פילוסופיה בגרוש: 125-132

16/05/2009 ב- 21:43 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 125-132

הלקט השבעה-עשר של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

125. בראשית המאה ה-19, בעקבות הרפורמה החוקתית, הוחלט באנגליה לבטל רבים מן החוקים המשונים שנחקקו בארץ זו עוד בימי הביניים, אולם ניסיונות ההתאבדות נותרו בגדר פשע מסוכן בספר החוקים, והעונש שהוטל על מבצעיהם היה… מוות בתלייה. ההתרחשות המוזרה שאירעה בלונדון בשנת 1860 תוכל להבהיר עד כמה היה החטא ועונשו כה פרדוקסאלי: אדם ששיסף את גרונו שלו ניצל על ידי עוברי אורח, טופל במרפאה מקומית, וכשבקושי החלים מפצעיו הובא אחר כבוד לבית המשפט, שם הורשע ונגזרה עליו מיתה בתלייה. בשעה שנתלה נפתחו פצעי הגרון שלו מחדש, והוא הצליח לנשום דרך חור בקנה הנשימה. לפיכך, הורד העבריין מעמוד התלייה, ובמקום לולאת החבל הכושלת, חנק אותו התליין במו ידיו עד שנפח את נשמתו. חלפו ארבעים שנה עד ששונה החוק, משהוחלט לגזור שנתיים מאסר על כל ניסיון התאבדות. רק בשנת 1961 הכריז הפרלמנט האנגלי כי התאבדות כבר איננה פשע.

126. בתולדות המלחמות היתה לבלשנים תמיד תרומה חשובה. שירותי התרגום ופענוח הצפנים המבוססים על שפה זרה, היוו בדרך כלל מרכיב חיוני בהכרעת המערכה. הגדיל לעשות הבלשן הצרפתי ז'אן פייר רוסלו, שנודע כמייסד הפונטיקה הניסויית. הוא כה התעמק בתופעה הביולוגית של השמעת קול, עד שפיתח מכשיר חשמלי לרישום צלילים. במלחמת העולם הראשונה איתרו באמצעותו את התותחים הכבדים של הגרמנים, וחיסלום בהפגזה ישירה.

127. האימפריה העות'מאנית נודעה במנהגים האכזריים שהיוו את לחם חוקה. כך, למשל, נהגו להרוג את כל אחיו של הסולטאן מיד עם הכתרתו, כדי שאף אחד מהם לא יוכל להדיחו ביום מן הימים ולרשת את כס השלטון. בשנת 1610 הוחלט לנהוג בהם בצורה מעודנת יותר: במקום להוציא להורג את האחים האומללים, נהגו עימם בחמלה וכלאו אותם לכל שארית חייהם בעוון קרבת דם לשליט התורכי.

128. באחד ממסעותיו הגיע מארק טו'ין לעיירה קטנה באמריקה. בשעת צהריים מאוחרת נכנס למספרה מקומית וביקש להתגלח ולתקן את תספורתו. אתה ודאי אורח, התעניין הגלב. אכן, הודה טו'ין, זוהי לי הפעם הראשונה לבקר פה. מכל מקום, זהו עיתוי מצוין, אמר הגלב, כי הסופר מארק טו'ין עומד להרצות כאן הערב. אני משער שלבטח תלך להאזין לדבריו? אני משער שכן, ענה טו'ין. האם קנית כרטיס? שאלו הגלב. טרם עשיתי זאת, השיב טו'ין. חבל, אמר הגלב, כל הכרטיסים למקומות הישיבה כבר אזלו, ותצטרך להסתפק בעמידה. ט'וין השמיע אנחה קורעת לב ופלט: זה באמת מרגיז כל כך. תמיד יש לי מזל משונה שכזה, כי בכל פעם שהסופר הלז מרצה, אני נאלץ לעמוד.

129. בנו גוטנברג, הסיסמולוג הראשי במכון הטכנולוגי של קליפורניה, היה מדען פזור דעת. בשנת 1933, כשהגיע אלברט איינשטיין לבקרו, יצאו השניים לשוטט בגן ולשוחח על התנודות הפיסיקליות של רעשי אדמה. לפתע חדל איינשטיין להיות נינוח כמקודם, וכשהתפרצו אנשים רבים מן המבנה הסמוך, זעק אליהם גוטנברג בתמיהה: מה כבר קרה שכולכם רצים בבהלה? את אשר אירע מתארים ההיסטוריונים כרעידת האדמה הגדולה של לוס אנג'לס.

130. הציניקנים, שהתפארו כי אינם זקוקים למותרות, ביקשו לחיות את חייהם כדרך הכלבים ומכאן שמם בלועזית (קיניקנים). הם נהגו לצמח על ראשם שיער ארוך ופרוע כמנהג הפראים, לכסות את עורם בקרעי בד ישנים, ולשוטט בסמטאות אתונה עם חבית ריקה ששימשה אותם כמלונה בלילות. הידוע שבהם היה דיוגנס מסינופי, אותו פגש אלכסנדר מוקדון. השליט האדיר נרתע מן הדבקות בדרך החיים הקיצונית ושאל את בן שיחו מה יוכל לעשות למענו כדי להקל עליו. על הצעתו השיב דיוגנס: אולי יואיל כבודו לזוז מעט, כי מסתיר הוא את אור השמש. בוויכוח בינו לבין זנון מאליאה שכפר בממשותה של התנועה, קם דיוגנס ממקומו והתחיל לנוע בחלל החדר. עוד מספרים כי באחד מהפלגותיו נשבה דיוגנס על ידי שודדי הים. כשעמדו למכור אותו כעבד התעניינו לדעת לאיזו מלאכה הוא מוכשר. דיוגנס ענה להם כי הוא יודע רק לשלוט, על כן הציע שימכרוהו לאדם החפץ לקנות אדון לעצמו.

131. תנועת כדור הארץ סביב צירו היא המאפשרת את חילופי היום והלילה. אך אם ישנם עוד אנשים שסבורים כי השמש נעה סביב כדור הארץ ולא להיפך, מוטב שידעו כי היקפו של סיבוב כזה הוא 900 מיליון ק"מ בקירוב, ולכן, כדי שיתאפשרו חילופי היום והלילה, מוטל על השמש לנוע במהירות של 10500 ק"מ בשנייה, כלומר פי 350 ממהירות תנועת כדור הארץ סביב צירו, שאינה אלא כ-30 ק"מ בשנייה.

132. קיקרו, שסלד מכל שלטון של דיקטטורה, הפך ליריבו המושבע של יוליוס קיסר כשהלה מינה עצמו לקיסר רומא. בנימתו השנונה נהג המשפטן לבקר את מעשיו של קיסר, היו אשר היו. בכולם מצא פגם. כך, למשל, כשנפטר הקונסול מקאסימוס כמה שעות לפני שתמה כהונתו, נאלץ יוליוס קיסר למנות את רבילוס כמחליפו לאותן השעות שנשארו. לפי הנוהג שהיה מקובל אז, הלכו רבים לברכו, וקיקרו לא יכול היה להתאפק ואמר בסרקאזם האופייני רק לו: נזדרז ללכת, שמא יסיים האיש את כהונתו לפני שנבוא.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: