בחינת כדאיות העימות המלחמתי עבור עזה וישראל על פי תורת המשחקים

08/04/2011 ב- 11:07 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על בחינת כדאיות העימות המלחמתי עבור עזה וישראל על פי תורת המשחקים
תגים:

עם פרוץ האינתיפאדה השנייה החלו הפלשתינים תושבי עזה לירות פצצות מרגמה לעבר ישראל. לאחר מכן נורו לפרקים גם רקטות מתוצרת עצמית. כתגובה להפגזה הממושכת, פתחו כוחות ההגנה של ישראל, בחנוכה תשמ"ט, במתקפה כוללת נגד עזה, וסיימוה רק לאחר שהובטח כי הפלשתינים איבדו את רצונם לירות. בצאתה מרצועת עזה איימה ישראל כי תחזור לשם במלוא עוזה, אם ישובו הפלשתינים ויירו רקטות לעבר שטחה. בחלוף שנתיים ומחצה התחדש הירי המאורגן לעבר ישראל, וצה"ל מאיים בתגובה להפציץ את עזה בעוצמה רבה ולכבוש מחדש חלקים נרחבים ברצועה, כדי להשתיק את משגרי הרקטות.

את הסיטואציה הנוכחית ניתן לבחון באמצעות תורת המשחקים. תורה זו הינה ענף מתמטי המנתח מצבים של עימותים ושיתופי פעולה בין מקבלי החלטות בעלי רצונות שונים, כשכל אחד מן הצדדים שואף לנצח ורוצה להגיע לרווח מקסימלי. כזהו המצב המתעורר בעימות מלחמתי. חקירה של משחק המלחמה מתאפשרת על ידי הפשטת מורכבותו למודל, ולפיו ניתן להצביע על דרכי פעולה מומלצות או לזהות את דרכי הפעולה הצפויות של המשתתפים. לניבוי נכון של התנהגות המשתתפים בעימות מלחמתי ישנה חשיבות מעשית רבה.

לאחר חידוש הירי המאורגן מעזה לעבר ישראל, צריכות שתיהן לקבל החלטה מה תהא דרך הפעולה של כל אחת מהן בימים הקרובים. בידי עזה ישנו ארסנל מרשים של אמצעי לחימה שהוברח אליה, אך היא תוכל לעשות בו שימוש מסיבי רק אם לא ישהו מעל קני הרקטות כלי-טיס רבים של ישראל, אחרת תחוסלנה מרבית חוליות השיגור מבעוד מועד. לעומת זאת, צה"ל מסוגל להכריע את עזה בכל פרק זמן שירצה, אך לבחירת העיתוי ישנה משמעות עבור הפלשתינים, כי עלול הוא לסכל את כוונותיהם ההתקפיות.

בפני עזה ניצבות שלוש אפשרויות:

1. פתיחת מתקפת פתע מלאה על היישובים הישראליים.

2. המשך ירי תלול מסלול אקראי אל שטחי ישראל.

3. היענות ללחץ הבינלאומי המופעל עליה והפסקת הירי לעבר ישראל.

בפני ישראל ניצבות שתי אפשרויות:

1. מימוש התחייבותה למתקפה כוללת על עזה עקב ירי הרקטות לעברה.

2. המשך האיומים בפתיחת מתקפה כוללת, אך הימנעות מכך עד שעזה תתקוף ביוזמתה ובמלוא עוצמתה, ואז לא תהא לישראל ברירה אלא להגיב בחריפות. במילים אחרות, תהא השלמה עם הירי האקראי אל שטחה, או ציפייה שהלחץ הבינלאומי הגובר על עזה יפעל לטובתה.

העדפותיה של עזה:

1. אם ישראל ועזה בוחרות כל אחת שלא לפתוח ראשונה במתקפה מלאה, אזי תימנע המלחמה ביניהן. לפיכך, מוטב לעזה להמשיך ולהפגין את כוחה ולירות מדי פעם רקטות לעבר ישראל.

