דילמת הרווקה המגיעה לעיר הגדולה

15/06/2008 ב- 08:51 | פורסם בהספרייה המדעית, השוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על דילמת הרווקה המגיעה לעיר הגדולה

החיים אינם פשוטים עבור הרווקה המגיעה אל העיר הגדולה, על מנת למצוא חתן. את מרבית זמנה היא מבלה במחשבות על נסיך החלומות. ביתרת הזמן היא מבקרת באחד המועדונים הנוצצים שבעיר, ומנסה את מזלה עם הגברים שמזדמנים לידה.

ליאת שהגיעה מעיירה קטנה לפני כחצי שנה, התראתה בחודשים האחרונים עם ארבעה בחורים, כל אחד בתורו, בסדר הזה: קובי, מיקי, אבי, דני.

לאחר שנפרדה מדני, התיישבה ליאת המומה במיטתה, וביקשה לנתח את ארבע מערכות היחסים שהיתה בהן מאז הגיעה לעיר הגדולה. באופן טבעי, היא החליטה לדרג את כל אחד מן הפרטנרים שהיו לה בסולם של 1 עד 4.

למיקי היא העניקה את הציון 4, ולדעתה הוא המתאים ביותר עבורה.
לאבי היא העניקה את הציון 3.
לקובי היא העניקה את הציון 2.
לדני היא מעניקה את הציון 1, ולדעתה הוא הכי פחות מתאים עבורה.

לו יכלה לשוב לזרועותיו של מיקי היתה מאושרת עתה, חלפה המחשבה בראשה, אך היא ידעה כי כבר איחרה את המועד. מחברתה שמרית שמעה לא מזמן כי הוא מתעתד להתחתן עם זו שנקשר אליה אחריה. כמה שוטה הייתי, תהתה ליאת בליבה, על שעזבתי אותו בכדי למצוא את אביר חלומותיי, ובסוף נקלעתי לקשר אומלל עם דני הנבוב.

ואכן, בדרך כלל ישנה לרווקה רק הזדמנות אחת להיקשר אל בחור כלשהו, ואחר הפרידה ממנו כבר לא תוכל לשוב אליו בחזרה אפילו אם התחרטה.

ואז תשאל עצמה ליאת, כיצד יכולה היתה לדעת כי הבחור השני שהתראתה עימו הוא המוצלח מכולם, ואולי דווקא הבחור הבא, החמישי במספר, יעלה עליו בהתאמתו אליי. זאת היא הדילמה של הרווקה: כיצד תוכל לדעת האם בן זוגה הנוכחי הוא האידיאלי ביותר עבורה, במידה שלא ניחנה בכישורי נבואה.

במקרה דנן הופיע מיקי בפעם השנייה, אך יכול היה להופיע כבר בראשונה, או בשלישית או באחרונה. הרי מדובר בסדר היכרות אקראי אשר לה אין שליטה עליו, אז איך בכל זאת תצליח למצוא את הבחור המתאים ביותר עבורה מבין כמה מועמדים, מבלי שמלכתחילה תדע עליהם מאומה.

לכאורה, נתפש הדבר כבלתי אפשרי, אך מתברר כי שיטה מתמטית פשוטה מעניקה לליאת את היכולת לאתר את בן הזוג המתאים ביותר, מתוך מספר מועמדים מסוים. עליה רק להחליט מהו מניין הבחורים שברצונה להתראות עימם, ולא להמתין לגורל העיוור שאפשר כי יזמן לה מועמד עדיף בפעם הבאה, או שמא חלילה גרוע יותר. מעת שתקבע את מספר האפשרויות העומדות לפתחה, תוכל לדעת מבחינה הסתברותית כבר מראש מי יהא המועמד הטוב ביותר עבורה, האם יהא זה הבחור הראשון שעימו תתראה, האם השלישי או שמא זה שלאחריו.

הבה נניח כי בטרם פיתחה ליאת ארבע מערכות יחסים עם בחורים שונים, גמרה אומר כי תסתפק רק בהן על מנת לבחור מתוכן את הפרטנר המועדף עליה. לפיכך ניצבות בפניה 24 סדרי היכרות אפשריים עימם: קובי (ק), מיקי (מ), אבי (א), דני (ד).

מדקא אדקמ קדאמ דקאמ
מדאק אדמק קדמא דקמא
מקדא אקדמ קאדמ דאקמ
מקאד אקמד קאמד דאמק
מאדק אמדק קמדא דמקא
מאקד אמקד קמאד דמאק

 

 

 

 

 

במבט ראשון אפשר להיווכח כי ברבע מן המקרים יכלה להיקלע למיקי באפשרות הראשונה, וכך גם לגבי האפשרות השנייה, השלישית והרביעית. כביכול, תלויה היא במזל הטוב, ובליבה תקווה כי אל מיקי תיקלע באפשרות האחרונה, כיוון שרק אז תוכל לעמוד על טיבו בהשוואה לשלושת הבחורים האחרים.

ברם, במבט שני מתברר כי בכל זאת קיימת הסתברות גבוהה שתימנע ממנה עגמת הנפש הכרוכה בהתמודדות עם מועמד כושל לאחר קשר רומנטי עם מועמד ראוי. דהיינו, ליאת תוכל לדעת האם הבחור עימו היא נפגשת עתה, הינו עדיף על פני הבחור הבא, ולכן לא תדחה את המועמד הנוכחי כפי שעלולה היתה לעשות, מתוך ציפייה נכספת לאביר על הסוס הלבן.

לשם כך עליה להשתמש בציוני הדירוג שהעניקה לכלל ארבעת המועמדים, שהרי תמיד יהא אחד מהם עדיף על פני האחר:

4123 3124 2134 1234
4132 3142 2143 1243
4213 3214 2314 1324
4231 3241 2341 1342
4312 3412 2413 1423
4321 3421 2431 1432

 

 

 

 

 

ליאת הגבילה עצמה לארבעה מועמדים, מסתבר כי הסיכויים שלה לאתר את המועמד הטוב ביותר על פני זה שיבוא אחריו, כבר באפשרות הראשונה, הינם 25 אחוז (6 מתוך 24). כלומר, קיים סיכוי סביר למדי שהבחור הראשון עימו התראתה אינו המתאים ביותר עבורה, ולכן כדאי לה לנטוש אותו ולהכיר בחור חדש.

ליאת אם כך פונה לאפשרות השנייה. הסיכויים של ליאת לאתר את המועמד הטוב ביותר על פני זה שיבוא אחריו, כבר באפשרות השנייה, הינם כ-46 אחוז (11 מתוך 24).

הסיכויים של ליאת לאתר את המועמד הטוב ביותר על פני זה שיבוא אחריו, באפשרות השלישית, הינם כ-42 אחוז (10 מתוך 24).

הסיכויים של ליאת לאתר את המועמד הטוב ביותר על פני זה שיבוא אחריו, באפשרות הרביעית, הינם 25 אחוז (6 מתוך 24).

לפיכך מסתבר כי רצוי לה, לליאת, לאמץ אל חיקה את המועמד השני מתוך ארבעה, כי מרבית הסיכויים שהמועמד אשר יבוא אחריו פחות יתאים עבורה. באותה מתכונת יסתבר לליאת כי מבין חמישה מועמדים אפשריים (120 סדרי היכרות אפשריים), קרוב לוודאי שהבחור השלישי יהא האידיאלי ביותר.

ראו גם:

דילמת הרווק מן העיר הגדולה

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.