוררי עניין אירעו בסוף השבוע שעבר, וכמו שקיסינג'ר אמר פעם: צריך לבדוק איך הם תורמים להחזרת גלעד שליט. בתוכניתו של אמנון לוי בערוץ 10 הובא שחזור טלוויזיוני של חטיפת החייל, ואילו בבית הלבן הוכיח נתניהו כי לא נפל רחוק מן העץ של אביו.

ראשית, מחובתי לתקן כמה ליקויים אלמנטריים כפי שהוצגו בשחזור החטיפה:

א. הדלת האחורית של הטנק היתה פתוחה כשהגיע אליו כוח החילוץ. משום מה, עובדה זו לא הוזכרה בסרט, אף ששמעתי בצבא כמה פרשנויות שניסו לבאר אותה.

ב. גלעד שליט לא נחטף מתוך הטנק כפי שתואר בסרט. הגששים סיפרו כי העקבות מראות שנגרר על ידי שוביו מחוץ לטנק. כנראה, יצא מן הטנק לאחר הפגיעה בשריונו.

ג. גלעד שליט ושלושת חבריו שברו שמירה. אמנון לוי ניסה לבלבל את העובדה הזאת בהביאו עדות של סמב"צית אשר טענה כי כל רבע שעה יצרה קשר עם אנשי הצוות. אכן, ומישהו מהם ענה לה מנומנם, וחזר לישון עד קריאתה הבאה. עובדה היא שהם לא צפו באמצעים לראיית לילה של הטנק במחבלים המתקרבים מאחור, למרות שקמ"ן הגדוד הורה להם לצפות לכל הכיוונים כל העת. היתה התראה לפיה עומדים מחבלים לחדור ליישוב בקרבת הגבול, או לבצע פעולת ראווה נגד כוח צה"ל ואחר כך להימלט בחזרה לרצועת עזה.

ד. ישנה פקודה מפורשת בצבא, ששבים עליה ללא הרף, לפיה חובה על כל אחד לירות מיד לעבר מחבלים שחוטפים חייל, יהא המחיר שיהא. זאת היא הסיבה שחיילים אשר צפו במתרחש בזמן אמת, הסתירו את הדבר במהלך החקירה הראשונית. רק לאחר שהופלו בפח באופן מתוחכם, הודו כמה מהם כי הפרו את הפקודה, באומרם שהיו מבולבלים ולכן ביקשו אישור לפתיחה באש. כאמור, האישור קיים ושריר תמיד, ואין צורך לבקשו. פקודה זו הוזכרה בתוכנית, אבל מנגד הובאה עדותו הפרטית של אחד החיילים שצפו בחטיפה מבלי שנשאל שאלות על כך. היה זה ליקוי חמור ביותר של עורכי התוכנית.

שנית, איך זה שכל מבקרי הטלוויזיה שכתבו שלל מילים על סרט השחזור, לא מצאו לנכון להזכיר אפילו פעם אחת כי האיש החשוב מכל נעדר מן התוכנית? ככה זה כשכל המומחים למיניהם שירתו בגלי צה"ל או במחנה, ואף פעם לא ראו טנק מקרוב. החייל הרביעי שהיה בטנק ונפצע, לא הופיע משום מה בתוכנית. למה? הרי הוא היחיד שיודע את האמת כולה, ודווקא את עדותו בחר אמנון לוי שלא להציג. חייל זה סיפר בתחקיר הצבאי את כל מה שקרה לפני החטיפה ואת מה שאירע במהלכה, ומעדותו נתגלו כשלים מרובים למדי של חיילי הטנק, כולל הפקרת משמרתם. רק גלעד שליט ושלושת חבריו אשמים בחטיפתו ואף לא אחד אחר.

לפני נאום אובמה צפיתי בערוץ 10 עד שהגיעו הפדיחות של יעקב אילון, שאינן שכיחות אצלו. את סוזאן רייס, אותה לא זיהה, הוא כינה "האשה באדום", ואת אמרותיו של קיסינג'ר לא הצליח לשחזר, אלא ערבבן מתחילתן ועד סופן. אז למה הוא מנסה לצטט אותן אם שוב ושוב הוא כושל בזיכרונו? ברגע ההוא הזכיר לי יעקב אילון את גאולה אבן שפעם נבהלה לדעת כי לסינים יש פצצות אטום. גילו לה זאת בשידור חי והיא תהתה ברצינות גמורה: באמת?

אז העברתי לפוקס ניוז וראיתי כיצד ברק אובמה מתעקש להתעמת עם בנימין נתניהו בפגישתם למחרת, בהזכירו את כל הסוגיות שבהן צריכה ישראל לוותר, אך שכח לומר אילו ויתורים נדרשים מן הפלשתינים כדי להגיע להסכם שלום בר קיימא. ואכן, נתניהו לא אכזב את הנשיא האמריקני במשכנו, והעניק לו הרצאה קצרה על ההיסטוריה של העם היהודי, על גאוותו הענווה להנהיג אותנו בשעה זו, ובקיצור, שהוא שמח כי בחלקו נפלה ההזדמנות להתעמת עם הערבים בספטמבר הקרוב על גורל הארץ. למעשה, אובמה שיחק לידי נתניהו ומימש את כל ציפיותיו. הרי הליכוד נבחר לשלטון כדי שלא יחזיר שטחי מולדת, ומצביעיו ידעו כי יפרוץ עימות מדמם בגלל עמדותיהם הפוליטיות.

הפרשנים ששירתו בגלי צה"ל ובמחנה מספרים לנו כי המוני פלשתינים זועמים יתנפלו על ההתנחלויות בחודש ספטמבר, ואפשר כי הם צודקים, אך הללו גם סבורים כי תושבי היישובים רועדים מפחד מפני הבאות. מכיוון שאני מכיר את שני צידי המתרס, אני דווקא חושש לחיי הפלשתינים שייפלו כמו זבובים בשדה. המתנחלים מתפללים ליום הזה מאז שהתיישבו באדמתם. יום הדין חקוק היטב באמונתם הדתית. כל אחד מהם נושא רובה, כל אחד מהם עבר הכשרה צבאית כלוחם. ממשלת הימין בישראל מצפה בכיליון עיניים לאינתיפאדה השלישית. ברי כי בזמן הזה נדחית כל אפשרות להשיב רבי-מרצחים מכלאם אל הגדה המערבית. גלעד שליט, יקירנו, ייאלץ לבלות עוד חורף בכוך הקר והמקפיא בעזה, ואהוד ברק שוב יזכיר כי זוהי אחריותו של חמאס לבל תיפול שערה אחת מראשו של החייל. עד שיחזור אלינו, הוא כבר יהיה קירח מזקנה.

הערה: כאחד שמכיר את גזרת צפון הגולן ואת ההיערכות הצבאית שם, תמוה בעיניי כיצד הסתפק צה"ל בשמונה מילואימניקים כדי לאבטח את הגבול עם סוריה לאורך שעות ארוכות. פיקוד צפון ערוך להביא לשם שתי חטיבות סדירות בתוך שעה, ושתי אוגדות מטכ"ליות בפחות מיממה. האם מישהו מבקש לעורר את תאבונם של הפלשתינים לקראת ספטמבר?

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.