2. אם ישראל ועזה בוחרות כל אחת שלא לפתוח ראשונה במתקפה מלאה, אזי תימנע המלחמה ביניהן. לפיכך, מצבה של עזה יהיה פחות טוב, אם כמענה ללחץ הבינלאומי היא תסכים להפסיק לחלוטין את ירי הרקטות לעבר ישראל.

3. אם המלחמה היא בלתי נמנעת, מצבה של עזה יהיה אופטימלי אם היא תפתח במתקפת פתע מלאה, בעוד ישראל ממתינה להתפתחויות.

4. אם המלחמה היא בלתי נמנעת, ועזה מחליטה לפתוח במתקפת פתע מלאה, מצבה יהיה פחות טוב אם בו-זמנית גם ישראל תחליט לפתוח במתקפה כוללת נגדה.

5. אם המלחמה היא בלתי נמנעת, מצבה של עזה יהיה גרוע אם תמתין עד שישראל תפתח במתקפה כוללת נגדה.

6. אם המלחמה היא בלתי נמנעת, מצבה של עזה יהיה הגרוע ביותר אם היא איננה מעוניינת בעימות מלחמתי כעת, בעוד ישראל עומדת לפתוח במתקפה כוללת נגדה.

העדפותיה של ישראל:

1. אם עזה עומדת לפתוח במתקפת פתע מלאה, מוטב לישראל לפתוח במתקפה כוללת ביוזמתה, כדי להשתיק בבת אחת את מקורות שיגור הרקטות.

2. המצב הגרוע ביותר עבור ישראל אם היא תמתין להתפתחויות, בעוד עזה פותחת במתקפת פתע מלאה.

3. אילו עזה מתכוונת להמשיך מדי פעם בירי תלול מסלול לעבר ישראל, אך לא לפתוח במתקפת פתע מלאה, מוטב לישראל לפתוח במתקפה כוללת מיוזמתה. אלמלא תעשה כן, ייפגע כוח ההרתעה שלה, מפני שהצהירה מראש כי הפגזה מחודשת עליה היא עילה למלחמה.

4. אילו מתכוונת עזה לחדול מן הירי לעבר ישראל בעוד זמן-מה, מוטב לישראל להימנע מן המלחמה ומהשלכותיה. במקרה כזה, האיום הישראלי לפתוח במלחמה מצטייר כאפקטיבי וההרתעה הישראלית אינה נפגעת. מתקפה כוללת מצד ישראל נגד עזה, כשהיא יכולה לשמור על האינטרסים שלה גם ללא מלחמה, הוא מצב גרוע עבורה.

על מנת לייצג במטריצת משחק את ההעדפות שתארו לעיל, נזקקים אנו לחמישה תשלומים שונים, כך שתוצאה שהיא עדיפה בעיני ישראל או עזה תיוצג על ידי תשלום גבוה יותר:

ניתן להיווכח כי עבור עזה, האסטרטגיה של "כניעה ללחץ הבינלאומי והפסקת ירי הרקטות לאלתר" נשלטת חזק על ידי האסטרטגיה של "המשך ירי תלול מסלול לפרקים". על כן, נמחק אותה:

עתה ניתן להיווכח כי עבור ישראל, האסטרטגיה של "איום במתקפה כוללת" נשלטת חזק על ידי האסטרטגיה של "פתיחה במתקפה כוללת". על כן, נמחק אותה:

עתה ניתן להיווכח כי עבור עזה, האסטרטגיה של "המשך ירי תלול מסלול לפרקים" נשלטת חזק על ידי האסטרטגיה "פתיחה במתקפת פתע מלאה". על כן, נמחק אותה:

כפי שניתן להיווכח, אפוא, מוטב לשני הצדדים לפתוח מיד במלחמה, כל אחת מיוזמתה. על ישראל לעשות זאת כדי למקסם את ניצחונה על עזה ולמנוע פגיעות ברכוש ובנפש ככל האפשר. על עזה לעשות זאת כדי להמעיט ככל האפשר בגודל ניצחונה של ישראל על ידי פגיעה בה ברכוש ובנפש.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.