האופוסום של מריאן

30/05/2009 ב- 17:10 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם | סגור לתגובות על האופוסום של מריאן
תגים:

האיור הראשון של אופוסום כלשהו שצויר אי פעם, נעשה רק בתחילת המאה ה-18, כשחוקרת טבע וציירת נודעת מן העיר פרנקפורט, הואילה בטובה לציירו לכבוד אלבום הפרחים והחרקים של סורינאם. האיור הפשוט שבו מוצגים אמא אופוסומית בלוויית גוריה החמודים, הופיע רק בעמודו האחרון של האלבום. כדרכם של מאות אלבומי ציורים שיצאו לאור בעת ההיא, אף אחד לא ציפה כי מישהו ייתן עליו את הדעת אימתי שהוא. ברם, האיור מעשה ידיה של מריה סיבילה מריאן, הפך בן לילה לאחד הפופולריים בדפי ההיסטוריה, ולבטח למקור החיקויים הרב ביותר בתולדות התרבות האנושית עד אותם הימים. השפעתו היתה כה עצומה, עד כי היא ניכרת עד עצם היום הזה, ואיש אינו יכול עוד למחות את הרושם האדיר שהוא הותיר אחריו.

מריאן תיארה באיורה תנוחה טיפוסית לכאורה, של גורים האוחזים היטב בגבה של האם לבל ינשרו, וזנבותיהם שזורים בזנבה שלה ליתר ביטחון. עבור הצופים באיור היתה זו נחת הרוח האלוהית במלוא תפארתה. בטבע לא נצפתה לפני כן התנהגות מושלמת של דאגה אימהית, אשר כרוכה בקשר בל ינתק של ילדיה אליה. הדימויים הללו אומנם היו שגורים מאז ומתמיד בלשון האדם, אך תופעת הטבע היתה בלתי מוכרת לחלוטין.

בעקבות האיור, ואולי מוטב לומר בגלל הסטריאוטיפ, שטף את העולם מקצהו האחד לקצהו האחר, מבול של ציורים ורישומים שהציגו את התופעה באופוסומים, בכל החיות בעלי הזנבות ובכללן גם לטאות, ואפילו בגוזלי ציפורים הנאחזים באמם באמצעות כנפיהם, כדי שלא יצנחו מטה מענף רם. לא היה על פני תבל כולה מוזיאון שמכבד את עצמו, אשר לא הזמין ציורי בעלי חיים בתבנית , ובן מהרה אמצו אותה גם כל מפחלצי החיות בעולם. הביקוש לדגמים הללו רק הלך וגבר, עד שכבר היה מוסכם על הכול כי הדרישה החד-משמעית להשגתם, הפכה למגפה המונית.

לרוע המזל, הציגו הדגמים הללו הרהורי לב שאין להם אחיזה במציאות. שיתוף הפעולה מצד המוזיאונים לתולדות הטבע בארצות השונות, אך הוסיף על התחזקות המיתוס וגרם להגברת הפצתו. לאמיתו של דבר, אין זה ממנהגם של גורי האופוסום ללפות את זנב אמם באמצעות זנבותיהם כדי להיתמך על גבה. אולם, אנשים רבים באמריקה של ימינו, ששמעו את התיאור מהוריהם, ואלה מסבם ומסבתם, עדיין מספרים לילדיהם כי כשמסיירים עם אבא ואמא בקניון, צריך להחזיק להם את היד, כפי שגורי האופוסומית תופסים את זנבה כשהיא יוצאת עימם לטייל בשדה.

merian-opossum

לקריאה נוספת:

Maria Sibylla Merian – Metamorphosis insectorum Surinamensium. 1705.
Maurice Burton – Young animals. 1965. p. 177

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.