הממציא הכי מזיק בהיסטוריה

21/01/2011 ב- 06:02 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם | סגור לתגובות על הממציא הכי מזיק בהיסטוריה

תומאס מידג'לי ג'וניור (Thomas Midgley) נולד בשנת 1889, כשבעולם התעופפו רק ציפורים ובלונים, ורכבות קיטור עוד לא החליפו את כרכרות הסוסים. הוא גדל והיה ולמהנדס מכונות בחברת ג'נרל מוטורס.

במהלך עבודתו גילה מידג'לי כי התרכובת הכימית שמופקת מעופרת ושמה טטרא-אתיל – (CH3CH2)Pb4 – מונעת את התופעה השגורה בלשוננו כ"איחור בהצתה". יצרני המכוניות, בשיתוף פעולה עם חברות הדלק, החלו, אפוא, להתאים את מנועי הבעירה הפנימית לבנזין המועשר בעופרת. בעקבות התרחבות תפוצת כלי הרכב, נתברר כי התגלית הזאת היא הרסנית. הזיהום הסביבתי והנזקים הבריאותיים שנלוו לו הביאו את כל הממשלות בתבל לאסור את השימוש בתרכובת המסוכנת. מידג'לי עצמו סבל תקופה ארוכה מהרעלת עופרת, ולא היתה זאת הפעם האחרונה שאחת מהמצאותיו פוגעת בו באופן אישי.

מידג'לי ברוך הכישרונות המשיך בסדרת תגליותיו. בתקופה ההיא נהגו להפעיל את המקררים באמצעות גזים נפיצים. מדי פעם התרחשו אפילו אסונות בגלל השימוש המסוכן. והנה פיתח מידג'לי את גז הפריאון (CClF2) שנתברר כתחליף מצוין עבור המקרר. מידג'לי גם לא היסס להדגים עד כמה בטוח השימוש בגז המופלא: הוא שאף אותו אל קרבו ונשף אותו לעבר להבה סמוכה. הפלא ופלא, אף פיצוץ לא נשמע ולא נראה.

אלא שלא כל העובדות היו ידועות בשעתו. מאז ועד היום הוכח כי פריאון הורס בשיטתיות את שכבת האוזון. הוא הגורם העיקרי ליצירת אותם "חורים" נודעים, שדרכם נכנסות אלינו קרני השמש העל-סגוליות והמסרטנות, במקום שתיספגנה באטמוספרה. כיום הולך וגובר האיסור בשימוש הפריאון, הן במערכות קירור והן בתכשירי ספריי למיניהם.

מידג'לי חובב ההמצאות והפטנטים לא הספיק ליהנות מן הכיבודים הרבים אשר להם זכה בחייו. למזלו הרע, הוא חלה בפוליו ושתי רגליו נעשו משותקות. אולם לא איש כמותו ייכנע לגורל האכזר. בכוח דמיונו ומחשבותיו הוא גמר אומר לבנות לעצמו מתקן משוכלל, שישא את גופו מן המיטה מדי בוקר. ממון לשלם עבור מטפליו לא היה חסר, אבל הרצון להוכיח שכוחו עדיין בשכלו, לאחר שעזב את מותניו, גבר על כל אפשרות אחרת. וכך, בשנת 1944, בהיותו בן 55, נחנק מידג'לי למוות, בשעה שחבלים וגלגלות הסתבכו אלה באלה, כשביקש להרים את עצמו מן המיטה.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: