האלוף יעקב עמידרור עושה זנגה זנגה ליומון 'הארץ'

05/03/2011 ב- 10:53 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על האלוף יעקב עמידרור עושה זנגה זנגה ליומון 'הארץ'

בשבת שעברה נדהמתי לקרוא את דבריו של יוסי ורטר, כתב 'הארץ' לענייני רכילויות פוליטיות. ורטר תוהה כיצד ינהל ראש הממשלה משברים בסוף השבוע, בלשכתו ההולכת ונהיית דתית?

ורטר מסביר בשפה פשוטה מה יקרה אם אכן יתמנה האלוף (מיל') יעקב עמידרור לראש המועצה לביטחון לאומי, במקום ד"ר עוזי ארד הפורש, ויצטרף אף הוא ללשכת ראש הממשלה: תיווצר תופעה יוצאת דופן, אולי אפילו חסרת תקדים, בלשכה לדורותיה. ארבעה מתוך שבעת הפקידים הבכירים שעובדים בצמוד ובקשר שוטף לראש הממשלה יהיו חובשי כיפות ושומרי שבת: שפר, אשל, היועץ המדיני רון דרמר ועמידרור. שלושת הנותרים: המזכיר הצבאי האלוף יוחנן לוקר, מזכיר הממשלה עו"ד צבי האוזר ויועץ התקשורת שמרלינג, הם חילונים, תודה לאל.

האם "יעלה על הדעת" כפי שנהוג לומר, שבמדינת ישראל, במזרח התיכון שאין בו רגע דל, ראש ממשלה יהיה מנוע משיחה עם יועצו המדיני, עם ראש הסגל שלו ועם יועצו לביטחון לאומי, החל מכניסת השבת ועד צאתה? מה קורה למשל כשבמצרים מתחלף השלטון בוויקנד? האם נתניהו מחכה להופעת הכוכבים הראשונים בשמי השבת לפני שהוא פותח בסבב התייעצויות טלפוניות עם יועציו המדיניים, או שמבחינתו מדובר בפיקוח נפש שבגינו מותר להטריד את הסטאף? האם שומרי השבת בכלל יודעים מה קורה בעולם באותן שעות? הרי אסור להם לצפות בטלוויזיה, לגלוש באינטרנט או להאזין לרדיו. האם הגיוני שראש הממשלה הוא זה שמעדכן מדי מוצאי שבת את יועציו המדיניים באירועים שהתרחשו בזירה הבינלאומית והאזורית ב-25 השעות בהן הם היו מנותקים מן העולם? לא. זה לא הגיוני. אך זה לא הדבר היחיד שאינו הגיוני בלשכה הזו.

נדהמתי משלוש סיבות:

א. שלילת מינויו של פלוני לתפקיד בכיר בלשכת ראש הממשלה רק בגלל היותו יהודי דתי הינה אפליה חמורה. האם ורטר מודע לה או שמא איבתו לחובשי הכיפות מעוורת את דעתו?

ב. עם ישראל שומר את יום השבת לקדשו כבר אלפי שנים, ועודו משגשג, בגלל התרת איסור מוכרת וידועה: פיקוח נפש דוחה שבת. ומה חושב לו ורטר, שנושאי משרות רמות בקרבת ראש הממשלה מבלים יומם ולילה בבית הכנסת רחמנא לצלן, ורק מתפללים לשלום ישראל, במקום לעשות את מלאכתם ולתת עצות לבוס כשזה מבקש?

ג. יעקב עמידרור נשא דרגות אלוף בצבא ההגנה לישראל. זאת אומרת, במשך עשרות שנים האיש לא הצליח, אלא לפרקים נדירים, לשמור את השבת כהלכתה, מפני שהדבר הוא כמעט בלתי אפשרי. האם ורטר כבר יודע כי שיעור ניכר מן הלוחמים העבריים הם חובשי כיפה, ורק מפני שאינם מסוגלים לכבד את מצוות השבת במלואן הוא עדיין חי ונושם בארץ הזאת, ויכול לכתוב את הבליו?

הבוקר אני קורא בעיתון 'ישראל היום' את התייחסותו של יעקב עמידרור לתהיותיו המשונות של יוסי ורטר:

במוסף הפוליטי של 'הארץ' נערכה ספירה של מספר חובשי הכיפות בלשכת ראש הממשלה לנוכח האפשרות שאגיע לתפקיד. כאילו כיפתו של אדם כמו צבע עורו היא בעלת משמעות במילוי התפקידים השונים. כדי להסתיר את הניחוח הגזעני העולה מן הספירה טען העיתון כאילו אנשים אלה, חובשי הכיפות הסרוגות ושומרי השבת, מנותקים מן העולם במהלכה ובכך נפגע תפקודה הראוי של הלשכה לשעות רבות.

