החלילים המפתים מהאי קאנה

10/06/2008 ב- 16:44 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם | סגור לתגובות על החלילים המפתים מהאי קאנה

כאשר תושבי המלין נוכחו לדעת כי מלחמתם בעכברושים שפשטו על העיר, היתה ללא הועיל וחסרת תוחלת, החלו הייאוש ואובדן התקווה לתפוס את מקום מאבקם. באותה עת הגיע לעיר חלילן מסתורי ובפיו הצעה שאי אפשר לסרב לה: הוא הודיע שיגרש את כל העכברושים מהעיר בעד תשלום. התושבים, שאפילו בכוחם המשותף לא עלה בידיהם לגרש, ולו משפחת עכברושים אחת, לעגו לו פה אחד, והתייחסו אליו כאל שוטה גמור כאשר בכל זאת שב על הבטחתו. לבסוף נתרצתה מועצת העיר לאשר את ההסכם עם האורח הסהרורי בטיעון שאם הלה יצליח מה טוב, ואם ייכשל, אז מאום לא ישתנה לרעה, וגורל עירם בין כך ובין כך נותר אבוד.

יום אחרי כן נטל החלילן את חלילו והחל משמיע מנגינה נעימה ברחובות העיר. והנה להפתעת התושבים החלו צצים, מכל בית ופינת רחוב, עכברושים לרוב, ואלה נמשכו באורח קסם אחר צלילי החליל. כשנאספו גדודים-גדודים של עכברושים, יצא החלילן את העיר ופנה אל הנהר. בהגיעו אליו, נכנס אל תוך המים בעודו מחלל, וכל העכברושים שנמשכו אחריו טבעו כולם בנהר. כך ניצלה המלין ממכת העכברושים שפקדה אותה, ומועצת העיר הכריזה מיד על יום חג ונשף רב משתתפים.

בהגיע החלילן לבקש את שכרו, נדחה בכעס ורוגז על ידי התושבים, שאף דרשו לגרשו משם לאלתר. משנוכח זה שאת משכורתו לא יקבל, וכי תושבי המלין הם לא רק נוכלים שפלים אלא גם כפויי טובה, נטל החלילן את חלילו והחל משמיע ניגון לכת אחר. מכל הרחובות והבתים יצאו ילדים וילדות, וכמוכי כישוף נהו אחריו ללא כל יכולת התנגדות. משנאספו הילדים כולם, יצא החלילן את העיר ומשם המשיך אל תוך הר גדול, ומעת שנכנסו ילדי העיר אל ההר, לא נראה שוב אף אחד מהם. כך איבדה המלין את כל ילדיה משום המעשים הרעים של תושביה.

'החלילן מהמלין' היא אגדה רבת רושם עם מוסר השכל מחריד, שידועה כבר מימי הביניים, זכר למכת החולדות שפרצה בעיר המלין בשנת 1284. מאז מנסים כבר יותר מ-700 שנה להדביר את נגע החולדות בעולם, ופעם אחר פעם נכשלות הבריות. הטילו עליהן חניתות, ירו בהן חצים, חסמו את פתחי מאורותיהן והציפו אותן במים, הבעירו באש בקתות עץ נגועות, שרפו שדות לאחר הקציר, הניחו מלכודות בצידי הדרכים, ואף השתמשו ברעלים מסוגים שונים ומשונים. אפס, החולדות יכלו לכל האסונות ושרדו. אלא שאיש לא חשב להשתמש בשיטה שכבר "הוכיחה" את עצמה – בחלילים (pipes).

האי קאנה (Canna), אחד מן האיים ההברידיים של סקוטלנד, הוא קטן מימדים. שטחו 11.3 קמ"ר ומתגוררים בו פחות מעשרים נפשות. עד לאחרונה התגוררו בו גם כ-10 אלפים חולדות. אומנם מספר זה נשמע מבהיל במיוחד, אולם כותב שורות אלה עמל בעבר עם רבבה מהן, במקום צר מידות, ולא נרתע, אולי בגלל לבקנותן, ואולי בגלל ציוציהן הנעימים בעלות השחר. ברם, לעופות המקננים באי, די היה בזוג חולדות יחיד על מנת שתופרע רבייתם, וכך, מושבה בת 3000 פרטים של יסעור מצוי (Puffinuspuffinus) הצטמצמה באחרונה ומנתה חמישה פרטים בוגרים בלבד.

הרשות הסקוטית לשמירת הטבע נעשתה מודאגת מאד. באי מצויים כ-15 אלף עופות מ-14 מינים, ונשקפה סכנה ממשית לקיומם. תחילה לא הבינו החוקרים מה נשתנה. חולדת החוף (Rattusnorvegicus) הופיעה באי לראשונה בשנת 1900. קרוב לוודאי שהגיעה לשם כ"נוסעת סמויה" בסירות הדייגים. אך מאז נשמרה אוכלוסייתה במספרים מצומצמים, ופעילותן של החולדות כמעט שלא הורגשה. אולם דבר מה בהחלט השתנה בשנים האחרונות. עד לפני כעשור היו סערות החורף הקשות פוגעות בחולדות וממיתות רבות מהן, אך ההתחממות הגלובלית הפרה את האיזון העדין, והביאה עימה עונות חורף מתונות; בעקבותיהן החלו החולדות מתרבות בשיעורים גבוהים, ובאין מזון אחר, הן החלו לאכול את הביצים והאפרוחים של עופות הים דוגרי הקרקע.

יש לעשות מעשה, החליטו הפקחים בשנת 2005, וביקשו ממומחים להדברת מכרסמים להגיע אל האי בתכיפות האפשרית. תחילה נדרשו להוציא מן האי גרעין רבייה של יערון קטן (Apodemus sylvaticus). ידוע כי תת-המין המצוי באי קאנה שונה מזה השכיח באיים הגדולים וביבשת, ולכן חשוב עד מאד לשמרו. 158 פרטים שולחו לגן החיות של אדינבורו, בכדי לעבור שם את תקופת ההדברה, מחשש שהיערונים ייקטלו אף הם שלא במתכוון.

לאחר מכן פוזרו באי, במרחק של 50 מטר זה מזה, כ-4200 צינורות, או אם תרצו חלילים, כי pipe משמש את שתי המילים בלועזית. הצינורות הללו מדמים מחילות טבעיות – על מנת שלא תחשושנה החולדות להיכנס פנימה לתוכן – ובכל אחד מהם הונח פיתיון מורעל. מדי כמה ימים בדקו המדבירים כל צינור וצינור, וסרקו את סביבתם על מנת להרחיק משם את הגוויות המורעלות. חששו הם כי עופות דורסים ייזונו מן הפגרים ויורעלו כתוצאה מכך בהרעלה משנית.

אומנם החלילן מהמלין היה זריז יותר, אך גם קטילת החולדות בקאנה היתה מהירה יחסית, ושבעה חודשים אחרי שהחל מבצע ההדברה, לא נראתה עוד חולדה אחת על האי. היסעור המצוי, שלא דגר במקום במשך עשר שנים, שב להטיל ביצים, ועתה מקווים שאוכלוסייתו תתאושש ומושבותיו ישובו לשגשג.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.