פילוסופיה בגרוש: 117-124

04/03/2009 ב- 14:52 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 117-124

הלקט הששה-עשר של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

117. בשנת 1819 העבירה אורוגוואי לרשותה של ברזיל שטח של 130 אלף קמ"ר, שהיווה יותר מארבעים אחוז משטחה. האורוגוואיים התאוו באותם ימים שגם בארצם יתנוסס אורו של איזשהו מגדלור לעבר הים. על כן בהסכם שחתמה עם ממשלת ברזיל, ויתרה ממשלת אורוגוואי על השטח, ובתמורה לכך יהא על הברזילאים לממן ולבנות בעבורם את המגדלור. הברזילאים, שהוטל עליהם להקים את המגדלור ועוד בכספם שלהם, לא היו כל כך מרוצים מן ההסכם "הרע", והתמהמהו במתכוון במימוש חלקם בעסקה. בניית המגדלור הושלמה רק כעבור תשע שנים. גובה המגדלור, אגב, הוא 7.5 מטר והוא עומד על גבעה נמוכה, כך שאפילו ממרחק קצר קשה להבחין בו מן הים.

118. הפלת עוברים היא סוגיה עתיקת יומין שעדיין מעסיקה תרבויות נאורות. ברומי, אשר אף היא נחשבה לנאורה, פתרו את הבעיה בדרך משונה: עד שבוע לאחר הלידה אפשר היה להמית את העולל הבלתי רצוי, מבלי שהדבר ייחשב לפשע. הרומאים אף נהגו להטיל מום ברכים הנולדים, על מנת שיקל עליהם לקבץ נדבות בהתבגרם.

119. הקיסר הרוסי אלכסנדר ה-1 מת מיתה חטופה בגיל 48 בשעת סיור בדרום ארצו, ואחר כך יצאה שמועה שלא פסקה הרבה שנים, כי מיתתו וקבורתו לא היו אלא ביום, וכי לאמיתו של דבר, נטש הקיסר בחשאי את כסא מלכותו וקיבל על עצמו סיגופי תשובה, כמתבודד נע ונד לשם כפרה על עוונותיו. היו שזיהו אותו לאחר שנים רבות עם קבצן נודד בשם פומה קוזמיץ', שמת בשנת 1870 בטומסק שבסיביר. היו שסברו כי מדובר באגדה בלבד, אולם כשנפתחו קברי מלכי בית רומאנוב על ידי השלטונות הסובייטיים, נתברר לחופרים שארונו של אלכסנדר נמצא ריק.

120. לפני שהפך לסופר ידוע, עסק מארק טו'ין בעבודות אחרות. בין היתר היה מפעיל ספינת קיטור על נהר המיסיסיפי. הביטוי "מארק טו'ין" פירושו "סימן שתיים" בכבל המודד את עומק המים, ומשמעו שתי אמות ים – קצת יותר מ-3.5 מטרים. המלח המכריז "מארק טו'ין" מתכוון ל"מים בטוחים", שבהם לא תעלה הספינה על שרטון.

121. האפיפיור אלכסנדר ה-2 שהחמיר את החוק האוסר על הכמרים לשאת נשים, מחל לכומר שנאף עם אימו ומיאן להדיחו ממשרתו. הוא הצדיק את צעדו בכך שהכומר לא לקח אשה בקידושין, אלא רק נאף עם אימו. האיסור שהוטל כומר לקחת אשה בקידושין, שהמציאו ראשי הכנסייה, נחשב לעיקר החטא בנצרות, ולא הניאוף עם האם.

122. כנשאל רבי אברהם בן עזרא האם מותר לאכול דבש שזבוב נפל לתוכו, השיב כי את החרק יש לבער אבל הדבש ראוי למאכל: "פרשנו – רעבתן שבדבש נתבער ונשרף". אם נכתוב את תשובתו בצורה אחרת, נגלה שניתן לקרוא אותה גם מן הסוף להתחלה, משמאל לימין ומלמטה למעלה:

פ ר ש נ ו
ר ע ב ת נ
ש ב ד ב ש
נ ת ב ע ר
ו נ ש ר פ

123. רוברט קוך, הבקטריולוג המפורסם, הוא שהוכיח לראשונה כי חיידקים גורמים למחלות. באחד הימים אירח במעבדתו רופא צעיר שנזדמן למקום. קוך הראה לרופא את המבחנות והמכשירים ששימשו אותו בעבודתו, ואחר כך הובילו אל כלי פולט אדים ושאלו: נחש מה אני רוקח כאן? הרופא השיב בהיסוס: סטרפטוקוקים? לא! ענה קוך. סטאפילוקוקים? לא! פירוכטות? לא! הגעתי לגבול ידיעתי, אמר הרופא. אז הרים קוך את המכסה וקרא: אלה הן נקניקיות, ידידי. שעת הצהריים הגיעה!

124. במהלך הוועידה של המפלגה הקומוניסטית שהתכנסה בשנת 1956 גינה ניקיטה חרושצ'וב בלשון חריפה את עוולות הסטליניזם והוקיע את הפשעים הנוראיים שהתחוללו בברית המועצות בימי קודמו בתפקיד. במהלך נאומו הגיעה אליו פתקה ובה נכתב: אם המצב היה כה גרוע, מדוע שתקת כל השנים? חרושצ'וב נזעף כולו, הניף אל-על את הנייר וצרח: מי כתב את זה? מי העז לשלוח לי את זה? הנוכחים הביטו זה אל שכנו והחרישו. איש לא פצה את פיו. אז אמר המנהיג הסובייטי בנימה נינוחה: זו היתה הסיבה ששתקתי גם אני!

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.