מדוע מתרחבים אישוני האשה בנוכחות אהוביה?

15/03/2011 ב- 16:17 | פורסם בהספרייה המדעית | סגור לתגובות על מדוע מתרחבים אישוני האשה בנוכחות אהוביה?

אחת התופעות ששמתי לב אליה במשך חיי היתה נטולת פשר: נשים שהתבוננו בי מקרוב תמיד כיווצו את אישוניהן בראותן אותי. שאלתין מתוך סקרנות האם אור היום בוהק מדי, והן היו פוטרות אותי בתשובה כנה – על מה אתה מדבר, היום מעונן. ואכן, עבים קודרים כיסו את השמיים ואישוניהן הלכו ונעשו זעירים יותר ויותר. אולי זאת בעיית רואי, תהיתי לתומי, ולא שיתפתי אותן במחשבותיי.

למרבה הגורל השליו, לא היתה לי הזדמנות שניה לחקור את טיב עיניהן. לרוב היו מודיעות כעבור זמן קצר כי הספיק להן. אולי תתקשרנה, אולי לא. רק בחלוף השנים נתבהרה הסוגיה עד תומה. בעודי מטלפן למכווצת האישונים האחרונה, נחו עיניי על ספר לימוד, ושם מצאתי את התגלית המופלאה של ימיי. בעצם, היתה זאת תגליתו של אקהארד הס.

האתולוג הגרמני-אמריקני גילה זאת במקרה. לפי המסופר, השתרע הס על מיטתו בשעת ערב מאוחרת, ואשתו שבאה לקראתו השגיחה כי בניגוד ללילות הקודמים שבהם החלו עפעפיו להיסגר מחמת העייפות, הרי שהפעם נפקחו כליל עיניו ואף התרחבו אישוניו. ברגעים ההם התבונן בתצלומים נהדרים של חיות בר במקומות חיותן. לשמע הערתה המחכימה, אורו עיניו, וכבר למחרת החל אקהארד הס (Eckhard Hess) לחקור את הנסיבות אשר לפיהן מגיבים האישונים.

בספרו 'עין חושפת סוד' (The tell-tale eye) הוא מדווח על אחד הניסויים המעניינים שערך. בשנת 1964 התמודדו לנשיאות ארצות הברית הנשיא לינדון ג'ונסון מטעם המפלגה הדמוקרטית, והסנטור בארי גולדו'וטר מטעם המפלגה הרפובליקנית. באוניברסיטת שיקגו, בה כיהן הס, יצא לו לגולדו'וטר שם רע במיוחד. האווירה בקמפוס היתה ליברלית מדי, ומי שתמך בליבו במועמד השמרן, החניק את דעתו ולא העז לחשוף אותה בפני חבריו. רק שאלונים אנונימיים יכלו להצביע על המגמות המסתמנות בקרב הסטודנטים. הס החליט לבדוק אותן בדרך מקורית משלו: הוא הציב בפני תלמידיו תצלום של הנשיא הדמוקרטי, ומנגד תצלום של הסנטור הרפובליקני, וצילם את תגובת אישוניהם. למרבה ההפתעה, כשליש מהם הרחיבו את האישונים בראותם את האיש השנוא עליהם לכאורה. אחר כך התברר לו כי בסתר ליבם גילו אהדה לעמדות הקיצוניות שהלה השמיע בנאומיו.

בדרך זו נחשף דבר קיומו של מנגנון בלתי רצוני המווסת את גודל אישון העין בהתאם לתחושותיו של המתבונן. אם זהו דבר מעניין ומושך יתרחב האישון, ואם זהו דבר מאוס ודוחה הוא יתכווץ. שינוי גודל האישון מסגיר את האמת על אודות תגובתו כלפי האובייקט מבלי שיוכל להסתירה. הניסוי הזה מצטרף למחקרים אחרים שבחנו את שפת הגוף האנושית, ומצאו כי במקרים רבים היא סותרת את המסר הלשוני. כך למשל, גם כשהאדם מתכחש לפחדיו ומצהיר שאינו ירא, גופו ממשיך לשגר אותות בלתי רצוניים המסגירים את חרדתו. הס הראה כי ביטוי חיצוני לאמת השוכנת בנפש משתקף אפילו בעיניים.

חקירותיו של הס הביאו לגילויים חדשים. כשבדק את שינוי גודל האישון בזמן פתירת בעיות אריתמטיות, הוא מצא כי האישונים הולכים ומתרחבים ככל שהבעיה מתבררת כקשה ומסובכת, עד לנקודה שבה היא נפתרת, ואז שבים האישונים לגודלם הרגיל. אחר כך פנה לבחון באילו נסיבות נוספות הללו מתרחבים. הוא הציג תצלום של תינוק בפני נשים ומצא כי אישוניהן התרחבו למראהו, אולם אישוני הזכרים לא התפשטו כל עיקר בהזדמנות זו.

כשהוא מצויד בהבדל זה בין תגובות הזוויגים לאותה תמונה, המשיך הס ובחר להראות באקראי תמונה של אשה מעורטלת בפני הסטודנטים. זו לא עוררה שום תגובה בתוך האישון הנקבי, אך הציתה שפע של תגובות אצל הגברים. בה בשעה הוא גילה כצפוי, כי תצלום של זכר במערומיו מעורר תגובות הפוכות.

עתה הציג הס לקבוצת גברים שתי תמונות של בחורה שהיו זהות, להוציא פרט אחד. בתמונה הראשונה דויתו אישוניה כדי שייראו רחבים יותר. כשבדק את אישוניהם של הגברים, נתברר כי אלה התרחבו במידה ניכרת כשצפו בתמונה הראשונה, לעומת התמונה הבאה אחריה. הס שאלם האם הבחינו בהבדל כלשהו בין שתי התמונות. רובם השיבו בשלילה. המעטים שסברו כי קיים הבדל, טענו כי בתמונה הראשונה נראתה הבחורה מושכת במידה רבה יותר. אף אחד מהם לא הבחין בשינוי שבוצע בגודל האישונים.

בשלב הבא נבדקו נשים שבפניהן הוצגו תצלומים של גברים שונים. בכל פעם שנמשכו לאחד מהם, על פי הצהרתן, נמצא כי אישוניהן התרחבו במידה רבה. כך נתברר היחס כי למראהו של גבר מושך מתרחבים אישוני האשה באופן בלתי רצוני, ובתגובה להתפשטותם, מתרחבים גם אישוני הגבר המביט אליה.

מכאן ניתן ללמוד כי אשה הפוגשת גבר שמעורר בה התעניינות מינית, מאותתת לו באופן בלתי מודע על כוונותיה, באמצעות הרחבת אישוניה, במטרה לשחרר אצלו את הדחף הזכרי, כדי שישתלט על תודעתו ויביא אותו להתעניין בה באופן פעיל. הנה, למרות שהאדם רכש שפה קולית מתוחכמת למדי, ממשיך הגוף האנושי לחשוף סימנים חיצוניים לתחושותיו הפנימיות, ובאופן אינסטינקטיבי גם איננו יכולים להימנע מלהגיב על איתותים אלה אצל הזולת.

ראו גם:

האם המראה החיצוני מושפע מתכונות האופי שלנו?

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: