שיעור בצילום לעיתונאים מניפולטיביים

12/12/2010 ב- 21:49 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם | סגור לתגובות על שיעור בצילום לעיתונאים מניפולטיביים

בזמן מלחמת לבנון השנייה, סוכנות הידיעות 'רויטרס' פרסמה תמונה מאת צלם העיתונות הלבנוני עדנאן חאג' (Adnan Hajj) שהועסק אצלה. התמונה מתארת שני מוקדי הפצצת אוויר-קרקע. מומחים יוכלו להעריך כי מדובר בפצצות שמשקלן חצי טונה. הדיוטות עלולים לסבור כי בניינים רבים בביירות עולים בלהבות, וכי העיר מופצצת באופן חריג ובלתי מתקבל על הדעת. האמריקני צ'ארלס ג'ונסון (Charles Johnson) חשף את הזיוף. נתברר כי באמצעות תוכנה לעיבוד תצלומים הוסיף הצלם אפקט של עשן שחור וסמיך המיתמר מעל העיר. מטרת הזיוף היתה ליצור דרמה שקרית שתנגח את דעת הקהל העולמית בישראל ובחיל האוויר שלה. רויטרס התנצלה, ופרסמה תמונה שלטענתה היא התמונה המקורית שזויפה. לפי תמונה זו, היה מוקד יחיד של הפצצה אווירית, ועשן התאבך רק מעליה. אחרים סבורים כי התמונה המקורית שהציגה 'רויטרס' לא שימשה במלאכת הזיוף, אלא היה זה תצלום אחר, שבו לא נראו כל סימנים להתרחשותה של הפצצה אווירית.

בזמן מלחמת לבנון השנייה, סוכנות הידיעות 'רויטרס' פרסמה תמונה מאת צלם העיתונות הלבנוני עדנאן חאג' שהועסק אצלה. התמונה מתארת מטוס קרב ומאחוריו שלושה כדורי אש גדולים. מומחים יאמרו כי זהו מטוס F16, אך כדורי האש הרבים שבתמונה לא היו שם כשחלף המטוס. יאמרו הם כי אלה נורים להטיית טילי נ"מ וטילי אוויר-אוויר מונחי חום, שחיל האוויר הישראלי עושה בהם שימוש בעת גיחה מבצעית. הדיוטות עלולים לסבור כי הם רואים הפצצה מסיבית על העיר. אנונימי שנודע רק בשם עטו (Dr. Rusty Shackleford) חשף את הזיוף. נתברר כי באמצעות תוכנה לעיבוד תצלומים הוסיף הצלם שוב ושוב קטע מוגדל של תמונה שבה הופיע במקור רק נור יחיד. מטרת הזיוף היתה להעצים את מכונת התעמולה הערבית שהסיתה נגד ישראל וצבא ההגנה שלה. 'רויטרס' התנצלה.

בקיץ 2010, חידשו את השיחות הישירות ביניהם, יו"ר הרשות הפלשתינית וראש ממשלת ישראל. אל הטקס בבית הלבן שערך נשיא ארצות הברית, הוזמנו גם מלך ירדן ונשיא מצרים. סוכנות 'רויטרס' פרסמה תמונה מן הטקס. התמונה מתארת את ברק אובמה צועד בראש. משמאל לו ומעט מאחור פוסעים אבו מאזן ועבדאללה השני. מימין לו ומעט מאחור פוסעים בנימין נתניהו וחוסני מובארק. אל-אהראם, העיתון המצרי, שינה את היוצרות מנימוקי יוקרה לאומית: את חבורת המנהיגים מוביל הנשיא המצרי.

בסוף מאי 2010 השתלט כוח משימה מיוחד של שייטת 13 על האונייה הטורקית 'מרמרה', שנשאה עימה פעילים פרו-פלשתיניים, פורעים מקצועיים ואספקה שיועדה לנמל עזה. במהלך ההסתערות, הותקף כוח המשימה בכלי נשק קרים, וסיפון האונייה הפך לשדה קטל. סוכנות 'רויטרס' פרסמה תמונה שבה רואים התגוששות בין לוחם חיל-הים לבין נוסעי האונייה. כלי נשק למיניהם אינם מופיעים בה. בד בבד, פורסמה אותה התמונה בשלמותה באתר אינטרנט של פעילים טורקיים. בתמונה המלאה מופיעה סכין קומנדו בידו של אחד הנוסעים. נתברר כי 'רויטרס' ביצעה חיתוך של התמונה באמצעות תוכנת עיבוד, על מנת להעלים את הסכין מעיני הצופים. מטרת העיבוד היתה למנוע הצגתם של כלי הנשק אשר הופנו כלפי הכוח הישראלי. בדרך זאת, ביקשו לשמוט מידי ישראל את הטענה כי לא מדובר בפעילי שלום תמימים ופזורי דעת, אלא בציבור מאורגן של אנשים, שתכנן והתכונן להתקיף ביוזמתו את החיילים. ביסוס לכך נמצא בתמונה נוספת שאף בה בוצע חיתוך בכדי להסתיר את הסכין המצויה בידו של נוסע הספינה.

