אחת ולתמיד רציתי לדעת מיהו בונזו

07/05/2011 ב- 15:28 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על אחת ולתמיד רציתי לדעת מיהו בונזו

כולם לכאורה יודעים מהו בונזו. הרי זהו מותג ישראלי של כופתיות מזון לכלבים. אלה שמגדלים אוגרים זהובים בביתם מספרים שוב ושוב על נפלאותיו. על פי דיווחים בלתי-רשמיים יורד שיעור הקניבליות בקרב מכרסמים אלו בעשרות אחוזים. אף אחד אינו רוצה לראות גופה טרופה עד עצמותיה בשחר הבוקר. אז מאכילים את הקטנטנים בבונזו ומקווים לטוב. לפעמים הציפיות מתממשות. אבל בונזו הוא שם שאול ולא פרי ליהוק כחול-לבן.

בראשית שנות ה-20 של המאה שעברה בונזו שלט בכיפה. הוא היה מושא לקנאת פוליטיקאים, כוכבי קולנוע ונשים יפות. תווי פניו קרנו מאין ספור כרזות שהודבקו על כתלים ברחבי העולם ונעשו לשם דבר. בונזו הופיע בתפקידי אורח בסרטים ועל בימת התיאטרון. הוא כיכב ב-26 סרטוני אנימציה ובסדרות בלעדיות של מצגי אמנות. הוא גם היווה השראה לייצור שפע של סחורות: צעצועים, קופסאות תכשיטים, קמעות למכוניות, פאזלים, ספרונים, לוחות שנה, ממתקים, חוברות צביעה וגלויות. אי אפשר היה להיכנס לבתי הכלבו הגדולים באותם הימים, מבלי להיתקל במגוון עצום של מוצרי בונזו. הכול, ללא תלות בגיל או במין, העריצו את הכלב עם הפנים הקמוטים, האף הכדורי וכפות הרגליים הגדולות.

בונזו, יצירתו של המאייר האנגלי ג'ורג' סטאדי (George Ernest Studdy), היה כלב קטן ומעורר חיוך שנס על נפשו מפני כל רמז לסכנה, והתענג על תענוגות גבריים כמו שתייה, הימורים ורדיפת נשים. מנגד לא היה אלים, לא רצה להכעיס איש וגם לא פגע באף אחד. אין להתפלא שאהבו אותו כל כך. גם מראהו התחבב מאד על הבריות. אוזן אחת שחורה, אוזן אחת לבנה ועיניים כחולות גדולות, היו סימני ההיכר המאפיינים שלו.

עדיין התעלומה הגדולה מבחינתי היא כיצד נעלם הכלב בונזו מחיינו לאחר שנות התהילה, ואילו עכבר מוזר למראה כמו מיקי מאוס עדיין עושה חיל ורחוק מלהיות מאוס. האם התעקש סטאדי לשמור על זכויות היוצר שלו ובגלל כך נדחק לפינה? האם נעשה בדמות שאותה יצר שימוש-יתר עד שאוכלוסיית כדור הארץ לא יכלה עוד לשאתה? ובכלל, במידה שפלוני יפנה אותי למחקר שיוכל להשיב לקושיותיי, האם בכלל אתעניין בתשובות הללו, או שאני מלעיט לשווא את קוראיי בהזיות תלושות? שאלת השאלות היא, כמובן: מי מלבדי מאכיל אוגרים בבונזו במקום בפכסמים המיועדים עבורם?


בונזו מנצח על מקהלת כלבלבים.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.