הטיעון הזה פרימיטיבי במידה שלא תיאמן. יותר מזה הוא מעליב. שירתתי בצבא 36 שנה, במהלכן הייתי קצין המודיעין של פיקוד הצפון, ראש חטיבת המחקר באמ"ן והמזכיר הצבאי לשר הביטחון. כמעט 10 שנים בתפקידים שאין בהם יום ואין בהם לילה. לא היה אפילו מקרה אחד שבו לא הייתי זמין בשבת חג או מועד. עשרות שבתות עשיתי בכל מיני מקומות שבהם צריך הייתי להיות נוכח לצורך ביצוע תפקידי. איני מזכיר את תקופת היותי חייל בצנחנים במלחמה במארבים ובביטחון השוטף, אלא דווקא את השירות כקצין בכיר שיכול לקבל החלטות בעצמו באווירה דומה לאווירה הצפויה בלשכת ראש הממשלה.

האמירה כאילו הצטרפותי לקבוצה העוזרת לראש הממשלה תפריע להשגת המשימות בגלל שאני שומר שבת היא עלבון לאינטליגנציה, בעולם שבו חלק ניכר מהקצונה הזוטרה ביחידות הקרביות היא שומרת שבת קפדנית כמו גם קצינים בכירים בכל התפקידים. הטיעונים חסרי הבסיס הללו הם רק כיסוי לאמת המצערת של אנטישמיות יהודית. 'הארץ' במסעו האישי נגדי ונגד חובשי הכיפות הסרוגות בתפקידים הבכירים חרג מגבולות הוויכוח בחברה הישראלית. זהו ניסיון לתקוף באופן גס ובוטה ולפגוע בכל מי שאינו חושב כמוהו או סתם חובש כיפה.

השבת, מתברר גם כי יוסי ורטר מתקפל לתוך עצמו כמו שבלול חרד. אומנם הוא מסרב להתנצל ויורה תירוצים לכל עבר, אך בסופו של דבר מודה כי כתב שטויות במקום לבדוק אם ידיעותיו היו נכונות:

בשבוע שעבר הועלתה במדור זה השאלה אם ריבוי חובשי הכיפה בלשכת ראש הממשלה אינו מקשה על תפקודה בשבתות; אם העובדה שיועציו המדיניים של ראש הממשלה מנותקים מתקשורת החל מכניסת השבת ועד צאתה, אינה פוגמת בעבודת הלשכה. המניע לכתיבת קטע זה היה מינויו המסתמן של האלוף (מיל') יעקב עמידרור ליועץ לביטחון לאומי, במקום עוזי ארד שפרש. לפני שבוע המינוי נראה ודאי וגם בשעת כתיבת שורות אלה, בבוקר יום חמישי, הוא לא ירד מהפרק.

מובן שבדברים שנכתבו לא היתה כל כוונה לפסול פקידים דתיים לתפקיד כלשהו. בבוקר יום שישי התקשר לכותב שורות אלה בכיר בלשכת ראש הממשלה. הוא סיפר כי בבתיהם של הפקידים שומרי השבת מותקן טלפון מיוחד, שנקרא "שבתפון". זהו טלפון שהומצא במכון "צומת" (צוות מדע ותורה) שמפתח פתרונות טכנולוגיים לשומרי שבת. מנגנון מיוחד שהותקן בטלפון מאפשר למי שרוצה לחייג באמצעותו לא לחלל שבת.

מספריהם של הטלפונים הנמצאים בבתי יועציו הדתיים של נתניהו מופקדים בידי מתי מעט. לכן שכשהטלפון הזה מצלצל, הפקיד מניח שמעברו השני ממתין ראש הממשלה או איש מטעמו. הבכיר הבהיר שכל הפקידים הדתיים משוחחים בשבתות עם ראש הממשלה ובינם לבין עצמם, ככל שהדבר נדרש, כך שהכל בשליטה. כולם מחוברים.

עדכון ראשון (28.3.2011) בעקבות הבשורה אודות יורם כהן, אני מניח כי לאחר מינויו של ראש שב"כ חובש כיפה בקרוב, יוסי ורטר יתקשה עוד יותר לישון בלילות שבת.

עדכון שני (27.5.2011) יוסי ורטר נותר בלתי רגוע. אלה הדברים שכתב לאחר נאומו של ראש הממשלה בקונגרס האמריקני: התמונה שפירסמה לשכת ראש הממשלה מתוככי הבלייר האוס – בית ההארחה הרשמי של הבית הלבן – אמרה הכל. נתניהו בחברת יועציו, אנשי הסוד, הלחשנים, מנסחי הנאומים וניירות העמדה, בני המזל שזוכים להיות האחרונים לזרוק לו מלה לפני שהוא יוצא לקרב. מי שהאמין וכתב והטיף וניסה לשכנע שנתניהו עומד להדהים את העולם ביוזמה מדינית מרחיקת לכת, פשוט לא טרח להתבונן בחבורה שסביבו.  הסיכוי שמי שמקיף עצמו בחומה בצורה של מפד"לניקים בדימוס, שמרנים, ניאו-רפובליקאים ואידיאולוגים של הימין, יהפוך למנחם בגין של המאה ה-21, זהה לסיכוי שטוני סופרנו ינצל את הכפופים לו למעשי צדקה וחסד ועזרה לקהילה.

עדכון שלישי (13.12.2015) – המפכ"ל הנכנס הינו חובש כיפה, וראש המוסד המיועד הוא שומר מצוות. יש רק לקוות שנחה דעתו של ורטר עליו בשנים החולפות.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: