מארי טופט יולדת הארנבונים

28/12/2010 ב- 06:49 | פורסם במאחורי סינרה של ההיסטוריה | סגור לתגובות על מארי טופט יולדת הארנבונים
תגים:

מארי טופט (Mary Toft), אשתו בת ה-25 והמסורה של סוכן-נוסע הסוחר בבדים, הדהימה את אנגליה בשנת 1726. הריונה פסק בנסיבות בלתי טבעיות, ובמשך כמה יממות נפלו מרחמה איברים שונים ומשונים למראה. את כל זאת סיפרה לרופא מקומי בשם ג'ון הוו'ארד (John Howard), שסקרן היה לבחון את המקרה המוזר. הוא הגיע אל ביתה ומצא אותה נרגשת. לידה היו מונחים חלקי גוף, וכשבדק אותם גילה כי אינם שייכים למין האנושי. הוא תחקר את גברת טופט עד כמה שידו היתה משגת, ולבסוף הסיק באופן רשמי את הדברים שעלו בדעתו מלכתחילה: בצורה יוצאת דופן ובנסיבות כמעט פלאיות, הצליחה מארי טופט להמליט בטרם עת כמה בעלי חיים מוכרים; כנראה, ארנבונים. שבעה-עשר במספר, בסיכומו של דבר.

אין להתפלא כי שמע הידיעה נפוץ מיד ברבים והגיע גם לחצר המלך ג'ורג' ה-1. כולם התעניינו בפרשה המרתקת, ההמונים הנבערים ואנשי האצולה, צעירות עניות ונשים אמידות, אך במיוחד עשו כן בני המשפחה המלכותית. על מנת לוודא כי הסיפור אינו מפוקפק נשלחו מטעם המלך שני אישים מוסמכים לחקור את הראיות: הרופא הנודע נתנאל סט' אנדרה (Nathaniel St. André) והאסטרונום סמואל מולינקס (Samuel Molyneux). סט' אנדרה היה איש מדע יסודי. הוא הניח את ריאות הצאצא בקערת מים. משצפו אלה על פניהם, אישר כי היילוד הארנבוני הספיק לנשום את אוויר העולם. עוד כמה בדיקות מעין אלה הניחו את דעתו, ובדו"ח שהציג למלך רשם כי גברת טופט אכן הינה אמא לארנבונים.

המלך האנגלי היה מוקסם לחלוטין מן הממצאים והיה מוכן לקבלם לאשורם, אולם לאחר היוועצות נוספת החליט לשלוח את הרופא סיריאקוס אהלרס (Cyriacus Ahlers) על מנת שיבחן גם הוא את התופעה המוזרה ויאשש אותה. אהלרס היה איש מדע קפדן עוד יותר. הוא בדק את היולדת, בחן היטב את הארנבונים, ושוכנע לבסוף כי מדובר במתיחה. לראייה, כתב בדו"ח שלו, חלקי הגוף השונים נקרעו ממקומם באמצעות סכין ויד אדם. אולם, איש לא היה מוכן לקבל את פסיקתו הסופנית. ודאי שלא ג'ון הוו'ארד ונתנאל סט' אנדרה. הם תבעו ממנו לחזור בו ממסקנותיו, הן מפני שסברו כי טעות עשה באבחנותיו והן מפני שדבריו שמים את כישוריהם ללעג. בינתיים המליטה מארי טופט שני ארנבונים נוספים.

מארי טופט והארנבונים שלה הפכו לשיח היום במשך שבועות. סיפורה המדהים לא ירד מן הכותרות. אם מישהו התכחש לדברים, מיד הגיעו אליו שמועות על חתלתול שנולד אתמול לכפרית אדוקה, או על תינוקת עם רגלי זרזיר שיצאה לעולם בשבוע שעבר. שכנים שביקרו אצל גברת טופט ידעו לספר אודות ארנבון קטן, שמקפץ על המיטה ללא הרף ודורש לינוק חלב. נשים הרות מיהרו להיבדק ולהיוועץ ברופאיהן כדי שמקרה טופט לא ישוב גם אצלן. רופאים פנויים אחרים, שעיתותיהם היו בידם ניסו אף הם בהצלחה מרובה לבדוק את יולדת הארנבונים. כולם יצאו מביתה קורנים מאושר רב.

איש המדע ג'ון מובריי (John Maubray) אף היטיב להסביר את השתלשלות האירועים, וחיווה דעתו באומרו כי למרות שזאת תופעה נדירה, היא אינה אלא תופעה אנושית לגמרי. בנסיבות מסוימות מסוגלת האשה ללדת אפילו עכברים. הכול תלוי בחלומותיה ובמחשבותיה של האשה ההרה. אם מארי טופט אכלה ארנבונים בתקופת הריונה ולא חדלה מלהרהר אודותיהם, הרי זה הגיוני כי בבטנה יתפתחו לבסוף כמה מהם. לדבריו, בנסיבות שכאלה בלתי הגיוני אם הוולד היה אנושי. הסבריו גרמו לפאניקה. נשים הרות חדלו לאכול בעלי חיים, שמא תלד אחת מהן אפרוח, צלופח או גדי פועה. חלקן אף נמנעו מלהביט על חיות בכלל, שמא תבניתן הנצפית לעין תשפיע בדרך כלשהי על צורת העובר. חשש כבד יותר נסתמן: מה יהא על חיות המחמד? מישהו תהה בקול האם כלבת הציד האהובה עליו עלולה להמליט תינוקות אדם בדמות בעליה, אם תתבונן בו יתר על המידה. סיפור מצוץ מן האצבע דיווח על איש שכיסה את פניו במסכה בכל פעם שניגש אל סוסתו המעוברת, ולבסוף המליטה סייח עם פני המסכה. אכן, הידיעות המשונות זרמו מכל מקום ולכל עבר.

מארי טופט הובאה אל לונדון בצו המלך. איש כמעט לא פקפק בסיפורה. הדיוטות ואנשי מדע סבורים היו באמת ותמים, כי חוויותיה של אשה הרה מוטבעות ישירות על הילד שבבטנה. הכול נזכרו בתיאוריה נשכחת שהסבירה מומים מולדים: ילד עיוור מלידה קיבל את מומו בגלל שאמו יולדתו הביטה באיש עיוור במהלך הריונה. משום כך גם נאסר על נשים הרות להיכנס אל הקרקס ולצפות במופעים, שמא בעל חיים מפלצתי ישנה את העובר האנושי לחיה טורפת. מארי טופט עצמה שבה והזהירה נשים לבל תרדופנה בעצמן אחר ארנבונים בחצר ביתן. מיילדות מנוסות שבו וחזרו על המלצתה. ברם, לבסוף נכנעה טופט למסע הלחצים, וכשלא נמצאו כבר אנשים שלא האמינו לה, הודתה בתרמיתה. לאחר תקופת מאסר קצרה שוחררה, ואת הכלימה והבושה הותירה למומחים המהוללים שנשאו נאומים חוצבי להבות בעדה, וכילו את הדיו במאמריהם החריפים בזכותה. מארי טופט פשוטת העם, יצרה בכוח דמיונה מציאות שהפילה בפח את מרבית מדעניה הנחשבים של אנגליה באותם זמנים. ללא ספק, זוהי אחת המתיחות המוצלחות בדברי הימים.

ראו גם:

הגולגולת של איש פילטדאון
מתיחת הירח שהכתה את העולם
הקלות הבלתי נסבלת של פרסום מדעי
מחקר קבע: בעוד מאתיים שנה תיעלמנה הבלונדיניות
האשה שהספיקה ללדת 365 ילדים בחייה

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.