האשה שהספיקה ללדת 365 ילדים בחייה

28/12/2010 ב- 16:46 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם | סגור לתגובות על האשה שהספיקה ללדת 365 ילדים בחייה

לא רבות ידוע כיום על אודות מרגרטה ואן הנברג (Margaretha van Henneberg), בתו של הרוזן ההולנדי פלוריס ה-4. היא נולדה בשנת 1234, וכבר בגיל 15 נישאה לרוזן הרמן ואן הנברג. כעבור שנה ילדה את בנם. משמת התינוק, הרוזנת מרגרטה שהיתה בעלת רגשות דתיים עזים, החלה לבלות את מרבית עיתותיה במנזר לוסדינן (Loosduinen). ביום שישי הטוב של שנת 1276 מתה הרוזנת ממחלה קשה. היא נקברה בכנסיית המנזר, אך מיקומו המדויק של קברה לא נודע. מקורות בני תקופתה לא ידעו לספר שום דבר יוצא דופן אודות חייה ואודות מיתתה.

ספרי רפואה שנתחברו במאה ה-17 על ידי מלומדים מכובדים, נהגו להזכיר לא אחת את הרוזנת מרגרטה ואן הנברג. כל מי שמעיין בהם משתומם לדעת כי יריעות הסיפור על אודות חייה הורחבו ללא לאות, במרוצת מאות השנים שחלפו מאז נפחה את נשמתה. הרוזנת האלמונית במותה, התעוררה לחיים בין הדפים, לבשה דמות חדשה, והפכה לאחת הדוגמאות המופלאות ביותר בכל תולדות המדע. אנו מוצאים אותה כמעט תמיד בפרק העוסק ברביית האשה. על מנת להוכיח את הרעיון כי אשה מסוגלת ללדת מספר אינסופי של ילדים, מוזכר המקרה המדהים של הרוזנת מרגרטה. כשרופא בן התקופה דיווח לתלמידיו כי השחלה יכולה להכיל מספר רב מאד של ביציות, הוא גם הוסיף כי ישנה בהחלט אפשרות ללדת 365 ילדים בהיריון אחד, בדיוק כפי שאירע לרוזנת מרגרטה.

המסמך המוקדם ביותר שמצוי בידינו, ומזכיר את המקרה המוזר של הרוזנת מרגרטה הוא מסוף המאה ה-14 (Tabula of Egmond). אנו קוראים שם כי במהלך חג הפסחא ילדה הרוזנת 365 בנים ובנות ואחר כך נפטרה יחד עימם. היא קבורה בלוסדינן ונמסרים פרטים מדויקים על מצבתה.

כותבי כרוניקות של ימי-הביניים הוסיפו פרטים מעניינים: באחד הימים הבחינה הרוזנת היהירה בקבצנית הנושאת תאומים. היא עצרה בדרך כדי להטיף לה על מוסרה הירוד, שכן היתה משוכנעת כי זוג התאומים מקורו באבות שונים. הקבצנית היתה אפוא נואפת בעיניה. הקבצנית הבוכייה שפניה הולבנו קראה לאלוהים שישמש עד הטוהר והתום שלה, וקיללה את הרוזנת שיום אחד תלד ילדים רבים כמספר הימים בשנה. אלוהים נענה לתפילות הקבצנית וכילה את זעמו ברוזנת בפסק דין מחריד. היא ילדה בבת אחת 365 ילדים וילדות. כולם בגודל עכברונים, אך צורתם אדם היתה. כל הבנים נקראו יאן וכל הבנות נקראו אליזבת. הם הוטבלו על ידי ההגמון של אוטרכט בשתי קערות גדולות, אך זמן קצר לאחר הטבילה נפטרו כל הילדים ביחד עם אמם.

במאה ה-16 היה מנזר לוסדינן למפורסם הודות לאגדת הרוזנת ו-365 ילדיה. נרמז לנו בכמה מקורות כי בעשורים הראשונים היה תלוי שלט עץ בקיר הכנסייה, מעל אחד מאגני המים אשר בהם הוטבלו המוני הצאצאים. בשנים האלה התפתח מנהגן של נשים מעוכבות-לידה להגיע אל המקום ולשטוף את בטנן במי הקערה, כדי לנסוך על עצמן את קסם הפוריות.

את האגדה שמע גם הנסיך פיליפ כשביקר במנזר בשנת 1549, אולם בימי המרד ההולנדי בראשות וילם השתקן נגד שלטונו, התבשר פיליפ ה-2, מלך ספרד בעת ההיא, כי הכנסייה נחרבה כליל. השנה היתה 1572. לאחר הרס המבנה לא נותר זכר מלוח העץ ומקערת המים.

בחלוף השנים הוקם המנזר מחדש, שופצו החורבות, והוא שויך אל הכנסייה הפרוטסטנטית. הכומר יעקובוס מורסיוס (Jacobus Meursius) רצה להחיות את האגדה, ושחזר את כליה. הוא תלה לוח עץ חדש על הקיר, התקין תחתיה שני אגנים עשויים נחושת שקנה בחנות בדלפט, ולעם לא היה אכפת. גם לאחר הרפורמציה, רבות היו הנשים שהגיעו אל לוסדינן כדי לטבול את ידיהן במים האגדתיים, בין אם ידעו כי הקערות אינן אותנטיות, ובין אם זה לא עניין אותן בכלל.

בעשור האחרון של המאה ה-16 נודע דבר האגדה באירופה כולה. ובמקום שיבקשו לתהות האם התופעה התרחשה בכלל, מעת זו ואילך החלו להתוות תיאוריות מופלאות כדי להסביר אותה. קורות הרוזנת ומאות ילדיה המשיכו לפעם בליבות הרופאים והנשים הנזקקות עוד מאתיים שנה, עד שיום בהיר אחד מישהו שאל: האם יתכן הדבר?

עתה, משידוע למדע ולהדיוטות כי אף יונקת אינה מסוגלת להמליט מספר עצום של צאצאים, יש לתת את הדעת לחלקה הראשון של האגדה: האם אשה מסוגלת ללדת תאומים משני אבות שונים? מסתבר כי הדבר הינו אפשרי, אם כי נדיר ביותר.

היום בצהרים התבשרנו כי בפולין נולד לאחרונה זוג תאומים לשני אבות שונים. האם שביקשה להתגרש מבעלה ותבעה דמי מזונות, ביצעה בדיקת אבהות לצאצאיה כדי להוכיח שהתעברה ממנו ולא מן המאהב שלה. מתוצאות הבדיקה התברר כי בעלה הוא אבי בנה, ואילו המאהב הוא אבי הבת. זאת אומרת, האשה הפולנייה נכנסה להריון משני גברים שונים. אירוע שכזה עשוי להתרחש רק אם נוצרות בשחלתה שתי ביציות, ואלה מופרות כל אחת בתורה בזמן קיום יחסי מין נפרדים.

ראו גם:

מארי טופט יולדת הארנבונים

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.