בינואר 2011 התקיים באיסטנבול סבב שיחות נוסף בסוגיית הפיתוח הגרעיני בין איראן לבין שש המעצמות – גרמניה וחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם. גם פרק זה במשא ומתן המתמשך לא הניב כל תוצאות, ואישים משני הצדדים הדנים בסוגיה נתבקשו למסור הצהרות. הצהרה משותפת כזו נישאה בפי קתרין אשטון, הממונה על קשרי החוץ באיחוד האירופי, ובפי סעיד ג'לילי, ראש הצוות האיראני לנושא הגרעין. עיתוני איראן שסיקרו את הפגישה בין השניים, לא היו מרוצים מן התצלום שהגיע לידיהם מאת סוכנות AFP. החולצה שלבשה אשטון נראתה בעיניהם חושפנית מדי, ועל מנת שהקוראים לא ייחשפו אליה, הגביהו העורכים הגראפיים את החולצה עד קצה צווארה.

ביולי 2008 ביצעו האיראנים ניסוי בטילים בליסטיים מדגם שיהאב 3. זרוע התקשורת של משמרות המהפכה מסרה לידי סוכנות הידיעות הצרפתית AFP תצלום מן הניסוי, וזה הופץ מיד בעולם כולו, כראיה לכך שהניסוי הצליח בשלמותו. מאוחר יותר הגיע לידי סוכנות הידיעות AP תצלום מאותו ניסוי, ובו נתברר כי רק שלושה טילים עזבו את כן השיגור. האיראנים שהתביישו בגלל עובדה זו, החליטו להונות את כלי התקשורת והוסיפו את הטיל הרביעי באמצעות תוכנה לעיבוד תצלומים.

באביב 2010, בשיאו של משבר דליפת הנפט במפרץ מכסיקו, פרסמה סוכנות 'רויטרס' תמונה שבה נראה שם הנשיא האמריקני ברק אובמה, ומימינו ניצבים נשיאת המחוז המקומי שרלוט רנדולף והאדמירל ממשמר החופים תד אלן. כמה ימים אחר כך פרסם המגזין 'אקונומיסט' בעמוד השער את אותה התמונה. הנשיא אובמה מופיע בה. השניים האחרים נעדרים. כפי הנראה, הכוונה היתה להציג את הנשיא האמריקני כאחראי לבדו, וללא שותפים, לאסון האקולוגי.

ב-2 במאי אחרי חצות יצא לדרך 'מבצע חנית נפטון' בהשתתפות צוות שש של יחידת 'אריות הים'. באישון לילה חצו ארבעה מסוקי בלאק-הוק של צבא ארצות הברית את הגבול בין אפגניסטן לפקיסטן, והנחיתו עשרים וארבעה לוחמי קומנדו במתחם מבוצר בעיר אבוטאבאד, כ-50 ק"מ צפונית לבירה איסלמבאד. בסיום הפשיטה שארכה 38 דקות בלבד, נודע לעולם כי אוסאמה בן לאדן נורה וחוסל. בזמן הזה שהו בכירי הממשל האמריקני בחדר המצב שבבית הלבן ועקבו בדריכות אחר ההתרחשויות. בתמונה שהופצה אחר כך נראתה הילרי קלינטון מעט מבועתת. לדבריה לא היה כך הדבר, והיא לא חשה בטוב עוד לפני כן. אולם, קוראי העיתון החרדי 'די צייטונג' היוצא לאור בניו-יורק לא נדרשו להתמודד עם סוגיית הבעתה. מטעמי צניעות נמחקה דמותה של הגברת קלינטון וכמו גם קלסתרונה של אודרי תומאסון, מנהלת מחלקה ללוחמה בטרור. בעקות חשיפת הפרשה ברבים הזדרז עורך העיתון להתנצל בפני מזכירת המדינה האמריקנית.

