יש צדק בדבריו של ד"ר יוסי ביילין

06/01/2011 ב- 19:28 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על יש צדק בדבריו של ד"ר יוסי ביילין
תגים: , , ,

ד"ר יוסי ביילין מעולם לא היה פודל של אף אחד. הוא הרוטוויילר של הפוליטיקה והמדיניות הישראלית. תמיד הסתער קדימה כארי ללא חת. אף פעם לא נרתע מלחתור כנגד זרמים חזקים. כל התבטאויותיו ורעיונותיו מנומקים בהגיון צרוף. אם זהו פודל, אז אני זרזיר.

בצעירותי, בפעילותי במפלגת העבודה, הייתי מיודד עם בנו, גיל. עודני זוכר את היום ההוא, אחר הצהריים, לא הרחק מכיכר דיזינגוף, במשרדי 'נוער העבודה'. ישבתי בחדר עם ראובן לדיאנסקי, כיום עו"ד מתנועת 'תנו לחיות לחיות', ושוחחנו על תזמון תליית השלטים מעל גשרי תל-אביב, ואז הופיע גיל בדלת וביקש להירשם. אמרתי לו שיחפש את אריאל (הבן של מינה צמח). הוא זה שמטפל בחברים החדשים. גיל הודיע שאריאל שלח אותו אלינו. הוא הבן של יוסי ביילין. קפצנו על המציאה ואמרנו לו להביא את אביו אלינו.

עם גיל נפגשתי כמה פעמים בתקופת שירותי הצבאי, ואחר כך הלך ודעך הקשר. בשנות ה-90 הייתי פוגש אותו בכנסים של מפלגת העבודה. הוא היה נלווה לאביו, ואני הייתי מגיע יחד עם אמי, פעילה אף היא במפלגה. בהזדמנויות אלה היו לי חילופי שיחות עם ד"ר יוסי ביילין. תמיד התרשמתי מעומק דבריו, מהסתכלותו הרחק מעבר לאופק, ומן האומץ להביע את מחשבותיו. בכלליות, אני מחבב אנשים מקוריים ויצירתיים.

אחרי שנרצח יצחק רבין קראתי לשחרר לאלתר את יגאל עמיר. הכעיס אותי שרשויות המדינה שומרות עליו מכל משמר. רציתי לראותו ברחוב, סופג מדי יום מכות והשפלות אין סוף. במקום זאת, שמו אותו בחדר מוגן. אחר כך חוקקו חוק שימנע את שחרורו אי-פעם. ריבונו של עולם, מתי יהיה לי העונג לחבוט בצלעותיו כהוגן? מה שווה היא כל מסת השרירים שטיפח אלישע ידידי, אם איננו יכול להפליא ביגאל עמיר את מכותיו הנמרצות? איך יתכן כי רוצח ראש הממשלה הולך לישון כל לילה כשחוטמו אינו זב דם? איזה מן עונש הוא, עונש של מאסר עולם, לאיש שרצח תהליך שלום במו אקדחו, שהחריב תקוות של שני עמים ועולם ומלואו?

יקרא נא בבקשה, שכננו ב'רשימות' ובא כוחו של הנשיא, עו"ד אביגדור פלדמן, את הדברים: אם מר משה קצב, הנשיא האנס, יודה בכל ההאשמות שיוחסו לו ושנמצא בהן אשם, נבקש להטיל עליו עונש מאסר על תנאי. חלילה וחס, חנינה. בסוגיה זו אינני מסכים עם ד"ר יוסי ביילין שביקש לחנון אותו. האיש הפרוע הזה לא זכאי מחטא ולא זכאי לחנינה. אולם איזו הנאה זאת תהא כשיצטרך להופיע בפני משפחתו ובפני הציבור אחרי שיודה בקלונו בשידור חי, יתנצל בפני העם על מעשיו המחפירים, ויתחנן מכל ליבו לפצות את קרבנותיו. האין מחזה זה שווה די והותר על פני שלוש שנים בכלא מרווח?

אבקש לא לנפץ על גולגולתו קערות פלסטיק ולא להשליך לעבר עיניו כוסות נייר. די בכך שכל יום ויום בחייו ייאלץ להקשיב לעובר האורח התורן: התבייש לך נשיא המדינה, התבייש מר אנס! מנעמי הכלא אינם מגיעים לו. ראוי הוא שמעתה ועד מותו תתקיים משמרת מחאה קולנית של אזרחים אל מול ביתו. ראוי הוא, כפי שהמליץ מיודענו ההיסטוריון הר-סגור, שייקח מגבת אל חדר האמבטיה, וינסה לתלות את עצמו, אולם תמיד לפני שתיפח נשמתו, יבוא סיזיפוס וייחלץ אותו ממנעמי המוות. נותיר אותו בחיים, את עלוב הרוח ורוצח הנפשות הרכות.

לאחר שנברא אדם, רצח בנו קין את הבל אחיו. לפי ממצאי המאובנים חלפו מאות אלפי שנים מאז. הפרהיסטוריה ידעה לספר על כך, ושמע הדבר הגיע עד ימינו, ויתקיים כנראה עד קץ הימים. עונש ההיסטוריה ייפול גם על כתפיו של משה קצב. וכמו שבורא עולם הותיר אות על מצחו של קין כדי שמן הציבור יבוא עליו עונשו, מי אנו שנתווכח עם האל במרומים?

לנו, אזרחי מדינת ישראל, מגיע שמר משה קצב יתהלך בינינו, שלא יסתתר בין כתלי בניין סגור. יהיה הוא עדות מהלכת מה יעשה לאיש שהעם אינו חפץ ביקרו. בלי ביצים סרוחות, אך בהחלט עם נעיצות עיניים של נשים אל תוך מבטו. עיניים רושפות שתרדופנה אותו בחלומותיו, לא תרפינה ממנו גם בשנתו. אם יודה האנס, יביע חרטה עמוקה ויבקש תחנונים, לא נרשה שייכנס לכלא אפילו לא ליום אחד. לא מגיע לו כלא. העונש קל מדי.

דבר הקוראים: הבוקר פרסמתי רשימה קצרה על אודות יצירתו הידועה ביותר של חתן פרס נובל לספרות. אחד הקוראים המחוננים, נתן שמו, שאלני אם מיס פיגי היתה במקרה בקרבת מקום. חלפו יובלות מאז הצחיק אותי מייל בצורה שכזאת. חן חן לך, נתן.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.