באתר הרשמי של מחוז הוילי בדרום-מזרח סין, פורסמה ביוני 2011 תמונה בה הופיעו שלושה אישים בכירים בשעה שבחנו מקרוב שיפוץ של כביש מקומי. כל מי שהביט בתמונה תהה מיד האם אותם אישים מרחפים מעל הכביש. לא חלף זמן רב עד שנתברר כי היא מזויפת, ולמעשה, עובדה מתוך שני תצלומים. מקץ כמה שעות כבר צצו ברשת האינטרנט עשרות גרסאות כיסוי יצירתיות, שבהן הופיעו שלושת האישים במקומות שונים ומשונים: בתקרית בה נגח זינאדין זידאן במרקו מטראצי במשחק הגמר של מונדיאל 2006; בירח לצד אסטרונאוטים אמריקניים; על פסל ישו הגואל שבעיר ריו דה ז'נירו; בחדר המצב שבבית הלבן בעת חיסולו של אוסאמה בן לאדן; ואפילו בזמן ריחוף של ממש מעל אותו כביש.

על רקע המחאות הגוברות נגד המשטר בתימן, פרסם עיתון במדינה תמונה מהפגנת תמיכה בשלטון שנתקיימה במרץ 2011. בתמונה נראים אנשים רבים אשר הגיעו להביע את תמיכתם בנשיא, עלי עבדאללה סלאח, אולם נתברר אחרי כן כי באמצעות תוכנה לעיבוד תצלומים שוכפלו חלקים מתוכה, כדי ליצור מראית-עין של הפגנה גדולה הרבה יותר.

בינואר 2012 הפגינו כרבבת בני-אדם ברחובות העיר תוניס כדי לגנות את הקיצוניות והאלימות. אולם לא די היה במספר הזה עבור העיתון 'המגרב' (Le Maghreb), מפני שבעמודו הראשי הציג תמונה מזויפת, שאחר כך נתברר כי שוכפלו חלקים מתוכה, כדי ליצור מראית-עין של הפגנה גדולה הרבה יותר.

ביולי 2011 פיטר בשאר אל-אסד את מושל חמה, בעקבות הפגנות שנערכו בעיר נגד המשטר. הנשיא הסורי מצא לו במהרה מחליף, אך השבעתו לא תועדה. על כן, החליט פלוני בסוכנות הידיעות הסורית לתקן את המציאות, ופרסם בכל זאת תמונה אשר בה נראה המושל הטרי בעת שנשבע אמונים לפני אסד. מומחים מן העיתון הבריטי 'גרדיאן' הבחינו בנקל שזוהי תמונה מזויפת, המורכבת משני תצלומים ששולבו יחדיו, כדי ליצור רושם כי שני האישים נמצאים באותו החדר. ניתן לשים לב כי הרצפה בצידה הימני של התמונה נראית עקומה. וכמו כן, שניהם אינם מתבוננים זה בזה.

לעיתונות היה ממי ללמוד. תעשיית השקרים פרנסה היטב גם את המשטר הסובייטי. ידועות דוגמאות רבות. הנה כמה מהן: כשנשא ולדימיר איליץ' לנין את נאומו המפורסם ב-5 במאי 1920, צולמו בקרבתו גם לאון טרוצקי ולב קמנייב. שניהם נמחקו מן התמונה מאוחר יותר, שניהם קיפחו את חייהם בדרך לא טבעית.

ביום השנה השני למהפכת אוקטובר חגגו בחברת לנין שלושה משותפיו להנהגה: לאון טרוצקי, לב קמנייב וארטמי קלטוב. שלושתם נמחקו מן התמונה מאוחר יותר.

ניקולאי יז'וב צולם על גדת תעלת מוסקבה בחברת יוסיף סטלין. לאחר הוצאתו להורג נמחקה דמותו מן התמונה.

ב-2 במאי 1945, במהלך הקרב על ברלין, צילם יבגני חאלדיי את חיילי הצבא האדום כשהם מניפים את הדגל הסובייטי מעל בניין הרייכסטאג. בתמונה המקורית מבצבצים שני שעונים על ידו של החייל שתמך במניף הדגל, שככל הנראה היו שלל ביזה. על מנת שלא לבייש את הצבא האדום רוטשה התמונה ואחד השעונים הועלם. התצלום שפורסם במגזין Ogonjok תשעה ימים לאחר ההנפה ב-13 במאי כבר כלל שינוי זה. בעיבוד נוסף, שהתבצע מאוחר יותר, הוסיף חאלדיי עשן לתצלום כדי להאדיר את הרושם.

 

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: